Unia Europejska

zajęcia programowania dla dzieci
Blog

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?


8 minut czytania

Kilka lat temu nauka programowania weszła do podstawy nauczania dzieci klas I-III we wszystkich szkołach w Polsce. O ile to zjawisko może być nieco zaskakujące dla starszych pokoleń, o tyle jest ono zasadne z perspektywy zarówno ogólnego rozwoju dziecka, jak i przyszłych kierunków zawodowych. O tym, czym jest programowanie i jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci - opowiemy w niniejszym artykule.

Rozwiązania IT dla edukacji - jak to wygląda w praktyce?

Zdecydowana większość ekspertów jest zdania, że zajęcia z programowania i robotyki w klasach początkowych szkoły podstawowej mogą stanowić jedynie wprowadzenie do właściwej i docelowej umiejętności kodowania. Tymczasem - jak wskazują obserwacje - dzieci w przedziale wiekowym od 7-10 lat są już w stanie samodzielnie przyswajać konkretne języki programowania i wykorzystywać je w praktyce. Rozwój i modernizacja systemu edukacji w zakresie programowania jest intensywna i przynosi coraz większe rezultaty. Nie ulega wątpliwości, że to działanie jest głęboko zasadne.

Co daje nauka programowania dzieciom?

Istniało powszechne założenie, że nauka programowania dla dzieci jest niepotrzebna na tak wczesnym poziomie nauczania. Wielu uważało, że techniczne i analityczne umiejętności w zakresie nie tylko programowania, ale także robotyki, nie były praktyczne ze względu na rzekome korzystanie z nich dopiero wiele lat później - jeśli w ogóle. Nie taka jest natomiast intencja przyswajania podstaw kodowania. Nauka programowania wspomaga właściwy rozwój dziecka nie tylko pod względem technicznym, ale także psychicznym i emocjonalnym.

Sprawdź nasze kursy programowania

Jakie umiejętności nabywają dzieci podczas nauki programowania?

  • Kreatywne podejście do rozwiązywania problemów - programowanie jest możliwe do opanowania tylko na podstawie metody prób i błędów. Nauka właściwego postrzegania sytuacji, w której poszukiwanie rozwiązania nie jest od razu oczywiste, jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci i ich radzenia sobie z problemami w przyszłości. Co więcej, Design Thinking i tworzenie kreatywnych strategii stały się cechami nieodzownie pożądanymi w dziedzinach takich jak biznes, finanse, czy ekonomia. Ten rodzaj zarządzania w firmach ułatwia także rozwiązywanie problemów projektowych i budowanie zaangażowanych zespołów.
  • Sprawczość - rozwijanie poczucia sprawczości i brania odpowiedzialności za podejmowane kroki u dzieci jest cały czas bagatelizowane i mało uświadomione w procesie ich wychowywania. Sprawczość może rozwijać się poprzez podejmowanie działań stanowiących wyzwanie. Najważniejsza jest w tym przypadku weryfikacja efektów tych działań. Praca z programowaniem wzmacnia bowiem w dzieciach poczucie swojej wartości i siłę swoich możliwości. Wpływa ona także na pozytywne postrzeganie świata i uznanie, że nie ma rzeczy niemożliwych.
  • Klarowne formułowanie myśli i wyrażanie swoich oczekiwań - nauka programowania pokazuje dziecku, że swoje oczekiwania musi umieć prezentować wyjątkowo precyzyjnie. Kodowanie składa się bowiem z wielu szczegółowych elementów, gdzie jeden, niewielki błąd zmienia lub uniemożliwia działanie danego programu. Głębokie zrozumienie tej zależności może pomóc w uniknięciu wielu nieporozumień w kontaktach z innymi osobami w przyszłości, a także wzmocnić skrupulatność i efektywność w działaniu.
  • Logiczne myślenie - w kodowaniu występuje wiele zależności i algorytmów, których skuteczność polega na ich właściwym zastosowaniu. Nie wystarczy bowiem sama znajomość algorytmów. Kluczowa jest umiejętność łączenia poszczególnych kodów w różnych konfiguracjach, z uwzględnieniem określonych warunków i zależności. Umiejętność logicznego myślenia jest niezwykle istotna w każdej sferze życia.
  • Konsekwencja i wytrwałość - w programowaniu realizacja zamierzonego celu składa się z podjęcia wielu mniejszych, poszczególnych kroków. Często bywa tak, że stworzenie jednego programu lub aplikacji wymaga wyjątkowej i wzmożonej cierpliwości oraz wytrwałości. Takie cechy w rękach dziecka mogą zaważyć o pomyślności zawodowej w dorosłym życiu.
  • Myślenie twórcze - pochodna myślenia produktywnego. Myślenie twórcze jest również szeroko pojętym wychodzeniem poza schematy, a także samodzielnym poszukiwaniem rozwiązań. Każdy ma w sobie potencjał myślenia twórczego i dlatego warto stymulować wyobraźnię dziecka, aby stała się jak najbardziej “płynna”. Twórcze myślenie łączy się nieodzownie z pojęciem oryginalności. Tylko myśląc oryginalnie, jesteśmy w stanie tworzyć nowe, ciekawe rozwiązania, kombinacje, a także mieć pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie.

Zajęcia komputerowe dla dzieci online - Giganci Programowania

Zajęcia komputerowe dla dzieci w zakresie programowania, grafiki komputerowej, Pythona i hackingu dają dzieciom możliwość nieograniczonego poszerzania horyzontów we wspomnianych zakresach. Do wyboru są pakiety online, a także pakiety stacjonarne. Kursy online dla dzieci zróżnicowane według kategorii wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat, a także od lat 13 do 18. Ciekawą formą zabawy i nauki dla dzieci jest tworzenie gier w języku Scratch . Jest to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie podstaw programowania przez najmłodszych uczniów. Wyobraźnię dzieci dodatkowo rozwija możliwość tworzenia historyjek i animacji. Ciekawostką jest fakt, że po zakończeniu kursu dziecko otrzymuje certyfikat potwierdzający jego uczestnictwo i pomyślne ukończenie kursu.

Kolejną ciekawą pozycją oferty Gigantów Programowania jest nauka tworzenia stron internetowych dla nieco starszych dzieci, w wieku 10-12 lat. Biorąc pod uwagę, że umiejętność tworzenia stron internetowych jest dzisiaj przydatna niemal w każdej branży i przedsiębiorstwie, to śmiało można ją porównać do znajomości języka obcego. Podstawy związane z kreowaniem gier, programów i aplikacji to swego rodzaju must have ścieżki rozwoju dziecka. Co więcej, jeśli Twoje dziecko lubi przebywać przed komputerem i sprawia mu to przyjemność, to warto rozważyć rozwijanie tych kompetencji w szczególny sposób.

Jeśli zastanawiasz się, jakiego typu kurs online lub stacjonarny będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka, to jesteśmy także po to, by wesprzeć Cię w podjęciu właściwej decyzji. Zadzwoń do nas pod numery telefonu podane w zakładce KONTAKT. Chętnie rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty

Programista - zawód przyszłości

Bez zawodu programisty trudno wyobrazić sobie obraz funkcjonowania dzisiejszego świata. W sektorze IT w Polsce i na świecie jest obecny nieustanny deficyt specjalistów tej branży. To z kolei wpływa na znaczny wzrost średnich zarobków programistów w Polsce i na świecie. Wszystkie prognozy wskazują na to, że znaczenie i wynagrodzenie tego zawodu będzie sukcesywnie wzrastać. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się wiązać przyszłość z branżą informatyczną ze względu na coraz mocniej rozbudowane zaplecze edukacyjne. Mnogość kursów i studiów dostępnych w tym zakresie jest niemal nieograniczona.

FAQ:

1. Jakie są 3 podstawowe umiejętności, które dziecko nabywa podczas nauki programowania?

Cierpliwość, umiejętność poszukiwania rozwiązań, pomysłowość

2. Jakie jest podstawowe błędne skojarzenie z nauką programowania?

Fakt, że programowania powinny się uczyć dzieci, które chcą stać się programistami. Nic bardziej mylnego. Programowanie stymuluje ogólny rozwój intelektualny dziecka, który może zostać wykorzystany także w innych dziedzinach.

3. Jaki jest minimalny wiek dziecka dla rozpoczęcia przygody z programowaniem?

Przyjmuje się, że najlepszym wiekiem dla rozpoczęcia nauki programowania u dziecka jest 7 lat.

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Gigathon nauka programowania
Blog

5 powodów, dla których Gigathon to doskonała okazja do rozwoju umiejętności programistycznych

Największe programistyczne wyzwanie 2023 roku właśnie się rozpoczęło! Gigathonowy konkurs to nie tylko szansa na zdobycie wyjątkowych...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: W Kr(AI)nie Przyszłości. Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Chcesz nauczyć się programować, ale nie wiesz, jak zacząć? Marzysz o tworzeniu własnych gier, aplikacji czy stron internetowych? A może...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs