Unia Europejska

Tworzenie gier Roblox
Blog

Jak stworzyć grę w Roblox?


7 minut czytania

Tworzenie gier w Roblox jest ekscytujące, a przy tym stosunkowo proste. Możesz korzystać z owoców pracy innych użytkowników oraz tworzyć własne, autorskie rozwiązania, którymi następnie podzielisz się z innymi. Możesz zgłębiać tajniki platformy Roblox na własną rękę lub zapisać się na kurs z Gigantami Programowania i stać się ekspertem Robloxa, wykorzystując wszystkie możliwości, jakie daje język Lua i zaawansowane techniki programistyczne!

Kilka słów o platformie Roblox

Roblox jest bezpłatną i otwartą na nowych użytkowników platformą do tworzenia gier, zaprojektowaną przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży (od 8 do 18 lat). Każdy użytkownik Roblox może tworzyć własne światy gry, mapy, bohaterów, przedmioty i rozgrywki – w bardzo prosty sposób. Podstawą tworzenia elementów gry jest operowanie blokami (podobnie jak w grze Minecraft) oraz wykorzystywanie skryptów napisanych w języku Lua.

‌Jako użytkownik platformy Roblox możesz spróbować swoich sił w grach stworzonych przez innych lub zaprojektować własny świat gry i udostępnić go innym do zabawy, testowania czy zebrania opinii i wskazówek. Roblox jest platformą intuicyjną, a po kilku chwilach potrzebnych na poznanie jej interfejsu i funkcji, możesz rozpocząć przygodę, której jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Jak zacząć, jak stworzyć pierwszą grę w Roblox?

‌Pierwszy krok to oczywiście instalacja oprogramowania (w pełni automatyczna). Następnie możesz stworzyć własne konto użytkownika Roblox, które pozwoli nie tylko grać na Roblox, ale właśnie tworzyć i publikować własne gry. Po zalogowaniu pojawi się okno, w którym będziesz mógł stworzyć pierwszą grę.

‌Za pomocą ikonek możesz przełączać się pomiędzy oknem tworzenia nowej gry a już rozpoczętymi projektami, wcześniej uruchomionymi grami czy pozycjami przeniesionymi do archiwum. W menu znajdziesz też przycisk, który pozwoli załadować grę z pliku lokalnego lub ją zapisać.

Sprawdź nasze kursy programowania

Interfejs, narzędzia i opcje Roblox

‌Jako nowy użytkownik Robloxa powinieneś poświęcić kilka minut na zapoznanie się z interfejsem programu, wszystkimi oknami i pozycjami. Następnie warto zrozumieć obsługę silnika Roblox, próbując swoich sił na dowolnym gotowym szablonie. Gdy już go wybierzesz, zostaniesz przeniesiony do okna tworzenia nowej gry.

Poza przestrzenią roboczą znajdziesz tu okna z narzędziami, przybornik (toolbox) z gotowymi modelami, dźwiękami, teksturami, pełnymi mapami czy wręcz całymi skryptami. Kod każdego skryptu możesz przejrzeć, by zainspirować się do stworzenia własnego. Poszczególne elementy z przybornika wystarczy przeciągnąć, a wszystkie zmiany czy parametry obiektów zobaczysz od razu w obszarze roboczym.

W menu narzędzi znajdziesz wszystko, co potrzebne do modyfikowania poszczególnych elementów świata gry. Możesz je m.in. obracać, skalować, przesuwać, łączyć, rozdzielać, na różne sposoby zmieniać ich właściwości techniczne, dodawać efekty i parametry fizyczne, a następnie testować rozwiązania.

‌W oknie output będziesz mógł na bieżąco sprawdzać wszystkie błędy skryptów, aby je naprawić, a w sekcji explorer – grupować wszystkie dodawane do gry elementy w odpowiednich folderach.

Tworzenie skryptów w języku Lua

‌Własną grę możesz też tworzyć na podstawie napisanych przez siebie skryptów. Tu jednak potrzebujesz nieco wiedzy – nawet nie tyle znajomości języka Lua (bo jego z pewnością szybko się nauczysz), ile podstawowych mechanizmów związanych z programowaniem gier – zmiennych, argumentów, funkcji, stałych, pętli, metod, klas, obiektów, współrzędnych. Musisz więc zagłębić się w podstawy programowania – wykorzystać dostępne źródła i materiały lub zapisać się na kurs z Gigantami Programowania.

Tworzenie gier w Roblox z Gigantami Programowania

‌Do szkoły Gigantów Programowania zapraszamy dzieci i młodzież od 7. do 18. roku życia. Każdy chętny do nauki tworzenia gier w Roblox młody człowiek może skorzystać z oferty kursów poświęconych w pełni platformie Roblox i językowi Lua.

    • Krótki kurs online – realizowany na trzech poziomach, po którego ukończeniu kursant staje się Ekspertem tworzenia gier w Roblox (dwie grupy wiekowe: 10-12 i 13-15 lat). Od podstaw korzystania z platformy Roblox i języka Lua, po tworzenie zaawansowanych skryptów do rozbudowanych gier. Uczestnicy tworzą własne gry, świetnie się przy tym bawią i podejmują szalone wyzwania!
    • Kurs semestralny – organizowany stacjonarnie lub online – składający się z aż 14 lekcji. Na każdej kolejnej lekcji młody człowiek zgłębia tajniki tworzenia gier w Roblox, poznaje wyjątkowe tricki, może poczuć się jak profesjonalny programista! Kurs semestralny „Roblox z Lua” jest przeznaczony dla uczniów, którzy wcześniej ukończyli kurs „Python z Minecraftem!”.

Kurs online z Roblox z Gigantami Programowania

‌W internecie znaleźć można sporo kursów czy webinarów w formie video, które wprowadzają w świat projektowania gier w Roblox, jednak jest to nauka na własną rękę, znacznie trudniejsza.

‌W szkole Gigantów Programowania kursy są prowadzone przez nauczycieli programistów, którzy na każdym kroku pomagają swoim podopiecznym. Jeśli uczeń czegoś nie rozumie, zawsze może zadać pytanie. Nawet w trybie online nauczyciel widzi ekran komputera ucznia (i na odwrót) i jest w stanie pomóc mu naprawić błąd czy podsunąć kilka wskazówek.

‌Giganci Programowania stawiają przede wszystkim na świetną zabawę i rozrywkę! Lekcje mają formę wyzwań, questów do przejścia, organizujemy wspólne rozgrywki, teleturnieje i quizy. Nie trzeba się obawiać – na naszych kursach nie ma sprawdzianów czy niezapowiedzianych kartkówek, a młodzi ludzie uczą się wyłącznie dla siebie. Zero wkuwania, nudy i stresu!

Czego uczą Giganci na kursie tworzenia gier w Roblox?

‌Na kursie z Gigantami Programowania uczniowie poznają świat platformy Roblox od podszewki, tak aby nie miał przed nimi tajemnic!

‌Zaczynają korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje platforma. Uczą się solidnych podstaw programowania, które z lekcji na lekcję ciągle rozwijają. Wkrótce uczniowie zaczynają pisać własne skrypty w języku Lua. Poznają mnóstwo tricków i skomplikowanych funkcji, które wznoszą ich gry na profesjonalny poziom. Tworzą własne gry, które po zakończeniu kursu mogą dowolnie modyfikować i rozwijać, by stały się jednymi z najlepszych gier w Roblox!

‌Podczas całej tej drogi od adepta do eksperta młodzi ludzie mają kontakt z rówieśnikami, z którymi wspólnie realizują niezwykłe pomysły. Na każdym etapie jest też z nimi trener, który pomaga zrozumieć skomplikowane tematy, dzieli się swoim doświadczeniem, daje praktyczne wskazówki. Przez cały czas trwania kursu nauczyciel jest do dyspozycji uczniów!

FAQ:

Jak stworzyć grę w Roblox?

‌Po zainstalowaniu i uruchomieniu platformy możesz zacząć korzystać z dostępnych elementów: całych światów i map, modeli, obiektów, tekstur, dźwięków, efektów specjalnych, które następnie możesz modyfikować. Na podstawie własnych skryptów napisanych w języku Lua stworzysz w pełni autorską grę.

Jak nauczyć się tworzenia gier w Roblox?

‌Zacznij korzystać z platformy, eksperymentuj, baw się! Poznaj podstawy programowania oraz język Lua i zacznij pisać własne skrypty. Zapisz się na kurs tworzenia gier w Roblox z Gigantami Programowania lub korzystaj z samouczków i poradników.

Czy warto zapisać się na kurs tworzenia gier w Roblox?

‌Zdecydowanie warto! Na kursie z Gigantami Programowania uczniowie poznają tajniki programowania, uczą się pisać własne skrypty, stają się ekspertami w tworzeniu gier na Roblox, a wszystko podczas doskonałej zabawy!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Dziecko przed komputerem
Blog

Dziecko przed komputerem – jak produktywnie wykorzystać ten czas?

Współczesne dzieci spędzają swój wolny czas zupełnie inaczej niż ich rodzice w dzieciństwie. Internet, boty, rozszerzona rzeczywistość,...

Czytaj więcej
kursy programowania
Blog

Nawet 25 000 zł miesięcznie! Tyle zarabiają programiści

Programiści to jedna z najlepiej opłacanych branż na rynku. Wysokie zarobki w IT nie tylko motywują młodych ludzi do rozpoczęcia nauki...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs