Unia Europejska

Blog

Czemu warto uczyć dzieci programowania? Jakie ścieżki kariery otwiera?


6 minut czytania

Ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez programowania. Wpływa ono przecież na całą naszą rzeczywistość, pozwalając cieszyć się smartphonami, grami, Internetem i najróżniejszymi gadżetami. Szacuje się, że w przeciągu kilku następnych lat wpływ programowania na nasze życie będzie jeszcze większy, a co za tym idzie zarobki programistów znacząco wzrosną. Czy jest to jednak jedyny powód, dla którego warto zakasać rękawy i wziąć się za naukę programowania? No właśnie, nie do końca. Zapraszamy do lektury!

Programowanie rozwija umysł? I to jeszcze jak!

Gdyby zastanowić się nad tym, ile umiejętności rozwija programowanie, wyszłaby nam potężna liczba! Wytypujmy więc te najważniejsze, które mogą w znaczący sposób ułatwić dziecku życie.

Kreatywność! Tak, wiemy, to może wydawać się banalne, ale praca twórcza, jaką jest programowanie, w niesamowity sposób rozbudza wyobraźnię. W końcu, aby stworzyć grę czy aplikację, po prostu trzeba myśleć twórczo!

Cierpliwość! Weryfikacja kodu w poszukiwaniu błędu zawsze wymaga trochę czasu - podczas programowania siłą rzeczy musisz się tego nauczyć! Nie bez powodu mówi się, że programowanie jest sztuką wytrwałości i cierpliwości.

Logiczne myślenie! Programowanie to nic innego jak ciąg logicznych działań, połączonych w jedną, spójną całość. Każda linijka kodu ma swoje znaczenia i realny wpływ na aplikację czy grę, którą projektujemy. Stąd niezbędne staje się zrozumienie szeregu algorytmów, pozwalających nam wprowadzać odpowiednie zmiany, a to z kolei perfekcyjnie rozwija umiejętność logicznego myślenia. 

Skrupulatność i konsekwencja w dążeniu do celu! Każdy programista podczas swojej pracy musi być stale skoncentrowany i uważny. Jeden błąd może sprawić, że cały program zwyczajnie nie będzie działać. Programowanie to w końcu umysłowa gimnastyka!

Sprawdź nasze kursy programowania

Naukę programowania najlepiej zacząć jeszcze jako dziecko

Z nauką programowania jest jak z nauką obcego języka - im wcześniej dziecko zacznie się go uczyć, tym łatwiej i szybciej się go nauczy. Oczywiście to tylko jedna z zalet zapisania dziecka na kurs programowania we wczesnym wieku. 

Trzeba mieć świadomość, że programowanie to nie podążanie za utartymi schematami, ale bardzo rozwojowa i kreatywna praca - o czym szerzej piszemy w innym artykule. Dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem, stworzenie pierwszej, prostej aplikacji lub gry może sprawić, że nabierze ono wiary i siły we własne umiejętności. 

Należy też pamiętać, że nie trzeba posiadać nadludzkich zdolności czy wybitnego umysłu, by zostać programistą. To po prostu nauka kolejnego języka. 

Co więcej, z myślą o małych programistach zostało stworzonych wiele intuicyjnych narzędzi, znacznie ułatwiających zrozumienie poszczególnych mechanizmów. Wśród nich jest chociażby Scratch - bardziej przypominający układanie puzzli niż programowanie, a jednocześnie dający sporo możliwości. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat korzyści płynących z nauki programowania u dzieci, koniecznie zapoznaj się z naszym darmowym e-bookiem “Dlaczego warto uczyć się programowania od dziecka”. 

>>Pobierz e-book<<

Kilka słów o zarobkach w branży programistycznej 

Nauka programowania to oprócz ogromnych możliwości rozwojowych, doskonała inwestycja w przyszłość dziecka. 

Ciężko doszukać się na rynku lepiej płatnych zawodów niż programista. Stawki potrafią być wręcz oszałamiające, a i tak - według prognoz - z roku na rok będą jeszcze wyższe. 

W tym momencie, programiści na stanowisku seniorskim mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 15-20 tys. zł na umowie B2B lub 13-18 tys. zł brutto na umowie o pracę. Juniorzy zaś w zależności od typu umowy mogą zarobić od 4 do 8 tys. zł brutto. 

Wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku nie zatrzymała nawet pandemia koronawirusa! Wynika to zarówno z ogromnego zapotrzebowania na doświadczonych pracowników w tym sektorze, jak i możliwości wykonywania pracy zdalnie. 

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty

Pewność zatrudnienia

Zapotrzebowanie na programistów na rynku wciąż rośnie. Wiąże się to z potężną automatyzacją naszego życia. Programowanie jest wszędzie - w urządzeniach mobilnych, grach, pralkach, lodówkach, telewizorach, kasach biletowych. Otacza nas ono dosłownie z każdej strony, stąd możemy być pewni, że zapotrzebowanie na te umiejętności szybko nie przeminie. 

Ścieżki kariery dla programistów

W codziennym języku przyjęło się używanie określenia "programista" definiującego osobę tworzącą lub modyfikacją linijki danego kodu. To oczywiście olbrzymie uogólnienie, bo spektrum zawodowych możliwości na rynku IT jest ogromne. 

Ścieżka kariery jest w dużym stopniu zależna od wyboru języka programowania. Osoby uczące się języka Java, Scale oraz Python lub takich technologii jak Android, mogą w przyszłości tworzyć aplikacje mobilne. Natomiast znawcy C++ i C# będą mogli programować gry komputerowe w środowisku Unity.

Inni zostaną tzw. web deweloperami, by tworzyć strony internetowe. Wśród nich również możemy wydzielić kilka specjalizacji, takich jak:

  • Front-end developer
  • Back-end developer
  • Full Stack Developer

Niektórzy zostaną Analitykami biznesowymi, IT Managerami lub Project Managerami. Świat programowania nie znosi próżni - ta branża nieustannie się rozwija, oferując dziesiątki niesamowicie opłacalnych ścieżek kariery.

Co więcej, podstawy programowania przydadzą się także w wykonywaniu szeregu innych, pokrewnych zawodów związanych z IT i nie tylko. Programowanie to jedna z najważniejszych umiejętności naszych czasów, w której naukę bez wątpienia warto inwestować. 


Poprzedni

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!
Blog

Unity Developer - poznajcie gamingowy zawód przyszłości!

Branża gamingowa to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi elektronicznej rozrywki. Nic więc dziwnego, że producenci gier...

Czytaj więcej
Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody
Blog

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody

O tym, że w obecnych czasach angielski trzeba znać, wie już każdy. O tym, że najlepiej zacząć tę naukę od dziecka też powszechnie...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs