Unia Europejska

Blog

Jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci?


7 minut czytania

Nauka programowania stała się bardzo popularna w ostatnich latach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie w przypadku każdego dziecka intencją dla podjęcia tego działania jest zostanie programistą. Programowanie jest stosowane w edukacji wczesnoszkolnej w celu stymulacji rozwoju intelektualnego dzieci na wczesnym etapie ich rozwoju. To, w jaki sposób się to odbywa i jakie są najlepsze języki programowania dla dzieci, przedstawimy w niniejszym artykule.

Najpopularniejsze języki do programowania - dlaczego warto je poznać?

Technologia ma coraz większy wpływ na naszą codzienność. Otaczają nas programy, aplikacje, grafiki i animacje, które bez znajomości programowania nigdy by nie powstały. Dalszy rozwój cywilizacyjny sprawia, że nabywanie kompetencji i umiejętności informatycznych nie jest już tylko możliwością, a staje się powoli także koniecznością. Warto ułatwiać ten proces najmłodszym pokoleniom, dla których zaawansowana praca na komputerze może stać się nieodłącznym elementem zawodowym w przyszłości.

Dlaczego dzieci powinny uczyć się programowania?

Istnieje wyjątkowo długa lista zalet i korzyści wiążąca się z nauką programowania przez dzieci. Może dać ona bowiem niezbędne umiejętności i narzędzia do pracy w przyszłości, jednak jej zastosowanie ma znacznie głębszy wymiar. Programowanie jest niczym innym jak nauką o języku. Aby się go nauczyć potrzebny jest nie tylko wysiłek intelektualny, ale także zdolność logicznego myślenia. Do osiągnięcia zamierzonego celu, oprócz znajomości samych kodów, niezbędna jest też umiejętność samodzielnego zestawiania poszczególnych komponentów kodu. Mnogość korelacji i algorytmów może nie ułatwiać tego zadania. Liczy się bowiem precyzja, kreatywność, cierpliwość i wyobraźnia, czyli cechy, które dzieci stopniowo rozwijają, wykonując coraz bardziej skomplikowane zadania.

Korzyści płynące z nauki programowania:

  • Zdobywanie umiejętności analitycznych,
  • Umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów,
  • Rozwój wyobraźni i myślenia twórczego,
  • Zwiększenie efektywności pracy i nauki dzieci,
  • Zwiększenie poziomu wytrwałości i cierpliwości w osiąganiu celów,
  • Zwiększenie poczucia wiary we własne możliwości,
  • Lepsze radzenie sobie w nauce z innych przedmiotów,
  • Wczesne nabywanie kompetencji przydatnych w późniejszym etapie zawodowym.

Jaki język programowania dla dzieci wybrać?

Wybór właściwego języka dla dzieci jest szczególnie istotny w momencie rozpoczęcia ich przygody z programowaniem. Przystępność wyjątkowo technicznych informacji jest kluczowa dla pomyślnego procesu nauki. Tylko wysoki poziom ciekawości, jaki wzbudzi dany kurs programowania online, gra lub zabawa może zaważyć o postępach w nauce. Liczy się angażujący i kolorowy obraz gry, informacje przekazywane w prosty sposób, znajomość trendów w rozgrywkach dziecięcych i oczywiście wysokiej jakości wiedza przekazywania dzieciom. Poniżej przedstawimy kilka najpopularniejszych programów wykorzystywanych w edukacji dzieci 7-13 lat.

Scratch - dlaczego warto go poznać?

Scratch został stworzony z myślą o dzieciach w wieku 7-16 lat. Ten język programowania jest prawdopodobnie najczęściej stosowanym ze wszystkich pozostałych. Jego skuteczność polega na intuicyjnej platformie w postaci blokowego interfejsu do programowania wizualnego. To udogodnienie usprawnia rozpoznanie poszczególnych kodów i znacznie zmniejsza poziom frustracji, szczególnie na początkowych etapach nauki. Warto rozpocząć od tego języka, ponieważ nawet nowicjusze są w stanie wykonać swoje pierwsze, niestandardowe projekty. To z kolei zwiększa motywację i do dalszej nauki. Łatwość w obsłudze to nie wszystko, co oferuje Scratch. Najbardziej atrakcyjną korzyścią, związaną z tym językiem jest możliwość tworzenia animacji, ciekawych gier i grafik. Taka forma zabawy daje dzieciom mnóstwo satysfakcji.

Kursy programowania online z wykorzystaniem Scratch

Posiadamy szeroki wybór kursów projektowania gier z wykorzystaniem języka Scratch . Jeden taki kurs składa się zazwyczaj z 14 spotkań trwających po 45 minut. Jego ukończenie honorowane jest certyfikatem dla uczestnika. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z pozostałymi kursami programowania online dla dzieci.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Scratch ma także swoją społeczność internetową, liczącą aktualnie około 16 milionów użytkowników z różnych stron świata! Grupa pozwala na wymianę spostrzeżeń na temat języka Scratch, dzielenie się swoimi pomysłami, a także na czerpanie wzajemnej inspiracji. Warunkiem uczestnictwa w społeczności jest przestrzeganie ustalonych zasad dotyczących przyjaznych stosunków pomiędzy innymi uczestnikami grupy.

Blockly

Blocky jest swego rodzaju odpowiednikiem Scratcha i został on zaprojektowany przez Google. Zasadność jego działania również polega na wizualnym programowaniu dla dzieci, przy użyciu elementów składowych kodu w postaci bloków. Na język Blockly składa się kilka innych istniejących już wcześniej języków programowania. Blockly określany jest często mianem biblioteki JavaScript do programowania wizualnego. Dzięki temu świetnie nadaje się dla dzieci 8+.

Python

Język programowania wyróżniający się nieco od dwóch pierwszych na liście. Python jest znacznie bardziej obszerny i rozbudowany, ale dzieci dalej bez problemu są w stanie się go nauczyć. Za pomocą Pythona możliwe jest programowanie na znacznie bardziej zaawansowanym poziomie. Może on także stanowić doskonały punkt wyjścia dla innych języków. Używanie języka Python potrafi być także świetną rozrywką i rozwijającą nauką dla dzieci. Praca za pośrednictwem języka Python pozwala na naukę rzeczywistego kodowania. Można powiedzieć, że moment jego opanowania staje się przepustką i dobrym wstępem do radzenia sobie z bardziej zaawansowanymi programami.

Świetną propozycją nauki Pythona jest Kurs Pythona w Minecrafcie . Może się on odbywać zarówno stacjonarnie, jak i online. Przeznaczony jest dla dzieci w klasach 4-6. Wybór takiego kursu, to doskonały sposób na opanowanie tak uniwersalnego języka, jakim jest Python. Minecraft z kolei jest najpopularniejszą grą komputerową ostatniej dekady. Jest to przepis idealny na wniesienie wartości edukacyjnej w czas wolny dziecka. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego i innych kursów serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

JavaScript

Kolejny język, na którego zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Obecnie w tym języku działa między innymi Google Chrome, Mozilla Firefox czy Internet Explorer. To wskazuje na wysoką uniwersalność JavaScript. Możliwość nauczenia się tego programu umożliwia przekształcanie niektórych dokumentów internetowych w interaktywne aplikacje.

Do pozostałych ciekawych programów do kodowania należą: Lua, LOGO, Robo Logic, Cargo Bot, Algoid, Light-bot, czy KTurtle.

FAQ:

1. Jaki jest najpopularniejszy język do programowania dla dzieci?

Scratch. Umożliwia on bowiem tak zwane wizualne programowanie od podstaw. Kody mają postać kolorowych bloków, co umożliwia ich łatwe rozpoznanie i łączenie.

2. Jak nauczyć dziecko podstaw użytkowania Scratcha.

Wszystko zależy od osobistych preferencji dziecka, jednak z reguły zaleca się korzystanie z kursów online lub stacjonarnych w tym zakresie. Trwają one około 7 tygodni i znacznie skracają ogólny czas zgłębiania tajników programowania.

3. Jak namówić dziecko na naukę programowania i robotyki?

Być może warto zaprezentować mu jedną z gier opartych o program Scratch. Są one bardzo angażujące i proste w odbiorze. Rzadko się zdarza, że dzieci reagują na nie ambiwalentnie. Jeśli jednak tak się stanie, będzie to oznaczało, że zabawa związana z programowaniem nie jest dla danego dziecka.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Bezpieczeństwo dzieci w sieci
Blog

Bezpieczeństwo dziecka w sieci – wskazówki dla rodziców i dzieci

Internet jest piękny i potrzebny – pozwala poznawać świat i rozwijać się, komunikować się i nawiązywać relacje, dostarcza rozrywki i...

Czytaj więcej
Najlepiej sprzedające się gry wideo na świecie
Blog

Najlepiej sprzedające się gry wideo na świecie

Szacuje się, że już teraz na świecie jest ponad 2,5 miliarda aktywnych graczy, a liczba ta cały czas rośnie. Gramy na konsolach,...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs