Unia Europejska

początkujący front-end developer
Blog

Co powinien umieć początkujący front-end developer?


7 minut czytania

Front-end developer to wciąż zawód przyszłości i nawet niewielka wiedza i doświadczenie nie są przeszkodą w zdobyciu pierwszej pracy, jeśli tylko ma się chęć rozwijania swoich umiejętności. Dobry programista uczy się całe życie, więc nastawienie na ciągłą naukę i rozwój jest pierwszą cechą, jaką powinien wykazać się junior front-end developer. A co konkretnie musi wiedzieć i potrafić oraz jakim być człowiekiem? 

Zakres pracy front-end developera

Front-end developer bywa nazywany „łącznikiem” pomiędzy programistą back-end a grafikiem UI/UX.

Głównym zadaniem front-end developera jest czuwać nad „widoczną” częścią strony czy aplikacji. Podczas gdy back-end developer dba o wewnętrzną warstwę serwisu np. tworzenie API i komunikację z bazami danych, front-end developer stoi na straży funkcjonalności i wyglądu strony, jakie wyświetlają się jej użytkownikom. To m.in. układ tekstu, grafiki, menu, przyciski, animacje i formularze.

Front-end developer współpracuje zwykle z programistą back-end i projektantem UX/UI. Oczywiście konkretny zakres pracy i wymaganych umiejętności są zależne od potrzeb pracodawcy.

Dobry front-end developer to wiedza, praktyka i charakter!

Nie każdy może zostać programistą! Nie tyle chodzi o wiedzę i doświadczenie, bo je można nabyć, ile o charakter kandydata na developera. Dopiero połączenie cech osobowych z wiedzą i praktyką gwarantuje sukces. Dobry programista rodzi się z pasji – bez szczerego zainteresowania programowaniem nawet doświadczony developer nie da z siebie wszystkiego. Z kolei osoba niedoświadczona, ale kochająca swoją pracę, będzie szybko pięła się po szczeblach kariery!

Wiedza, którą musi mieć junior front-end developer

 • Język angielski. Junior front-end developer powinien znać język angielski przynajmniej w stopniu średniozaawansowanym i cały czas się go uczyć. Jest potrzebny do komunikacji, pisania i pracy z kodem, korzystania z narzędzi oraz do nauki, bo znaczna część materiałów nie została jeszcze przetłumaczona na język polski.
 • Języki programowania. Junior front-end developer powinien znać już trzy podstawowe języki potrzebne do tworzenia serwisów i aplikacji, czyli HTML, CSS i JavaScript. Stopień znajomości zależy w głównej mierze od wymagań danego stanowiska. Natomiast dobrze jest znać ich najważniejsze konstrukcje, wiedzieć, jak i do czego je wykorzystywać oraz potrafić stworzyć prosty, ale działający i przejrzysty kod.
 • Frameworki. Dobra znajomość pakietów programistycznych jest przydatna i ważna w codziennej pracy front-end developera. Oszczędzają mnóstwo pracy i błędów – dzięki dostępnym szkieletom stron i aplikacji nie trzeba pisać kodu „od zera”, a jedynie dodawać do niego poszczególne fragmenty. Znajomość Bootstrap, Backbone czy AngularJS jest często wymagana przez samych pracodawców.

Jak zdobyć wiedzę junior front-end developera?

Aby zostać front-end developerem, zwykle nie trzeba być absolwentem studiów programistycznych! Wielu pracodawców nie wymaga wyższego wykształcenia. To nie oznacza, że ścieżka zawodowa programisty jest łatwa. Wręcz przeciwnie, bo o swoją wiedzę i doświadczenie trzeba zadbać samodzielnie. Jak to zrobić?

 • Kursy programistyczne. W szkole Gigantów Programowania organizujemy je dla dzieci i młodzieży (od 7. do 18. r.ż.). Mają charakter „poziomowy” i zajęcia na poziomie zaawansowanym przygotowują do pracy programisty. Wyposażają w wiedzę, doświadczenie i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy zawodowej i realizacji samodzielnych projektów. Prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli programistów.
 • Staż front-end developer. Wiele firm rekrutuje chcących rozpocząć karierę programisty na staż bądź praktyki. Często są płatne i trwają kilka miesięcy, co pozwala zdobyć stażyście sporo wiedzy i doświadczenia i ubiegać się o pracę na stanowisku junior front-end developera.
 • Samodzielna nauka. Wiedza programistyczna jest dostępna dla każdego. Sporo materiałów jest udostępnianych w sieci za darmo lub odpłatnie. Kupić można podręczniki dla programistów i książki o programowaniu. Mimo to samodzielne zdobywanie wiedzy warto połączyć z kursem lub stażem, aby zweryfikować swoje umiejętności w praktyce pod okiem doświadczonych osób.

Doświadczenie początkującego front-end developera

Choć stanowisko junior front-end developera jest dla osób początkujących, które zamierzają się intensywnie szkolić, aby za kilkanaście miesięcy zostać specjalistami, to znaczna część pracodawców wymaga doświadczenia od kandydatów. Wiedza wiedzą, ale bez jej wykorzystania w praktyce nie ma mowy o programowaniu!

Im większe doświadczenie, tym większa szansa na pozytywne rozpatrzenie aplikacji! Natomiast nie musi to być wcale doświadczenie zdobyte podczas profesjonalnych projektów! Co się liczy?

 • Hobbystyczne projekty. Autorskie strony czy aplikacje tworzone w ramach zabawy czy treningów, w zasadzie o dowolnej tematyce, pokrywającej się np. z zainteresowaniami kandydata.
 • Projekty z kursów i stażu. Ucząc się programowania na kursach Gigantów, uczniowie pracują na autorskich projektach, a następnie mogą je dowolnie przebudowywać, ćwicząc nowe umiejętności. Te projekty przedstawione w CV czy na rozmowie na pewno zrobią wrażenie!

Charakter i kompetencje miękkie junior front-end developera

I wreszcie ta najważniejsza kwestia – cechy charakteru junior front-end developera, które mają szansę nawet przykryć braki w wiedzy i doświadczeniu. To kompetencje miękkie, które trzeba w sobie rozwijać przez wiele lat – dlatego na kursach Gigantów Programowania poświęcamy im tak dużo czasu! O czym mowa?

 • Chęć ciągłego rozwoju – praca nad sobą, nawyk codziennej praktyki, ciekawość świata, dociekliwość, zapał, stawianie sobie wyzwań i podnoszenie poprzeczki.
 • Rozwiązywanie problemów – przecież na tym tak naprawdę polega praca front-end developera! Od analizy problemu, przez projektowanie rozwiązania, po jego testowanie i wdrożenie. A tu liczy się kreatywność!
 • Łączenie logiki i kreatywności – front-end developer powinien myśleć kreatywnie, ale jednocześnie logicznie, analitycznie i przyczynowo-skutkowo. Ważny jest nieszablonowy pomysł, ale nie mniej istotna jest umiejętność wykorzystania dostępnych rozwiązań do jego realizacji.
 • Porządek i organizacja pracy – mówi się, że o programiście świadczy jego kod – lekki, czytelny, logiczny! Pisanie takich kodów wymaga odpowiedniej organizacji i podejścia do pracy. Bez zbędnego pośpiechu, ze skupieniem!
 • Odporność na porażki i nauka na błędach – junior front-end developer musi być przygotowany na to, że będzie popełniał błędy. Nie może się nimi zrażać, ale musi umieć je naprawiać i wyciągać z nich wnioski.

Sprawdź nasze kursy programowania

FAQ:

Co musi wiedzieć junior frontend developer?

Junior front-end developer powinien znać języki programowania: HTML, CSS i JavaScript i umieć je wykorzystać, czyli tworzyć poprawny i czytelny kod. Potrzebna jest też znajomość frameworków i narzędzi oraz języka angielskiego.

Czy junior frontend developer musi mieć doświadczenie?

Wiele zależy od oczekiwań pracodawcy i oferty pracy, ale zwykle tak. Musi umieć wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, co mogą poświadczyć autorskie projekty – nawet te tworzone w ramach zabawy czy podczas kursów i stażu.

Czy junior frontend developer potrzebuje wykształcenia programistycznego?

To zależy od pracodawcy, ale zazwyczaj nie. Liczy się wiedza, umiejętności i cechy charakteru. Natomiast warto zapisać się na kurs programowania bądź odbyć staż (także na pełny etat) lub praktyki. 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

programowanie dla dzieci
Blog

Jaki powinien być program zajęć z programowania?

Aktualna rzeczywistość cyfrowa wymusza na dzieciach należących do tzw. grupy milenialsów, pozyskiwanie coraz bardziej zróżnicowanych...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: Poszukiwacze Kodu - bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży

Twoje dziecko lubi spędzać czas przed komputerem? Interesuje się grami i nowymi technologiami? A może dopiero szuka swoich pasji? Tak...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs