Koduj z Gigantami
Blog

Gry, w które powinno grać Twoje dziecko - edukacyjny wymiar gamingu


4 minuty czytania

Szacuje się, że aż 90% nastolatków w Polsce gra w gry komputerowe. Większość z nich w wieku od 12 do 18 lat gra w nie przynajmniej raz w tygodniu. W związku z tym wielu rodziców ma uzasadnione obawy dotyczące negatywnego wpływu tego rodzaju rozrywki na rozwój swoich dzieci. Okazuje się jednak, że gry komputerowe mogą nie tylko uczyć, ale także mieć pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Jakie tytuły warto tutaj polecić? 

Dzieci kochają gry — to żadna tajemnica! 

Według badań aż 91% dzieci i nastolatków w wieku od 9 do 12 lat oraz 87% w wieku od 12 do 18 lat gra w gry wideo chociaż raz w tygodniu. Mowa zarówno o produkcjach przeznaczonych dla pełnoletnich użytkowników, jak i tych dedykowanych wyłącznie dzieciom. Młodzież w Polsce gra głównie w Minecrafta, Robloxa, Among Us, Fortnite oraz The Sims. Są to tytuły przyjazne rozwojowi intelektualnemu, w których nie uświadczymy wulgaryzmów czy wyjątkowej brutalności. Oczywiście, to tylko przykłady, bo wielu nastolatków ochoczo sięga też po gry, przy których widnieje oznaczenie “od 18 roku życia”. Dlatego też każdy rodzic powinien zwracać uwagę na to, w jakie gry gra jego dziecko i starać się to kontrolować. 

Badania naukowe wykazują, że granie w gry wpływa na sposób i efektywność działania mózgu. Przykładowo, granie w Minecrafta odgrywa kluczową rolę w skupianiu uwagi, nauce cierpliwości, dokładności i w rozwijaniu analitycznego oraz logicznego myślenia. Graczom łatwiej jest skupić się na wielu zadaniach jednocześnie, a nawet radzić sobie z porażkami. Granie w gry komputerowe wpływa również pozytywnie na szybkość reakcji i podejmowanych decyzji, a także na funkcje wzrokowo-przestrzenne. 

artykulkoduj1

Gry wideo a zmiany w mózgu

To, że struktura ludzkiego mózgu może się zmieniać pod wpływem nowych doświadczeń, takich jak granie w gry komputerowe, stało się możliwe dzięki technice obrazowania rezonansem magnetycznym. Mierzono w ten sposób objętość i grubość kory mózgowej oraz gęstość mikrostruktury istoty białej i zauważono, że intensywne granie w gry komputerowe oddziałuje na procesy nawigacji przestrzennej, pamięć roboczą, a także na hipokamp i część kory przedczołowej.

Całość wpływa pośrednio na intensyfikację procesów poznawczych, pomaga w zapamiętywaniu informacji i ułatwia planowanie oraz organizację czasu. Co więcej, gry wideo — podobnie jak książki — inspirują i mogą uczyć empatii, ekonomii, historii i nie tylko. Oczywiście, wybór gry musi być dostosowany do wieku dziecka i jego wrażliwości. 

W jakie gry powinny grać dzieci? 

Wszystko zależy od wieku oraz dojrzałości. Produkcje, takie jak Roblox, Minecraft czy nawet seria The Sims, to gry, które uczą kreatywności i logicznego myślenia. Wykorzystanie ich poszczególnych elementów może być bardzo przydatne w nauce programowania, matematyki czy języka angielskiego. Granie w gry i związana z tym nauka programowania mogą też wpływać pozytywnie na kształcenie umiejętności poznawczych oraz na rozwijanie zdolności kognitywnych czy na proces przyswajania wiedzy. Taka gimnastyka umysłowa sprawia, że mózg jest znacznie zdrowszy i odporniejszy na demencję oraz chorobę Alzheimera. 

Warto pamiętać, że sposób, w jaki gry rozwijają wyobraźnię i kreatywność zależy w dużej mierze od wyboru danej produkcji. Niektóre tytuły będą rozwijać szybkość reakcji, inne logiczne myślenie, a jeszcze inne uczyć cierpliwości czy rozwiązywania problemów. Edukacyjny wymiar gamingu wiąże się mocno z nauką programowania — sztuką, która pozwala projektować własne gry, aplikacje czy strony internetowe. 

Koduj z Gigantami: Retroprogramowanie — bezpłatne warsztaty z programowania

Giganci Programowania już 9 stycznia zapraszają na bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. Koduj z Gigantami! Motywem przewodnim najbliższej akcji będzie Retroprogramowanie — w trakcie zajęć oprócz oczywiście tajników wiedzy z kodowania, przybliżymy 2 światy gier komputerowych i wideo — tych popularnych dziś wśród dzieci i młodzieży oraz tych, w które jako dzieci, grali ich rodzice. Dzięki temu rodzice będą mogli dowiedzieć się, w jakie produkcje najchętniej grają ich dzieci, a także podzielić się z nimi swoimi gamingowymi doświadczeniami!

Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać gry, którymi zachwycali się ich rodzice oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o technologiach, w jakich były one tworzone. Zapisy na warsztaty startują już 9 stycznia!

Zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

 giganci artykul1


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Podobne artykuły

Programowanie wcale nie musi być nudne! Poznaj tajniki efektywnej nauki programowania
Programowanie

Programowanie wcale nie musi być nudne! Poznaj tajniki efektywnej nauki programowania

Wiele osób, zaczynających naukę programowania, szybko się zniechęca. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest... nuda. Niestety,...

Czytaj więcej
black friday okazje
Blog

Jak upolować okazje dla dziecka podczas Black Friday?

Za nami już połowa listopada, a w sklepach czeka nas kolejne wyprzedażowe szaleństwo. Black Friday, który na dobre przyjął się w Polsce...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs