Unia Europejska

Przygotowanie do testu 8-klasisty z matematyki
Blog

Jak się uczyć szybko, czyli co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu?


9 minut czytania

Przywykliśmy, że „szybko” i „dobrze” raczej nie idą w parze, a wolny czas w słowniku ucznia nie występuje zbyt często. Gdy testy się piętrzą, zostaje zaplanować godziny z książkami. Ale czy na pewno? Przeczytaj, jak się szybko uczyć – bo choć nie istnieje magiczna pigułka pozwalająca posiąść wiedzę bez pracy, to są sposoby na naukę. O kilku w naszym poradniku!

Czy młodzież i dzieci uczą się za dużo?

Uczymy się od pierwszych dni życia i nie przestajemy ani na chwilę, ale problem zbyt dużej ilości nauki to problem typowo szkolny. Program jest obszerny, lekcje krótkie, a wiedzę trzeba jakoś zweryfikować. Zadania domowe, przygotowanie do odpytywania czy testów wymagają czasu, stąd godziny ślęczenia nad książkami w domu nad tym samym tematem, co w szkole.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – niektórzy upatrują go w systemie edukacji, a inni w stylu życia współczesnych młodych ludzi, którzy uczęszczają na liczne zajęcia dodatkowe, mają powszechny dostęp do kultury i rozrywki oraz smartfony i internet, które pożerają sporo czasu. Życie stało się intensywniejsze, a doba nadal ma 24 godzinyDo tego dochodzi zmęczenie i przeładowanie bodźcami, które nie współgrają z utrwaloną bierną formą nauki.

Jakie są rozwiązania tych problemów? I jak się uczyć szybko, ale zarazem skutecznie?

Gdy jesteś zmęczony, nawet najprostsze rzeczy wylecą z głowy

Uczenie się jest efektywne tylko wtedy, gdy się skoncentrujemy, a umysł zmęczony tego nie potrafi – dlatego nie ma sensu zabierać się za naukę od razu po powrocie z lekcji, jeżeli nie zrobisz sobie przerwy. Nie przynosi efektów również wielogodzinna nauka bez wytchnienia – mózg nie tylko się męczy, ale też nudzi, a Ty stajesz się apatyczny i rozkojarzony. Jeśli chcesz się dobrze i szybko nauczyć, musisz być wypoczęty. 

Jak łatwo się domyślić, także zarywanie nocy na naukę nie jest najlepszym wyjściem. Tym bardziej że rano, niewyspany, będziesz mieć problem z przywołaniem z pamięci przyswojonych informacji. Mózg potrzebuje snu, by zaszufladkować dane i zbudować skojarzenia – tak działa zapamiętywanie. Musi się też zregenerować, aby skutecznie działać.

Ucz się aktywnie, rozwiązując problemy

Małe dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie, a jest tak dlatego, że dzieje się to głównie poprzez zdobywanie doświadczenia, próbowanie i obserwowanie świata. Nie od dziś wiadomo, że ludzki mózg przyswaja zaledwie ułamek wiedzy poprzez bierne czytanie i powtarzanie, a większość w trakcie aktywności: myślenia, sprawdzania, mówienia, działania. 

Dlatego bardzo ważna jest zmiana sposobu uczenia się – z pasywnego na aktywny. 

Szybciej nauczysz się, rozwiązując quiz czy zadanie lub przeprowadzając doświadczenie i grając w grę edukacyjną dotyczącą danej tematyki, niż czytając podręcznik i odtwarzając jeszcze raz w myślach abstrakcyjne informacje.

Aktywność fizyczna i dieta mają ogromne znaczenie

Sprawny mózg to dobrze odżywiony mózg. Wiesz, że ten organ zużywa nawet jedną czwartą tej energii, jaką dostarczasz organizmowi poprzez pożywienie? I potrzebuje nie tylko regularnej dostawy składników odżywczych, ale także właściwej ich ilości i rodzaju. Przypatrz się swojej diecie i poczytaj o tym, co jeść, aby lepiej się koncentrować. Sprawdź, które produkty spożywcze wpływają negatywnie na nasz umysł – bilansuj posiłki i zadbaj o zdrowe przekąski w trakcie nauki (np. orzechy).

Bardzo ważne są także ćwiczenia – w trakcie wysiłku wzrasta tętno, a do mózgu docierają większe ilości tlenu, wydzielają się też endorfiny, które wprawiają w dobry nastrój i wzmacniają motywację. Naukowcy zauważyli również, że regularna aktywność fizyczna stymuluje tworzenie się nowych komórek w hipokampie – jest to ta odpowiedzialna za pamięć i uczenie się struktura w Twojej głowie.

giganciprogramowaniakursy3

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Czyli sprawdzone sposoby na efektywną naukę!

Wypoczęci, odżywieni i rozruszani uczymy się szybciej, a jak robić to lepiej – jak się uczyć efektywnie? Bo w końcu chcesz nauczyć się nie tylko szybko, ale dobrze!

Nie odkładaj na ostatnią chwilę, ucz się systematycznie

Nie musisz poświęcać kilku godzin na naukę do sprawdzianu, jeśli przeznaczyłeś na nią 20 minut codziennie przez kilkanaście dni. Nie musisz zamknąć się z książką na miesiąc przed maturą, jeśli przez cały rok powtarzałeś poszczególne zagadnienia.

Efektywnie znaczy systematycznie! Po pierwsze dlatego, że duża ilość informacji do zapamiętania naraz rodzi stres, a to blokuje koncentrację. Po drugie, jak już wspomnieliśmy, im dłużej się uczysz, tym słabiej zapamiętujesz. Znacznie lepiej podzielić dany materiał na zagadnienia i uczyć się partiami.

Tak podzieliliśmy materiał na naszych kursach przygotowawczych z matematyki do egzaminu ósmoklasisty – podczas rocznych zajęć odbywa się aż 56 lekcji. I wiesz co? Nasi uczniowie zdają na ponad 80% – choć to oczywiście zasługa również świetnego nauczyciela oraz determinacji i zapału kursantów. Ale jesteśmy pewni, że gdyby te 56 lekcji rozłożyć na dwa miesiące, wynik byłby znacznie gorszy.

Pozbądź się rozpraszaczy i stwórz miejsce do nauki

Ludzki mózg nie jest wielozadaniowcem – tak naprawdę możesz skupić się, w pełnym znaczeniu tego słowa, tylko na jednej rzeczy naraz. Powiadomienie w telefonie zawsze dekoncentruje, a włączony telewizor rozprasza. Dlatego wszystkie te sprzęty elektroniczne najlepiej wyłączyć albo wyciszyć, a smartfona czy smartwatcha jeszcze dodatkowo schować do pudełka bądź szuflady.

Miejsce do nauki nie może rozpraszać. Powinno inspirować, motywować i oczywiście być wygodne. Zaprojektuj je, otocz się tym, co lubisz. Miej pod ręką coś do picia czy jakąś przekąskę, żeby nie odrywać się od nauki poza wyznaczonymi przerwami.

Aby się skupić, większość ludzi potrzebuje ciszy, ale muzyka też potrafi koncentrować – zwłaszcza instrumentalna, np. klasyczna (słowa zwykle zbytnio rozpraszają).

Ucz innych – kolegów, rodziców, czworonożnych przyjaciół

To, co wypowiedziane, zwykle zapamiętujemy lepiej. Pomocne jest zatem głośne czytanie, ale i przekazywanie zdobytej wiedzy. Warto uczyć się w parze lub też w grupie i wymieniać informacjami. Warto też uczyć – opowiedzieć o danym temacie rodzicom, samemu sobie lub psu czy kotu. Oczywiście interakcja z człowiekiem lepiej się sprawdzi – rodzic, rodzeństwo, dziadek i przyjaciel z pewnością będą dopytywać i drążyć temat, co skłoni do znalezienia odpowiedzi na trudniejsze pytania. Gdy umiesz wyjaśnić komuś dane zagadnienie, to znaczy, że je rozumiesz i pamiętasz.

Pomocne techniki zapamiętywania i robienie notatek

Są takie dziedziny wiedzy, u których podstaw leży dobre zrozumienie, jak fizyka albo matematyka. Inne – np. historia – wymagają przede wszystkim dobrej pamięci. Aby szybko i skutecznie przywoływać z pamięci fakty, nazwiska albo daty umysł musi między nimi wytworzyć skojarzenia. Dlatego też lepiej, niż powtarzać w pamięci, jest wykorzystywać techniki zapamiętywania, np. mapy myśli.

Mapy myśli warto stosować i w szkole, i w dorosłym życiu, bo pozwalają w krótkim czasie zrozumieć jakiś problem i zapamiętać informacje. To technika przedstawiania danych w sposób graficzny – możesz używać krótkich haseł, rysunków, schematów. Najważniejsze informacje umieszczasz w środku, te uzupełniające stają się odnogami. 

Technik zapamiętywania jest wiele – to także m.in. skojarzenia, grupowanie czy kategoryzowanie, tworzenie akronimów lub wymyślanie historii. O takich metodach więcej informacji znajdziesz m.in. w internecie i wybierzesz najlepszą dla siebie. W nich wszystkich chodzi o to, by zamienić zapamiętywaną informacje na coś, co już znasz, co łatwiej odnaleźć w czeluściach pamięci.

Skuteczność i szybkość nauki doskonale podnosi robienie notatek i ściągawek – lepiej i szybciej zapamiętasz coś, jeśli to zapiszesz. Takie zapiski mogą mieć np. formę fiszek lub mapy stworzonej z kolorowych kartek przyczepionych do tablicy czy ściany. Powtarzając materiał, będziesz mieć najważniejsze informacje pod ręką, czyli oszczędzisz czas na szukanie ich w książce lub zeszycie.

Daliśmy Ci kilka ogólnych i najważniejszych wskazówek, jak się skutecznie uczyć, ale każdy ma swoje sposoby na naukę. Przetestuj kilka i odkryj najlepszy – powodzenia!

FAQ:

Jak się szybko uczyć?

Na szybkie uczenie się nie ma jednego przepisu. Ważna jest koncentracja, motywacja i bycie wypoczętym. Szybciej uczymy się, będąc aktywnymi, np. rozwiązując zadania czy przeprowadzając doświadczenia. Warto także stosować techniki zapamiętywania, np. mapy myśli, uczyć się w grupie i wymieniać wiedzą.

Jakie są skuteczne techniki zapamiętywania?

Jedną z najskuteczniejszych technik zapamiętywania jest tworzenie mapy myśli, inne to budowanie skojarzeń, grupowanie czy wymyślanie historii obrazujących tematykę. Warto też robić notatki i ściągawki – pomagają zapamiętać, ale też powtarzać.

Jak stworzyć odpowiednie miejsce do nauki?

Miejsce do nauki musi być pozbawione rozpraszaczy, wygodne, obejmować wszystko, co potrzebne do uczenia się. Warto je tak zaprojektować, by inspirowało i wzmacniało motywację. Każdy dobrze czuje się w innym otoczeniu – trzeba podążać za własnymi potrzebami i preferencjami. 

Sprawdź nasze kursy!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Wakacje z Gigantami 2023 - zaplanuj wakacje dla swojego dziecka 
Blog

Wakacje z Gigantami 2023 - zaplanuj wakacje dla swojego dziecka 

Długo wyczekiwane wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To doskonały moment, aby wszystko dobrze zaplanować! Tym bardziej, jeśli...

Czytaj więcej
Dołącz do uczestników Gigathonu - największego konkursu programistycznego dla dzieci i młodzieży! 
Blog

Dołącz do uczestników Gigathonu - największego konkursu programistycznego dla dzieci i młodzieży! 

Zapisy do II edycji Gigathonu wystartowały! Pierwszy etap największego hackathonu dla dzieci i młodzieży w Polsce rozpocznie się 6 maja,...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs