Unia Europejska

Programowanie w html dla dzieci
Blog

Kreatywne programowanie w HTML – kurs dla dzieci


8 minut czytania

HTML to podstawowy język programowania serwisów internetowych. Pozwala uporządkować strukturę informacji na stronie, dzięki czemu użytkownik widzi ją sformatowaną, o odpowiednim wyglądzie i budowie  – z sekcjami, nagłówkami, akapitami, obrazami, hiperłączami. Z Gigantami Programowania tworzenia stron w HTML dzieci uczą się już od około 10. roku życia. To przyjemne, emocjonujące i przede wszystkim kreatywne zajęcia prowadzone przez doświadczonych pedagogów!  

Co to jest HTML i po co jest potrzebny?

Choć obecnie da się stworzyć stronę internetową nawet bez programistycznej wiedzy, to jednak każdy, kto chce zająć się zawodowo czy nawet hobbystycznie tworzeniem serwisów internetowych, powinien zacząć od nauki języka HTML.

To absolutna podstawa i baza, która daje możliwość stworzenia dowolnej strony, rozbudowy serwisu, czuwania nad jego pełną poprawnością oraz eliminacji pojawiających się błędów i usterek. 

Znaczniki HTML a tworzenie stron internetowych

HTML, czyli HyperText Markup Language, to język znaczników.

Znaczniki, nazywane także tagami, służą do opisywania struktury informacji w każdym serwisie internetowym. To zdefiniowane słowa kluczowe lub znaki umieszczone w ostrokątnych nawiasach. Znaczniki zamykające zawierają dodatkowo ukośnik. 

Pomiędzy nimi zostaje umieszczona zawartość, która w przeglądarce internetowej wyświetlana będzie w sposób zdefiniowany przez znaczniki. Fragment kodu HTML: <b> Strona internetowa </b> w przeglądarce będzie widoczny jako: Strona internetowa (z pogrubieniem).

Przykłady podstawowych znaczników w HTML:

  • znaczniki <head> i </head> określają, że zawartość znajdująca się pomiędzy nimi, jest nagłówkiem dokumentu i zawiera najważniejsze o nim informacje;
  • pomiędzy znacznikami <title> i </title> zamieszczamy treść, która w przeglądarce będzie wyświetlana jako tytuł strony;
  • za pomocą znaczników <h1>, <h2>, <h3> itd. zmieniamy fragmenty tekstów w nagłówki czy śródtytuły o odpowiedniej randze;
  • znaczniki <img src=””> i </img> pozwalają umieścić w dokumencie obraz;
  • znaczniki <a href=””> i </a> pozwalają umieścić na stronie link prowadzący do innej podstrony czy zewnętrznego serwisu.

Sprawdź nasze kursy programowania

Sam HTML nie wystarczy!

HTML jest bazowym językiem dla twórcy serwisów internetowych. Za pomocą HTML stworzymy dowolną stronę z określoną jej strukturą (np. kolumny, okna), podziałem treści i podstawowym formatowaniem (pogrubienia, kursywa), obrazami, linkami.

Aby jednak serwis miał pożądany wygląd, należy jeszcze opisać formę prezentacji strony, używając języka CSS (Kaskadowych Arkuszy Stylów). W ten sposób zawartości strony, uporządkowanej za pomocą HTML, nadamy cechy wizualne, ustalimy np. rodzaj i kolor czcionki, wygląd tła, obramowania, marginesów, przycisków czy sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów w serwisie.

Strona nadal będzie raczej statyczna – jeśli chcemy dodać do niej interaktywne elementy np. klikane mapy, animacje czy video, potrzebny jest kolejny język programowania, czyli JavaScript.

Jak wygląda nauka programowania w HTML?

Język HTML zmieniał się na przestrzeni lat. Dziś obowiązującym standardem jest specyfikacja HTML5 z pulą określonych znaczników, z których oczywiście nie wszystkie wykorzystywane są w równym stopniu.

Nauka języka HTML nie polega na „wkuwaniu” znaczników, jej celem jest zdobycie umiejętności ich wykorzystywania. Dlatego najczęściej nauka programowania w HTML odbywa się wyłącznie w praktyce i ma charakter projektowy – poznajemy podstawowe znaczniki, które od razu wykorzystujemy w procesie tworzenia własnej strony.

Ze względu na to, że kod napisany w HTML jest jedynie bazą serwisu internetowego, w ćwiczeniach programistycznych łączy się go z CSS i JavaScript. Znajomość podstawowych konstrukcji tych trzech języków pozwoli zaprogramować prostą, lecz ciekawą i w pełni poprawną stronę internetową. 

Kiedy można rozpocząć naukę programowania w HTML?

Każdy wiek jest dobry, aby zacząć tworzyć własne strony internetowe!

Niemniej warto już znać podstawy programowania, mieć wiedzę o budowie i działaniu serwisów internetowych, aby łatwiej zrozumieć zasady wykorzystywania znaczników, definiowania stylów i pisania poprawnego kodu. Niezbędna jest też oczywiście umiejętność biegłego czytania, pisania i obsługi komputera.

W szkole Gigantów Programowania tworzenia stron internetowych uczą się dzieci już od około 10. roku życia.

Jak wygląda kurs HTML dla dzieci z Gigantami?

Giganci Programowania nie uczą dzieci wyłącznie języka HTML. Zajęcia obejmujące programowanie w HTML mają szerszy wymiar, dotyczą całościowego tworzenia stron internetowych. Oprócz HTML dzieci wykorzystują też arkusze stylów czy JavaScript oraz zdobywają podstawową wiedzę z zakresu projektowania i publikowania stron internetowych.

W przypadku kursów semestralnych zajęcia z tej tematyki przeznaczone są dla dzieci, które znają już podstawy programowania, uczęszczały wcześniej na zajęcia z tworzenia gier komputerowych oraz znajomości programów, aplikacji i stron.

W ofercie Gigantów dostępne są też krótsze kursy online: „Młody twórca stron internetowych”. Mają charakter poziomowy – po ukończeniu jednego kursu można od razu zapisać się na kolejny, który ugruntuje i poszerzy wiedzę, pozwoli zdobyć bardziej zaawansowane umiejętności.

Czego uczą się dzieci na kursie programowania w HTML?

Na pierwszym kursie dzieci uczą się podstaw projektowania stron, poznają potrzebne języki programowania, schematy tworzenia i dobre praktyki programistyczne. Na kolejnych poziomach kursu intensywnie rozwijają swoją wiedzę i kompetencje. W praktyce zgłębiają tajniki tworzenia profesjonalnych serwisów internetowych z wykorzystaniem znaczników HTML, stylowania CSS i elementów dynamicznych JavaScript, a wszystko w przyjaznym środowisku programistycznym (np. Glitch).

Na każdym kursie, niezależnie od poziomu, uczniowie tworzą własne strony internetowe, które publikują w internecie. Po zakończeniu kursu mogą nadal ćwiczyć na nich swoje programistyczne umiejętności, dowolnie je rozbudowywać, testować nowe rozwiązania.

Jak wyglądają pojedyncze zajęcia kursu HTML dla dzieci?

Każda lekcja z Gigantami Programowania ma wyznaczoną konkretną konwencję, tematykę i cel. Wszystkie te elementy pokrywają się z zainteresowaniami dzieci i odpowiadają na ich potrzeby – uczniowie tworzą np. serwisy o swoich ulubionych grach czy sklep internetowy z klockami LEGO!

Podczas zajęć z Gigantami Programowania dzieci uczą się wyłącznie podczas świetnej zabawy, w serdecznej atmosferze wzajemnego zrozumienia i wsparcia. Mają przestrzeń do wyrażenia swojej kreatywności, rozwijania wyobraźni, samodzielnego myślenia i testowania pomysłów. Wiedza sprawdzana jest w formie zabawnych quizów czy teleturniejów, przed którymi absolutnie nie trzeba się stresować.

Kto prowadzi kurs HTML dla dzieci?

W szkole Gigantów Programowania wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli programowania z wykształceniem i doświadczeniem pedagogicznym w pracy z dziećmi. Nauczyciele odgrywają rolę trenerów czy mentorów, którzy nie tylko przekazują wiedzę, ale motywują do dalszego rozwijania kompetencji, rozbudzają pasję do programowania.

Kursy prowadzone są w formie stacjonarnej lub zdalnej. Podczas zajęć online nauczyciel i uczniowie widzą i słyszą się wzajemnie. Nauczyciel ma pełen wgląd do ekranów komputerów dzieci, dzięki czemu może je indywidualnie wspierać, pomagać naprawiać błędy i wyjaśniać zagadnienia w praktyce, na konkretnych przykładach.

FAQ:

Czy warto zapisać dziecko na kurs programowania w HTML?

Tak – HTML to podstawowy, bazowy język potrzebny do tworzenia stron internetowych. Nawet jeśli młody człowiek nie będzie zajmował się profesjonalnym tworzeniem serwisów, ta wiedza pomoże mu świadomie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.

Od kiedy dziecko może zacząć się uczyć programowania w HTML?

Od około 10. roku życia. Dziecko musi umieć czytać, pisać i korzystać z komputera. Dobrze, jeśli ma już podstawową wiedzę na temat programowania, zasad budowy, działania i projektowania serwisów internetowych.

Jak wygląda kurs HTML dla dzieci?

Zazwyczaj kurs programowania w HTML łączy się z nauką języków CSS i JavaScript – dzieci uczą się nie tyle samych języków, ile ich wykorzystania w projektowaniu stron internetowych. Kursy mają charakter praktyczny i projektowy, czyli uczniowie tworzą własne strony internetowe na podstawie zdobytej wiedzy.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?
Blog

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?

Nauka programowania stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie w przypadku każdego dziecka...

Czytaj więcej
Gigathon nauka programowania
Blog

5 powodów, dla których Gigathon to doskonała okazja do rozwoju umiejętności programistycznych

Największe programistyczne wyzwanie 2023 roku właśnie się rozpoczęło! Gigathonowy konkurs to nie tylko szansa na zdobycie wyjątkowych...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs