Unia Europejska

Koduj z Gigantami
Blog

Granie przez programowanie! Jak gry wideo łączą pokolenia?


5 minut czytania

Istnieją gry ponadczasowe, do których chętnie wracamy mimo upływu lat. Mowa o produkcjach, w które aktywnie grają osoby w praktycznie każdym wieku. Przełamują one stereotypy i budują mosty między rodzicami a ich dziećmi. Od lat mówi się też coraz więcej o pozytywnym wpływie gier na zdolności poznawcze, kreatywność czy umiejętność radzenia sobie z porażkami. Taką zabawę można jednak jeszcze bardziej urozmaicić, łącząc granie z programowaniem. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury! 

Popularność gier wideo ciągle rośnie 

Gry wideo to obecnie jeden z najbardziej dochodowych segmentów rynku rozrywkowego. Szacuje się, że na całym świecie aktywnych jest nawet kilka miliardów graczy. Statystyki te podniosła pandemia i lockdown — to właśnie wtedy gry stały się popularne, jak nigdy wcześniej. Co ciekawe, przez wiele lat panował pogląd, że granie w gry jest stratą czasu, ale ostatnio się to zmienia głównie za sprawą najnowszych badań, które wskazują, że gry wideo mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Kluczowy jest jednak umiar i dostosowanie gry do wieku dziecka. 

Negatywne stereotypy dotyczące gier wideo sprawiają, że wielu rodziców obawia się o zdrowie swoich dzieci. Dość powszechną opinią jest, że gry prowadzą do wielu dolegliwości, takich jak bezsenność, otyłość, wady postawy itd. Inne obawy dotyczą również cyberprzemocy. Nie da się ukryć, że wątpliwości rodziców nie są bezpodstawne, choć warto zaznajomić się z tematem nieco bardziej. 

Przede wszystkim, gry mogą stanowić świetne hobby, które z czasem może przerodzić się w pasję i wybór ścieżki zawodowej. Na naszych bezpłatnych warsztatach programistycznych dla dzieci i młodzieży pt. Koduj z Gigantami, od lat promujemy ideę świadomości cyfrowej i zalet, jakie wynikają z nauki kodowania. Dzięki programowaniu można tworzyć własne gry, strony internetowe i aplikacje. 

Na naszych zajęciach łączymy zabawę z intensywną nauką, chcąc zachęcić dzieci do dalszego poszerzania wiedzy w tym obszarze. Pragniemy odczarować też negatywne stereotypy związane z grami. Tegoroczna edycja pt. Retroprogramowanie to świetna okazja do przekonania się, w jakie gry obecnie grają dzieci i sprawdzenie, czy podoba im się nauka programowania! Na nasze zajęcia zapraszamy zarówno osoby, które dopiero stawiają w świecie kodowania pierwsze kroki, jak i te, które nie mają o tym zielonego pojęcia. 

Poszczególne lekcje podzieliliśmy według kategorii wiekowych: 

  • Uczniowie w wieku od 7 do 9 lat zapoznają się z językiem Scratch i środowiskiem Minecraft. 
  • Uczniowie w wieku od 10 do 12 lat zapoznają się z językiem Scratch i środowiskiem App Inventor, a także nauczą się tworzyć strony internetowe.
  • Uczniowie w wieku od 13 do 18 lat zapoznają się z językami: Python i C# oraz C++.

Zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

Programowanie i korzyści z gier 

Programowanie i gry wideo rozwijają logiczne i analityczne myślenie, a także pomagają w utrzymaniu koncentracji. Kształtują one wyobraźnię i kreatywność, pomagają w rozwiązywaniu problemów i uczą cierpliwości. Granie w gry rozwija też refleks i zręczność. Niektóre produkcje uczą ekonomii, historii, geografii, biologii czy języków obcych. O pozytywnym wpływie gier i programowania na mózg człowieka możecie przeczytać więcej tutaj

Warto również pamiętać, że zarówno branża programistyczna, jak i ta związana z grami wideo to naprawdę opłacalny kierunek w kontekście wyboru ścieżki zawodowej. Kodowanie i gry wideo wpływają też pozytywnie na umiejętności komunikacyjne.  Aby łączyć przyjemne z pożytecznym konieczne jest jednak wypracowanie kompromisów, nie stosując zakazów i nie ingerując przy tym za specjalnie w życie dzieci. Bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami to nie tylko szansa na rozpoczęcie przygody z programowaniem,  ale również możliwość znalezienia wspólnego języka zarówno z perspektywy dziecka, jak i rodzica. 

Zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

Podobał Ci się nasz artykuł? Sprawdź też: 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

początkujący front-end developer
Blog

Co powinien umieć początkujący front-end developer?

Front-end developer to wciąż zawód przyszłości i nawet niewielka wiedza i doświadczenie nie są przeszkodą w zdobyciu pierwszej pracy,...

Czytaj więcej
Podstawy programowania dla dzieci
Blog

Podstawy programowania dla dzieci

Umiejętność programowania w kontekście przyszłości dzieci jest tak ważna, że coraz częściej zaczyna być traktowana na równi z nauką...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs