Unia Europejska

Granie i programowanie przez dzieci
Blog

Nie tylko granie, ale i programowanie – nauka programowania gier dla dzieci


8 minut czytania

Gry komputerowe to jedna z ulubionych rozrywek dzieci (i dorosłych!), a często wręcz ogromna pasja. I choć granie samo w sobie jest zajęciem pożytecznym, bo rozwija wyobraźnię, zręczność, umiejętność logicznego myślenia i podejmowania decyzji, to ten czas można spędzić w jeszcze bardziej produktywny sposób! Dlaczego nie połączyć grania z nauką programowania? Przecież to jedna z najbardziej pożądanych cyfrowych umiejętności. Zobacz, jak przekuć pasję swojego dziecka w dobry start w dorosłe życie!

Czy gry są złe, czy czas na „granie” to czas stracony?

‌W społeczeństwie krąży mnóstwo szkodliwych stereotypów dotyczących gier komputerowych, czy szerzej – spędzania wolnego czasu przed komputerem. Wiele z nich wynika z różnic pokoleniowych. Pokolenie obecnych rodziców doskonale pamięta swoje dzieciństwo – bez „komputera”, spędzane głównie na świeżym powietrzu, na aktywnych zabawach, do których nie były potrzebne interaktywne zabawki i elektroniczne gadżety.

Świat się zmienił, a dla obecnych dzieci komputer, internet, smartfon i gry to integralna część życia, wcale nie nowa technologia!

‌Czas spędzony na „graniu” nie jest czasem straconym i nie ma negatywnych skutków, o ile oczywiście jest wykorzystywany mądrze. To musi być czas wydzielony, a dziecko powinno nauczyć się higieny pracy z komputerem i zrozumieć zagrożenia, jakie niosą nowe technologie.

Czego uczą się dzieci w grach komputerowych?

‌Gry komputerowe mają ogromny potencjał edukacyjny. Rozwijają kreatywność, wyobraźnię, wymagają łączenia myślenia logicznego i analitycznego z twórczym. Uczą podejmowania decyzji, przyjmowania porażek, naprawiania własnych błędów. Granie podnosi kompetencje cyfrowe, zachęca do eksperymentów i zgłębiania technologicznego świata. Ponadto pomaga poszerzać zasób słownictwa, również w obcych językach! Najczęściej wśród zalet gier wymienia się rozwój:

 • koordynacji ruchowej (obsługa myszki czy pada bez odrywania wzroku od ekranu, co przydaje się m.in. podczas prowadzenia pojazdów),
 • umiejętności planowania, zarządzania, koordynowania (potrzebne m.in. w grach strategicznych, a zdecydowanie przydatne w dorosłym życiu),
 • obserwacji i rozumienia otaczającego świata (np. praw fizyki, które w niejednej grze trzeba dobrze poznać, aby wykonać określone zadanie),
 • umiejętności społecznych i pracy zespołowej (we wszystkich grach typu multiplayer, zdecydowanie potrzebne w pracy zawodowej i nie tylko),
 • kompetencji cyfrowych (biegła obsługa komputera, umiejętność wyszukiwania i sprawdzania informacji, szybkie pisanie na klawiaturze; w obecnych czasach na rynku pracy to już standard!),
 • umiejętności radzenia sobie z problemami, podejmowania decyzji, przyjmowania porażek i naprawiania swoich błędów,
 • umiejętności programistycznych, rozumianych jako projektowanie rozwiązań problemów z wykorzystaniem metod informatycznych.

Dlaczego tworzenie gier to dobry pomysł na start w programowanie?

Skoro dzieci uwielbiają gry komputerowe, to warto umacniać tę pasję, a jednocześnie dążyć do tego, by ten wymiar edukacyjny i rozwojowy gier mógł w pełni wybrzmieć.

‌Tak się składa, że gry są jednym z najlepszych przykładów, na jakich można zacząć uczyć się programowania, zwłaszcza w przypadku dzieci. Mnogość dostępnych środowisk programistycznych do tworzenia gier oraz schematów i gotowych rozwiązań sprawia, że nawet najmłodsze dzieci mogą szybko stworzyć swoją pierwszą grę, która przyniesie wiele radości i satysfakcji, zachęcając do dalszej nauki.

Spora dawka wiedzy programistycznej

‌Gry komputerowe, ich mechanizmy, sposób działania i funkcjonalności opierają się na podstawowych i bardziej złożonych programistycznych zagadnieniach (zmienne, stałe, pętle, klasy, obiekty, instrukcje warunkowe). Rozumiejąc je i potrafiąc wykorzystać, młody człowiek buduje podwaliny pod umiejętność profesjonalnego programowania… wszystkiego – nie tylko gier, ale i programów, aplikacji, serwisów internetowych.

‌Do tworzenia własnych gier niezbędna jest też umiejętność pracy na skryptach, a to znów znajomość popularnych języków programowania i kodowania. Od prostych blokowych języków typu Scratch po profesjonalne języki programowania jak Python czy C# – na pewnym etapie młody człowiek ma już szansę poczuć się jak prawdziwy programista, a w wolnym czasie ćwiczyć swoje umiejętności podczas samodzielnych projektów.

Możliwość pracy na popularnych grach np. Minecraft

‌Gry to środowisko dobrze dzieciom znane, w którym mają szansę wkroczyć w świat własnej wyobraźni, dokładnie tak samo jak podczas większości zabaw „analogowych” czy oglądania kreskówek.

Wszystkie zagadnienia tłumaczone na przykładzie elementów gry stają się automatycznie prostsze i łatwe do zapamiętania. Dodatkowo niektóre światy gry – np. Minecraft – można niemal dowolnie modyfikować. Możliwość przebudowy ulubionych światów gier to dla dzieci ogromna atrakcja i świetna zabawa.

Jak można zacząć uczyć się tworzenia gier?

‌W sieci dostępnych jest sporo platform, za pomocą których dzieci mogą tworzyć swoje własne gry. Jedną z nich jest Roblox, w której młodzi ludzie mogą korzystać z dostępnych elementów lub tworzyć własne skrypty. W drugim wypadku potrzebna im będzie choćby podstawowa wiedza programistyczna.

I choć internet oferuje multum darmowych kursów, instruktaży czy poradników w formie video, to samodzielna nauka może być trudna, nieefektywna i przede wszystkim – frustrująca.

Jak wyglądają kursy programowania gier dla dzieci?

Giganci Programowania organizują dla dzieci i młodzieży szereg kursów programistycznych, w tym zajęcia z tworzenia gier. Kursy mają formę stacjonarną lub zdalną, semestralną bądź krótką (złożoną z kilku lekcji). Każdy kurs, niezależnie od formy, prowadzony jest w grupie rówieśniczej (maksymalnie dwa lata różnicy) i przez doświadczonego, wykwalifikowanego pedagoga – nauczyciela programistę.

‌Kursy tworzenia gier i programowania dla dzieci są dostępne dla uczniów od 7. roku życia. Wszystkie mają charakter stopniowy – od podstaw po wiedzę zaawansowaną. Ukończenie jednego kursu jest przepustką do kolejnego, dzięki czemu dzieci w naturalny sposób ugruntowują i poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętności. Każdy kurs realizowany jest w atrakcyjnej konwencji zabawy, zdrowej rywalizacji i podejmowania wyzwań.

‌Przykładowe kursy krótkie programowania gier dla dzieci:

 • Odkrywca Minecrafta,
 • Twórca gier w Roblox,
 • Twórca gier w Unity.

‌Przykładowe kursy semestralne programowania gier dla dzieci:

 • Podstawy tworzenia gier,
 • Przygody z programowaniem w Minecrafcie,
 • Python z Minecraftem,
 • Roblox z Lua,
 • Tworzenie gier komputerowych w Unity.

FAQ:

Co mają wspólnego programowanie i gry?

‌Programowanie dla dzieci jest szczególnie atrakcyjne, gdy pracuje się na grach komputerowych. Na ich przykładzie można w prosty sposób wytłumaczyć podstawy działania programów, wykorzystywane zagadnienia, mechanizmy i schematy tworzenia. To nauka połączona ze świetną zabawą!

Czy warto skorzystać z kursów programowania gier dla dzieci?

‌Oczywiście – to dobry sposób na to, aby przekuć zainteresowania czy pasję dziecka w umiejętności, które ułatwią start w dorosłe życie. Umiejętność programowania i kompetencje, jakie się z tym łączą, przydadzą się nie tylko w przyszłej pracy, ale w całym dorosłym życiu.

Jak wygląda programowanie gier dla dzieci z Gigantami?

‌Na kursy tworzenia gier z Gigantami można zapisać dzieci od 7. roku życia. Kursy mają formę krótką lub semestralną, stacjonarną bądź online. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, a lekcje odbywają się w przyjaznej atmosferze wzajemnego zrozumienia, wsparcia i szacunku.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

programowanie dla dzieci
Blog

Jaki powinien być program zajęć z programowania?

Aktualna rzeczywistość cyfrowa wymusza na dzieciach należących do tzw. grupy milenialsów, pozyskiwanie coraz bardziej zróżnicowanych...

Czytaj więcej
Gigathon nauka programowania
Blog

5 powodów, dla których Gigathon to doskonała okazja do rozwoju umiejętności programistycznych

Największe programistyczne wyzwanie 2023 roku właśnie się rozpoczęło! Gigathonowy konkurs to nie tylko szansa na zdobycie wyjątkowych...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs