Unia Europejska

Tworzenie gier w Unity
Blog

Kurs tworzenia gier w Unity


8 minut czytania

Unity to popularny i niezwykle elastyczny silnik gier, który udostępnia tak wiele funkcji, że za jego pomocą można stworzyć niemal dowolny wyobrażony świat. To na tym silniku powstała m.in. gra Pokémon Go czy Hearthstone. Teraz Unity wykorzystać może każdy młody człowiek – z Gigantami Programowania pozna język C# i zacznie tworzyć najpierw proste, a później rozbudowane gry komputerowe. To doskonała zabawa, która poszerza horyzonty i zapewnia kompetencje wyjątkowo potrzebne w cyfrowej rzeczywistości!

Co to jest Unity i w jaki sposób się z niego korzysta?

‌Unity jest silnikiem gier komputerowych, korzystają z niego twórcy profesjonalni i hobbystyczni. Silnik ten jest darmowy, wyjątkowo mocno rozbudowany i wyposażony w ogromną bibliotekę z gotowymi rozwiązaniami. W Unity można stworzyć niemal dowolną grę, animację czy wizualizację. Aby wcielić swój pomysł w rzeczywistość, trzeba dostarczyć narzędziu odpowiednie modele czy skrypty, które napisać można m.in. w języku C# (profesjonalnym i bardzo uniwersalnym języku programowania).

Jak tworzy się gry komputerowe w Unity?

‌Samo środowisko Unity jest dość intuicyjne i przyjemne. Po utworzeniu nowego projektu, nadaniu mu nazwy i zdefiniowaniu jego perspektywy (2D, 3D), można przejść do pracy nad własną grą.

‌Projektowanie gry składa się z wielu elementów, a te przekładają się na poszczególne panele (np. scena, gra, konsola, hierarchia). Praca nad grą polega na pisaniu własnych skryptów, ale też wykorzystywaniu zasobów z bibliotek. Unity pozwala na zaprogramowanie całości gry (świat, bohaterowie, historie, potyczki, rozgrywki, poziomy) oraz na jej publikację.

Po co dziecku umiejętność tworzenia gier w Unity?

‌Tworzenie gier to doskonały sposób na produktywne spędzanie wolnego czasu przed komputerem!

‌Dzieci kochają gry komputerowe, to jedna z ich ulubionych rozrywek. Dlatego też tworzenie gier jest najlepszym sposobem na naukę programowania. Gra staje się przykładem, na podstawie którego dzieci mają szansę zrozumieć mechanizmy i zasady działania oraz projektowania programów. Unity jest propozycją dla dzieci, które miały już styczność z programowaniem lub dla młodzieży, która pragnie rozpocząć przygodę z tworzeniem gier.

‌Znajomość Unity daje dzieciom i młodzieży możliwość tworzenia własnych gier i ćwiczenia umiejętności, które w przyszłości pozwolą zamienić pasję w pracę zarobkową programisty. Nawet jeśli młody człowiek obierze inną ścieżkę zawodową, znajomość programowania w C# oraz środowisk programistycznych pozwoli mu realizować hobby, świadomie korzystać z nowych technologii, dobrze odnajdywać się w świecie wirtualnym.

Dlaczego Unity jest wykorzystywane w nauce programowania?

Nauka programowania na przykładzie gier komputerowych jest zrozumiała i atrakcyjna dla młodych ludzi. Interfejs Unity i funkcjonalności tego narzędzia są wygodne, a przy tym praktycznie niewyczerpane.

‌Programując w Unity, dzieci i nastolatki uczą się uniwersalnego i jednego z najpopularniejszych języków, który w przyszłości może im posłużyć do profesjonalnego projektowania nie tylko gier, ale szerzej – programów i aplikacji. Znajomość Unity otwiera przed młodym człowiekiem szereg ścieżek do dalszej kariery czy realizacji pasji.

Jak wygląda kurs tworzenia gier w Unity z Gigantami?

‌Z Gigantami Programowania młodzież uczy się na różne sposoby. Młodzi ludzie mogą skorzystać z oferty kursów semestralnych – stacjonarnych lub zdalnych – albo z krótkich kursów w formie online. Każdy kurs składa się z określonej liczby tematycznych lekcji, na których uczniowie poznają poszczególne zagadnienia i testują je w praktyce.

Ukończenie pierwszego, podstawowego kursu jest przepustką do kolejnego, o poziom wyższego, bardziej zaawansowanego.

W jakim wieku zacząć naukę tworzenia gier w Unity?

‌Na kursy tworzenia gier w Unity Giganci Programowania zapraszają dzieci i młodzież od około 13. do 18. roku życia. Wszystkie kursy dotyczące programowania w Unity są przeznaczone dla konkretnej grupy wiekowej (maksymalne różnica wieku między uczestnikami to dwa lata).

‌Począwszy od pierwszego, podstawowego kursu młody człowiek może realizować kolejne poziomy nauki, aby wreszcie stać się samodzielnym programistą gier w Unity. Zajęcia z Gigantami dają mu wiedzę w teorii i praktyce, możliwość trenowania umiejętności i podnoszenia kompetencji. Po skończonym kursie uczeń ma solidne podstawy do samodzielnego zgłębiania tajników tworzenia gier.

W jaki sposób prowadzone są kursy tworzenia gier w Unity?

‌Każdy kurs – czy to krótki online, czy semestralny stacjonarny – ma z góry określony program całości oraz poszczególnych zajęć. Każda lekcja ma swój cel – wprowadzenie do zagadnienia, naukę i praktykowanie wiedzy, testowanie umiejętności. Kursy mają charakter projektowy – uczniowie tworzą własną grę. To w niej wykorzystują zdobytą wiedzę, programując kolejne jej elementy (np. systemy poruszania się postaci i walki, generowanie map, pułapki, wykrywanie kolizji, liczniki punktów).

Konwencja lekcji uzależniona jest od wieku uczestników kursy – młodsze dzieci dużo się bawią, wykorzystują postaci znanych bohaterów, wymyślają historie, rozgrywają potyczki, podejmują wyzwania. Z młodzieżą ta komunikacja wygląda nieco inaczej – jest bardziej „dorosła”, ale jednocześnie porusza zagadnienia bliskie młodym ludziom, dostarcza rozrywki, stwarza przestrzeń do swobody, luzu, odkrywania wirtualnego świata na własnych zasadach.

Kto prowadzi kursy tworzenia gier w Unity?

Wszystkie kursy tworzenia gier w Unity Gigantów Programowania są prowadzone przez wykwalifikowanych, doświadczonych nauczycieli programowania, pedagogów z wykształcenia i pasji. To trenerzy i mentorzy, którzy rozumieją potrzeby dzieci i nastolatków, potrafią z nimi rozmawiać i mają niezwykłą moc rozbudzania pasji oraz motywowania do działania!

‌Także podczas zajęć zdalnych nauczyciele i uczniowie mają ze sobą pełen kontakt – rozmawiają i widzą ekrany swoich komputerów. W razie potrzeby nauczyciel służy każdemu uczniowi indywidualną pomocą.

Czy warto zapisać się na kurs tworzenia gier w Unity?

‌Zdecydowanie warto! Kursy z Gigantami Programowania nie tylko otwierają młodym ludziom drogę do przekucia swojej pasji w pracę zarobkową, ale też wyposażają w szereg umiejętności i kompetencji, które będą przydatne niezależnie od obranej ścieżki życiowej.

‌Umiejętność programowania przydaje się w różnych zawodach (i to nie tylko w sektorze IT!), a przy tym pozwala świadomie i produktywnie korzystać z tego, co oferują nowe technologie.

‌Ponadto programowanie to nie tylko wiedza i umiejętności informatyczne, ale też szereg tzw. kompetencji miękkich np.:

  • umiejętność łączenia myślenia logicznego z kreatywnym, twórczym,
  • korzystanie z własnej wyobraźni i pomysłów,
  • analizowanie problemów i szukanie rozwiązania,
  • uczenie się na własnych błędach,
  • koncentracja, skupienie na pracy,
  • odwaga w myśleniu i działaniu,
  • podejmowanie decyzji.

Sprawdź nasze kursy programowania

FAQ:

Jak wygląda tworzenie gier w Unity?

‌Tworzenie gier na silniku Unity pozwala na pełną dowolność wcielania pomysłów w życie. Projektując grę w 2D czy 3D, można wykorzystać zasoby z otwartej biblioteki lub napisać własne skrypty z wykorzystaniem języka C#.

Od jakiego wieku dzieci mogą zacząć tworzyć w Unity?

‌Tworzenie gier w Unity wymaga podstawowej wiedzy z zakresu programowania i znajomości jego języków. Uczniowie muszą też sprawnie obsługiwać komputer i biegle czytać oraz pisać. Na kursy tworzenia gier w Unity z Gigantami Programowania zapraszamy dzieci i młodzież od około 13. roku życia.

Czy warto zapisać dziecko na kurs tworzenia gier w Unity?

‌Oczywiście! To przydatna wiedza i umiejętności, które pozwolą realizować ścieżkę zawodową twórcy gier lub programisty. Kompetencje zdobyte na kursie tworzenia gier w Unity wykraczają też poza samo programowanie. To świetny pomysł na produktywne spędzanie wolnego czasu i rozwój pasji!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Kurs tworzenia gier dla dzieci
Blog

Nauka tworzenia gier jako przyjemny wstęp do programowania dla najmłodszych

Łatwiejszy start w dorosłe życie i kompetencje przydatne w sferze zawodowej to tylko dwie z wielu korzyści płynących z nauki...

Czytaj więcej
Czy 6-latek też może uczyć się programowania?
Blog

Czy 6-latek też może uczyć się programowania?

Technologia na każdym kroku - jak sobie z tym radzą przedszkolaki? W dzisiejszym świecie pełnym technologii i rozwiązań cyfrowych,...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs