Unia Europejska
Abakusy, czyli pierwsze liczydła były skonstruowane w bardzo prosty sposób. Patent polegał na stworzeniu deski z wyżłobionymi rowkami, w których przekładano kamyczki ułatwiając tym samym liczenie (w tym również ułamków dziesiętnych).
Dzięki nim było można szybko wykonywać obliczenia związane z dodawaniem, odejmowaniem oraz mnożeniem. Co prawda, istniało tutaj spore ryzyko błędu wynikające z faktu, że np. liczbę 10 można było zapisać w ten sam sposób zarówno na osi dziesiątek jak i jedności.
Abakusy były szeroko rozpowszechnione w wielu krajach Europy, choć początkowo pojawiły się w starożytnym Rzymie i Grecji. Ich chińskim odpowiednikiem był tzw. suanpan, a w Japonii soroban.
Konstrukcja ta powstała w odpowiedzi na szybki rozwój handlu i konieczność posługiwania się coraz większymi liczbami. Pierwsze abakusy rysowano na drewnie lub w piasku, przez co szybko ulegały zniszczeniu.
Co ciekawe, abakusy różniły się od siebie w zależności od miejsca, z którego pochodziły. W niektórych miejscach na świecie (głównie w Azji) są wykorzystywane do tej pory przez urzędników i kupców. Wspomagają też naukę liczenia przez osoby niewidome. Unowocześnione abakusy tj. liczydła stosuje się także na początkowych etapach nauki matematyki.