Unia Europejska

Aplikacje do nauki programowania
Blog

Najlepsze aplikacje do zdalnej nauki programowania


7 minut czytania

W niniejszym artykule przedstawimy kilka aplikacji przeznaczonych do nauki programowania w warunkach zdalnych wraz z ich szczegółową charakterystyką. Mamy nadzieję, że przedstawiony zbiór nie tylko ułatwi Państwu wybór najlepszej aplikacji dla swojego dziecka, ale także przekona osoby, które do tematu zdalnej nauki programowania podchodzą wciąż nieco sceptycznie. Aplikacje do nauki kodowania mogą być natomiast świetnym sposobem na praktyczne wykorzystanie obecnych realiów związanych z lockdownem i nauką dzieci w domu.

Aplikacje do nauki zdalnej

Zdalne przyswajanie wiedzy może dawać mnóstwo korzyści. Korzystając z aplikacji, dzieci mogą w sposób bezpieczny i praktyczny wykorzystywać czas wolny, który w standardowych warunkach poświęciłyby na zajęcia dodatkowe lub szkolne. Co więcej, warto zauważyć, że generacja Z charakteryzuje się wyjątkowo wysokim stopniem obycia z technologiami i elektroniką. Sytuacja ta powoduje, że w sposób spontaniczny sięgają po taki sprzęt jak smartfon czy tablet. Na zmiany tego typu nie mamy wpływu - mamy jednak szansę przekuć je w rodzaj inwestycji w przyszłość naszych dzieci. Mogą w tym pomóc aplikacje przeznaczone do nauki kodowania dla dzieci.

Aplikacje do nauki programowania dla dzieci

Niektórzy rodzice zapewne zastanawiają się, czym różni się zwykła gra komputerowa od aplikacji poświęconej nauce kodowania. Otóż programy tego typu uczą dzieci podstawowych zależności rządzących światem programowania, a także świadomości samej jej koncepcji. Od momentu rozpoczęcia użytkowania aplikacji dzieci nie tylko będą grać w gry komputerowe, lecz same tworzyć wirtualną rzeczywistość. Programy tego typu wykształcają w dzieciach umiejętności, które niewątpliwie staną się przydatne w ich przyszłych realiach zawodowych. Dzięki nim mają one także możliwość nabycia wielu kompetencji emocjonalnych, do których należą między innymi:

 • determinacja i chęć poszukiwania nowych rozwiązań,
 • niezrażanie się przeciwnościami,
 • świadomość potrzeby oczekiwania na rezultaty,
 • umiejętność przyjmowania porażek,
 • praca na podstawie prób i błędów,
 • cierpliwość i wytrwałość,
 • wzrost zainteresowania nauką i technologiami,
 • wzrost pewności siebie i swoich możliwości,
 • większa chęć podejmowania wyzwań w przyszłości.

Charakterystyka aplikacji poświęconych do tworzenia gier dla dzieci

Aplikacje dla dzieci stworzone zostały w taki sposób, by poradziły sobie z nimi dzieci nie tylko w różnym przedziale wiekowym, ale także o zróżnicowanych preferencjach i predyspozycjach. Programy zostały bowiem skonstruowane w sposób przejrzysty, wizualny i intuicyjny. Poszczególne kody języków programowania są przedstawiane pod postacią różnego rodzaju bloków, klocków lub puzzli, co pomaga dzieciom w ich właściwym rozpoznaniu i łączeniu. Rezultatem kombinacji złożonych z kodów są kolejne elementy świata wirtualnego, przy czym każda z aplikacji uwzględnia zróżnicowany poziom trudności. Aby pomyślnie realizować określone zadania, dzieci muszą się wykazywać takimi umiejętnościami jak:

 • twórcze i logiczne myślenie,
 • rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych,
 • analityka matematyczna,
 • szybkie kojarzenie faktów,
 • zmysł techniczny i technologiczny.

Wybrane aplikacje przeznaczone do nauki programowania dla dzieci

Poniżej wymienione zostały aplikacje, które łączy kilka cech wspólnych

 • Są one przeznaczone dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
 • W celu ich użytkowania nie jest konieczna biegła umiejętność czytania i pisania.
 • Cechuje je powszechna obecność labiryntów i bloczków, a także zróżnicowana tematyka.
 • Postaci często muszą znaleźć drogę do celu.
 • Zawierają elementy języków obcych, co ma dodatkowo rozwijający wpływ na dziecko.

10 najczęściej użytkowanych aplikacji do nauki programowania dla dzieci

 • Algorithm City - to innowacyjna i zabawna gra programistyczna, która w swojej kreacji wykorzystuje motywy zwierząt. Gracze przyswajają podstawową wiedzę z zakresu kodowania, kierując postacią, zbierając złoto i zdobywając kolejne poziomy.
 • Bee-Bot - robot w kształcie pszczółki przeznaczony do nauki programowania dla dzieci. Jest idealną alternatywą użytkowania smartfonów i tabletów szczególnie dla najmniejszych maluchów. W celu zaprogramowania robota wystarczy kliknąć odpowiednią sekwencję przycisków na jego grzbiecie.
 • Bit By Bit - jedna z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do nauki kodowania dla dzieci. Bit by bit po polsku oznacza „kawałek po kawałku”, co świetnie odzwierciedla proces nauki małych programistów.
 • CodeMonkey Jr - aplikacja uczy przedszkolaków i dzieci z podstawówki podstaw programowania, dzieląc przygody małpki zbierającej banany, której misją jest odblokowywanie skrzyń ze skarbami.
 • codeSpark - rodzaj płatnej aplikacji, którą można wypróbować, korzystając z 7-dniowego okresu próbnego. Przeznaczona dla dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Prezentuje przygody wirtualnych postaci.
 • Lightbot Hour - edukacyjna gra wideo przeznaczona do nauki koncepcji programowania. Do tej pory została otworzona już 7 milionów razy i jest wysoko oceniana przez ITunes i Google Play.
 • Solo Learn: Learn to Code - ten rodzaj aplikacji jest nieco bardziej zaawansowany niż pozostałe. Istotne jest to, że Solo Learn: Learn to Code umożliwia naukę kodowania dla dzieci od podstaw. W 2018 roku aplikacja została wyróżniona przez Google Play w kategorii Google Play’s Editor’s Choice.
 • PixBlocks - niezwykle ciekawa forma nauki programowania dostępna dla komputerów stacjonarnych, nośników mobilnych, a także w formie gry planszowej. Aplikacja jest w pełni bezpłatna. Gra planszowa może stanowić natomiast świetny pomysł na prezent w kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
 • ScratchJr - uniwersalny język programowania, który uznawany jest za najpopularniejszy w kategorii dziecięcej. Jego przejrzysta, wizualna forma pomaga zrozumieć koncepcję kodowania dzieciom pomiędzy 5 a 8 rokiem życia. Pozornie proste zadania uczą dzieci kreatywnego myślenia i logicznego rozumowania.
 • SpriteBox - gra polegająca na ratowaniu duszków, które umożliwia otwieranie następnych pudełek i zdobywanie kolejnych poziomów. Zadaniem gracza są modyfikacje kolejności poleceń w obszarze kodu.

FAQ:

1. Czy korzystanie z aplikacji do nauki programowania dla dzieci jest bezpłatne?

W zdecydowanej większości przypadków tak. Zdarza się jednak, że należy zapłacić za rozszerzoną wersję aplikacji. Co więcej, w bezpłatnych wersjach aplikacji należy liczyć się z częstą obecnością reklam, choć nie jest to regułą. Po ściągnięciu aplikacji warto przekazywać go dziecku w trybie offline, by zapobiec generowaniu niepożądanych kosztów.

2. Jakie są najpopularniejsze aplikacje do nauki programowania dla dzieci w Polsce?

Najczęściej używaną aplikacją przez dzieci w kontekście nauki programowania jest Scratch Junior. Jest to bowiem także najchętniej wykorzystywany program przez nauczycieli na zajęciach w szkole. Warto pamiętać, że pozostałe aplikacje są również godne uwagi, jednak ich popularność zależy od wielu innych czynników.

3. Jak zaangażować dzieci do zabawy z aplikacjami?

Aplikacje do nauki programowania do złudzenia przypominają standardowe gry komputerowe. Zazwyczaj dzieci nie wymagają dodatkowej motywacji w zakresie ich użytkowania.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Programowanie dla dzieci
Blog

Kursy programowania a rozwój osobisty. Jak nauka kodowania wpływa na samopoczucie dzieci?

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest integralną częścią naszego życia, nauka programowania staje się coraz bardziej cenną...

Czytaj więcej
Pomysły na prezent świąteczny
Blog

10 pomysłów na udany prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to czas uśmiechów, miłości i obdarowywania bliskich wyjątkowymi prezentami. Jeśli wciąż szukasz inspiracji na...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs