Granie i programowanie przez dzieci
Blog

Nie tylko granie, ale i programowanie – nauka programowania gier dla dzieci


8 minut czytania

Gry komputerowe to jedna z ulubionych rozrywek dzieci (i dorosłych!), a często wręcz ogromna pasja. I choć granie samo w sobie jest zajęciem pożytecznym, bo rozwija wyobraźnię, zręczność, umiejętność logicznego myślenia i podejmowania decyzji, to ten czas można spędzić w jeszcze bardziej produktywny sposób! Dlaczego nie połączyć grania z nauką programowania? Przecież to jedna z najbardziej pożądanych cyfrowych umiejętności. Zobacz, jak przekuć pasję swojego dziecka w dobry start w dorosłe życie!

Czy gry są złe, czy czas na „granie” to czas stracony?

‌W społeczeństwie krąży mnóstwo szkodliwych stereotypów dotyczących gier komputerowych, czy szerzej – spędzania wolnego czasu przed komputerem. Wiele z nich wynika z różnic pokoleniowych. Pokolenie obecnych rodziców doskonale pamięta swoje dzieciństwo – bez „komputera”, spędzane głównie na świeżym powietrzu, na aktywnych zabawach, do których nie były potrzebne interaktywne zabawki i elektroniczne gadżety.

Świat się zmienił, a dla obecnych dzieci komputer, internet, smartfon i gry to integralna część życia, wcale nie nowa technologia!

‌Czas spędzony na „graniu” nie jest czasem straconym i nie ma negatywnych skutków, o ile oczywiście jest wykorzystywany mądrze. To musi być czas wydzielony, a dziecko powinno nauczyć się higieny pracy z komputerem i zrozumieć zagrożenia, jakie niosą nowe technologie.

Czego uczą się dzieci w grach komputerowych?

‌Gry komputerowe mają ogromny potencjał edukacyjny. Rozwijają kreatywność, wyobraźnię, wymagają łączenia myślenia logicznego i analitycznego z twórczym. Uczą podejmowania decyzji, przyjmowania porażek, naprawiania własnych błędów. Granie podnosi kompetencje cyfrowe, zachęca do eksperymentów i zgłębiania technologicznego świata. Ponadto pomaga poszerzać zasób słownictwa, również w obcych językach! Najczęściej wśród zalet gier wymienia się rozwój:

 • koordynacji ruchowej (obsługa myszki czy pada bez odrywania wzroku od ekranu, co przydaje się m.in. podczas prowadzenia pojazdów),
 • umiejętności planowania, zarządzania, koordynowania (potrzebne m.in. w grach strategicznych, a zdecydowanie przydatne w dorosłym życiu),
 • obserwacji i rozumienia otaczającego świata (np. praw fizyki, które w niejednej grze trzeba dobrze poznać, aby wykonać określone zadanie),
 • umiejętności społecznych i pracy zespołowej (we wszystkich grach typu multiplayer, zdecydowanie potrzebne w pracy zawodowej i nie tylko),
 • kompetencji cyfrowych (biegła obsługa komputera, umiejętność wyszukiwania i sprawdzania informacji, szybkie pisanie na klawiaturze; w obecnych czasach na rynku pracy to już standard!),
 • umiejętności radzenia sobie z problemami, podejmowania decyzji, przyjmowania porażek i naprawiania swoich błędów,
 • umiejętności programistycznych, rozumianych jako projektowanie rozwiązań problemów z wykorzystaniem metod informatycznych.

Dlaczego tworzenie gier to dobry pomysł na start w programowanie?

Skoro dzieci uwielbiają gry komputerowe, to warto umacniać tę pasję, a jednocześnie dążyć do tego, by ten wymiar edukacyjny i rozwojowy gier mógł w pełni wybrzmieć.

‌Tak się składa, że gry są jednym z najlepszych przykładów, na jakich można zacząć uczyć się programowania, zwłaszcza w przypadku dzieci. Mnogość dostępnych środowisk programistycznych do tworzenia gier oraz schematów i gotowych rozwiązań sprawia, że nawet najmłodsze dzieci mogą szybko stworzyć swoją pierwszą grę, która przyniesie wiele radości i satysfakcji, zachęcając do dalszej nauki.

Spora dawka wiedzy programistycznej

‌Gry komputerowe, ich mechanizmy, sposób działania i funkcjonalności opierają się na podstawowych i bardziej złożonych programistycznych zagadnieniach (zmienne, stałe, pętle, klasy, obiekty, instrukcje warunkowe). Rozumiejąc je i potrafiąc wykorzystać, młody człowiek buduje podwaliny pod umiejętność profesjonalnego programowania… wszystkiego – nie tylko gier, ale i programów, aplikacji, serwisów internetowych.

‌Do tworzenia własnych gier niezbędna jest też umiejętność pracy na skryptach, a to znów znajomość popularnych języków programowania i kodowania. Od prostych blokowych języków typu Scratch po profesjonalne języki programowania jak Python czy C# – na pewnym etapie młody człowiek ma już szansę poczuć się jak prawdziwy programista, a w wolnym czasie ćwiczyć swoje umiejętności podczas samodzielnych projektów.

Możliwość pracy na popularnych grach np. Minecraft

‌Gry to środowisko dobrze dzieciom znane, w którym mają szansę wkroczyć w świat własnej wyobraźni, dokładnie tak samo jak podczas większości zabaw „analogowych” czy oglądania kreskówek.

Wszystkie zagadnienia tłumaczone na przykładzie elementów gry stają się automatycznie prostsze i łatwe do zapamiętania. Dodatkowo niektóre światy gry – np. Minecraft – można niemal dowolnie modyfikować. Możliwość przebudowy ulubionych światów gier to dla dzieci ogromna atrakcja i świetna zabawa.

Jak można zacząć uczyć się tworzenia gier?

‌W sieci dostępnych jest sporo platform, za pomocą których dzieci mogą tworzyć swoje własne gry. Jedną z nich jest Roblox, w której młodzi ludzie mogą korzystać z dostępnych elementów lub tworzyć własne skrypty. W drugim wypadku potrzebna im będzie choćby podstawowa wiedza programistyczna.

I choć internet oferuje multum darmowych kursów, instruktaży czy poradników w formie video, to samodzielna nauka może być trudna, nieefektywna i przede wszystkim – frustrująca.

Jak wyglądają kursy programowania gier dla dzieci?

Giganci Programowania organizują dla dzieci i młodzieży szereg kursów programistycznych, w tym zajęcia z tworzenia gier. Kursy mają formę stacjonarną lub zdalną, semestralną bądź krótką (złożoną z kilku lekcji). Każdy kurs, niezależnie od formy, prowadzony jest w grupie rówieśniczej (maksymalnie dwa lata różnicy) i przez doświadczonego, wykwalifikowanego pedagoga – nauczyciela programistę.

‌Kursy tworzenia gier i programowania dla dzieci są dostępne dla uczniów od 7. roku życia. Wszystkie mają charakter stopniowy – od podstaw po wiedzę zaawansowaną. Ukończenie jednego kursu jest przepustką do kolejnego, dzięki czemu dzieci w naturalny sposób ugruntowują i poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętności. Każdy kurs realizowany jest w atrakcyjnej konwencji zabawy, zdrowej rywalizacji i podejmowania wyzwań.

‌Przykładowe kursy krótkie programowania gier dla dzieci:

 • Odkrywca Minecrafta,
 • Twórca gier w Roblox,
 • Twórca gier w Unity.

‌Przykładowe kursy semestralne programowania gier dla dzieci:

 • Podstawy tworzenia gier,
 • Przygody z programowaniem w Minecrafcie,
 • Python z Minecraftem,
 • Roblox z Lua,
 • Tworzenie gier komputerowych w Unity.

FAQ:

Co mają wspólnego programowanie i gry?

‌Programowanie dla dzieci jest szczególnie atrakcyjne, gdy pracuje się na grach komputerowych. Na ich przykładzie można w prosty sposób wytłumaczyć podstawy działania programów, wykorzystywane zagadnienia, mechanizmy i schematy tworzenia. To nauka połączona ze świetną zabawą!

Czy warto skorzystać z kursów programowania gier dla dzieci?

‌Oczywiście – to dobry sposób na to, aby przekuć zainteresowania czy pasję dziecka w umiejętności, które ułatwią start w dorosłe życie. Umiejętność programowania i kompetencje, jakie się z tym łączą, przydadzą się nie tylko w przyszłej pracy, ale w całym dorosłym życiu.

Jak wygląda programowanie gier dla dzieci z Gigantami?

‌Na kursy tworzenia gier z Gigantami można zapisać dzieci od 7. roku życia. Kursy mają formę krótką lub semestralną, stacjonarną bądź online. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, a lekcje odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnego zrozumienia, wsparcia i szacunku.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Koduj z Gigantami
Blog

Aplikacje, które pozwolą Ci na utrzymanie Twoich noworocznych postanowień

Początek nowego roku to doskonały moment, aby wprowadzić w swoim życiu jakiejś pozytywne zmiany. Często jednak trudno się znaleźć na to...

Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?
Blog

Jak pomóc dziecku w nauce matematyki?

„Zrozumieć dziecko, aby być przez niego zrozumianym”. D. Zaremba, doktor nauk matematycznych i autorka książki „Jak tłumaczyć dzieciom...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs