Unia Europejska

Blog

Pozytywny wpływ programowania na mózg człowieka. Badania to potwierdzają!


6 minut czytania

Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz częściej mówiło się o pozytywnym i negatywnym wpływie gier komputerowych na rozwój dziecka. Wrzucano wówczas w wir dyskusji najzmyślniejsze argumenty za i przeciw, a eskalacja tego konfliktu zdawała się nie mieć końca. I choć spór ten zaczął stopniowo przygasać, to wciąż jeszcze budzi spore emocje. Nie inaczej jest w kwestii programowania, które przecież także sprowadza się do pejoratywnego "siedzenia przed komputerem". Okazuje się jednak, że programowanie, podobnie, jak gry komputerowe, może wpływać bardzo korzystnie na rozwój mózgu i sposób myślenia dziecka. Zapraszam do lektury!

Kilka słów na początek

W naszych artykułach i webinarach wielokrotnie poruszaliśmy temat korzystnego wpływu programowania na rozwój dziecka. W tym tekście chcielibyśmy przyjrzeć się temu zjawisku nieco bliżej, posiłkując się zarówno własnym doświadczeniem, jak i badaniami naukowymi.

Jeden z najczęściej powielanych stereotypów dotyczących programowania głosi, że to zajęcie powtarzalne i nudne, nie mające nic wspólnego z twórczą i kreatywną pracą. Oczywiście, w stwierdzeniu tym nie ma ani ziarna prawdy.

Opanowanie danego języka programowania to tylko jeden element układanki zwanej programowaniem. Dobry programista musi nie tylko znać składnię języka, w którym programuje, ale także wypracować w sobie zdolność analitycznego i logicznego myślenia.

Według najnowszych badań wpływ programowania na rozwój naszego mózgu jest ogromny. Nie oznacza to jednak, że ucząc się programowania nagle zostaniesz Sherlockiem Holmsem, a zagadki logiczne przestaną mieć przed Tobą jakiekolwiek tajemnice. Nie, to tak nie działa. Wpływ programowania na sposób naszego myślenia jest wprawdzie bardzo duży, ale nie aż tak spektakularny. 

Sprawdź nasze kursy programowania

Przejdźmy do badań

Badań, które potwierdzają pozytywny wpływ programowania na rozwój mózgu, jest całe mnóstwo. Już w 1991 roku amerykańscy naukowcy dowiedli, że istnieje potężny związek pomiędzy nauką programowania a kształceniem umiejętności poznawcznych.

Do badania zaproszono 65 studentów. Część z nich uczyła się programować, a pozostali nie mieli z programowaniem styczności. Wyniki były zaskakujące! Okazało się, że osoby uczące się programowania osiągały w testach na zdolności poznawcze aż o 16 procent lepsze wyniki od pozostałych studentów.

Kolejne badania przeprowadzone w 1999 roku i 2009 roku potwierdziły, że nauka kodowania może przyśpieszać proces przyswajania wiedzy poprzez rozwijanie zdolności kognitnywnych. W konsekwencji, znacznie lepiej zapamiętujemy informacje, a poddawany stałej gimnastyce mózg jest dużo zdrowszy i bardziej odporny na demencję oraz chorobę Alzheimera.

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!

Czy mózg programisty aż tak różni się od mózgu przeciętnego człowieka?

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, kierując wzrok w stronę tzw. modeli umysłowych. Są one niczym innym jak reprezentacjami rzeczywistych sytuacji kreowanymi przez nas umysł. Powstają one na bazie tego, co sobie wyobraźamy lub co w danej chwili widzimy.

Modele umysłowe pełnią fundamentalną funkcję w procesie przyswajania wiedzy, co doskonale widać na przykładzie nauki pierwszego języka programowania.

Podczas nauki w naszym mózgu powstają nowe modele umysłowe, co przekłada się na kształtowanie naszego sposobu myślenia i rozwiązywania problemów. W rezulacie, umysł przyzwyczajony do konkretnego modelu, będzie miał spore trudności w wykreowaniu nowych modeli podczas nauki kolejnego języka. W skrócie - uksztaltowany sposób myślenia nie jest tworem plastycznym, więc niełatwo jest go zmienić.

W przypadku programowania nie da się skoncentrować wyłącznie na jednym języku i jednym problemie. Kodowanie jest systemem nieustannych zmian, wymuszających na nas myślenie poza utartymi schematami.

Dzięki temu, programiści są nie tylko lepszymi analitykami, ale też posiadają znacznie lepszą pamięć - i co ważniejsze - zazwyczaj nie jest to efekt genetycznych predyspozycji, lecz systematycznego treningu intelektualnego.

Artykuł programowanie pozytywny wpływ na mózg2

Rezonans magnetyczny prawdę Ci powie!

W 2014 roku przeprowadzono badanie na grupie 17 programistów za pomocą rezonansu magnetycznego. Odkryto wówczas, że to ośrodki odpowiedzialne za pamięć semantyczną, pamięć operacyjną oraz komunikaty językowe, były najaktywniejsze.

Co więcej, obszary mózgu odpowiedzialne za liczenie i logiczne myślenie nie wykazywały większej aktywności. Badanie to pokazało, że w czasie programowania uruchamiamy te same ośrodki, co podczas nauki nowego języka.

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty

Reasumując, podczas nauki programowania nie tylko rozwijamy umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, ale przede wszystkim angażujemy pamięć operacyjną i semantyczną. Dzięki temu, nasz mózg jest poddawany nieustannemu treningowi, zabezpieczając nas przed chorobą Alzheimera, demencją i redukcją neuronów. Dodatkowo, zyskujemy lepszą pamięć i jesteśmy w stanie szybciej przyswoić sporą dawkę informacji. 

Badania jasno pokazują, że nauka programowania niesie ze sobą szereg korzyści nie tylko związanych z przyszłym zawodem, ale także z naszym zdrowiem. Stereotyp schorowanego programisty można więc włożyć między bajki! Programowanie to jedna z najbardziej wymagających dziedzin pracy umysłowej, której warto poświęcić swój czas, jeśli tylko czerpie się z tego satysfakcję i przyjemność. 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Gry planszowe dla dzieci
Blog

Najlepsze gry planszowe dla Twojego dziecka

Wielu z nas spędzało dzieciństwo z grami planszowymi. W latach 90. dominowały tytuły takie jak Sombrero, Chińczyk czy tradycyjne szachy,...

Czytaj więcej
Języki programowania na 2021
Blog

Najpopularniejsze języki programowania na 2021

Branża programowania jest dalej jedną z najbardziej ekspansywnych i rozwijających się branż na rynku. Z każdym rokiem pojawiają się nowe...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs