Unia Europejska

Koduj z Gigantami
Blog

W co grają dzieci dziś, a w co grali ich rodzice? Wyniki ankiety


8 minut czytania

56% rodziców uważa, że współczesne gry dla dzieci są w porządku. W co grają dzieci dziś, a w co grali ich rodzice? W co grali dzisiejsi 30, 40 i 50 latkowie za czasów dzieciństwa oraz swojej wczesnej młodości, a w co grają dziś ich dzieci? W ankiecie przeprowadzonej przez szkołę programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania na podobne pytania odpowiedziały 283 osoby. Poznajcie najczęściej pojawiające się odpowiedzi.

Na czym graliśmy, a na czym grają nasze dzieci?

Komputer PC, Atari i Pegasus to najczęściej wymieniane przez ankietowanych nazwy sprzętów, które dawały rozrywkę graczom w latach 80’, 90’ i wczesnych dwutysięcznych. Najwięcej głosów -  71% zostało oddanych na komputer stacjonarny, czyli PC, w następnej kolejności są użytkownicy Atari z prawie 38,5% głosów oraz zwolennicy Pegasusa - 35.5%.

Ankietowani rodzice wskazywali także Gameboya (14,5%), Nintendo (13,5%), Commodore, Amigę i inne kultowe dziś konsole i urządzenia do gier.  A na czym grają dziś ich dzieci?

Według odpowiedzi rodziców, zdecydowana większość dzieci, bo prawie 78% gra w gry na komputerze (bez wskazania czy jest to komputer stacjonarny czy przenośny). Kolejnym wskazanym urządzeniem jest smartfon z blisko 45% głosów oraz konsole do gier PlayStation oraz Xbox (43,5%). 

Każdy ankietowany mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

2 13

3 4

Kultowe gry sprzed lat

Jak się okazuje z odpowiedzi ankietowanych, wśród kultowych gier sprzed lat króluje Super Mario, w którego grało ponad 66% pytanych. Kolejną kultową grą okazał się Packman z blisko 64% głosów, a także Need for Speed - 47,5%. Wśród wymienianych pozycji w czołówce znalazła się także gra The Sims (42%) oraz Tank (34%). 

Ankietowani wskazali także, że grali m.in. w takie gry jak: Prince of Persia, Grand Prix, Tetris, Diablo czy Mortal Combat.

W jakie gry grają dziś dzieci?

To, co bardzo ważne, ankietowani rodzice w znakomitej większości deklarują, że znają gry, w które grają ich dzieci. Grupę tę stanowi blisko 95% respondentów. Prawie 4% pytanych przyznało, że nie zna, ale chce je poznać, natomiast 1,5% to osoby, które odpowiedziały, że nie znają, ponieważ  w ogóle  nie są zainteresowane dzisiejszymi grami.

4 4

Minecraft, Roblox, Among Us

Właśnie te tytuły były wymieniane przez pytanych w ankiecie rodziców najczęściej. Według ankiety blisko 91% dzieci gra w Minecrafta, a więcej niż 69% w Robloxa. 33,5% dzieci ankietowanych spędza czas także przy grze Among Us. 

Kolejne wymieniane tytuły to Fortnite (13%), Toca Boca (9%), League of Legends (6,5%), FIFA (6,2%) oraz Brawl Stars, Lego, Pokemon Go. Co ciekawe 4% pytanych odpowiedziało, że ich dzieci grają w kultową grę Super Mario.

  • Przez wiele lat Minecraft utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych i wybieranych tytułów głównie ze względu na to, że gra się cały czas rozwija i stwarza niekończące się możliwości. Roblox również, będąc olbrzymią przestrzenią dla różnych mini-gier, stanowi źródło wielogodzinnej rozrywki. Coraz częściej młodzi gracze unikają gier, które mają jednotorową rozgrywkę i polegają tylko na ukończeniu gry. Starają się raczej szukać tytułów, do których mogą wracać codziennie - komentuje Adrian Czechowski, metodyk w Gigantach Programowania, szkole prowadzącej kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

Co o dzisiejszych grach sądzą rodzice?

W znakomitej większości wyniki ankiety pokazują, że rodzice pozytywnie postrzegają gry, w które grają ich dzieci.

58% odpowiedzi rodziców stanowią łącznie odpowiedzi, że współczesne gry są “ok” / “w porządku”. Rodzice wskazywali, że gry mają wartość edukacyjną, rozwijają kreatywność (szczególnie Minecraft), wyobraźnię, umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów; "Granie w gry różnych gatunków pozwala rozwijać różne umiejętności tj. Minecraft - kreatywność, Forza - spostrzegawczość, Rayman - koordynację, Airline Tycoon - logiczne myślenie, Train Sim World - cierpliwość". 

Ponad 11% respondentów odpowiedziało, że tylko część gier jest w porządku i jako dobry przykład gier dla dzieci wskazywali właśnie Minecrafta czy Robloxa. Rodzice odpowiadali m.in. "Nie wszystkie gry mi się podobają, ale np. doceniam kreatywną część Minecrafta"; "Za dużo odrealnionego zabijania i gloryfikacji wojny w grach takich jak World of Tanks czy War Thunder. To niczego nie uczy, wypacza spojrzenie na świat, oswaja z wojną. Gry takie jak Roblox czy Minecraft mogą być wykorzystane mądrze - mogą rozwijać wyobraźnie, zdolności poznawcze itd."; "Najlepszą grą jest Minecraft, bo pobudza wyobraźnię i twórczość, pozostałe średnio mi się podobają."; "Minecraft uważam, że to bardzo fajna gra ucząca dziecko kreatywności i widzenia przestrzennego, które świetnie się tutaj na tym polu rozwija. Umiejętności podejmowania szybkich decyzji oraz działania intuicyjnego. "

  • Minecraft, nie bez przyczyny, nazywany jest często jedną z najbardziej edukacyjnych gier świata. Wersja gry Education Edition wprowadza możliwości nauki matematyki, historii, języka polskiego, biologii i wielu innych przedmiotów znajdujących się w standardowym toku edukacji - mówi dalej Adrian Czechowski.

18,5 % respondentów odpowiedziało natomiast, że dzisiejsze gry są nierozwijające i nudne oraz że pobudzają negatywne emocje, brutalne, nieodpowiednie i uzależniające.

Ile czasu spędzaliśmy na grach, a na ile pozwalamy dziś dzieciom?

Jak pokazuje ankieta, 31% dzieci spędza średnio 1-2 h dziennie na graniu w gry. Tę samą odpowiedź jako najliczniejszą wskazało niemalże 36% rodziców, jako średni czas, jaki oni poświęcali na granie. Jakie są kolejne odpowiedzi?

Aż 31% rodziców spędzało na grach ponad 2h do 4h, a blisko 8% grało więcej niż 4 h dziennie. 13% ankietowanych deklaruje, że na gry poświęcali mniej niż 1 h dziennie, a pozostałe 11% stanowią inne odpowiedzi takie jak: raz w tygodniu, tylko w dni wolne, nie pamiętam.

Średni czas grania dzieci wskazany w ankiecie najliczniej jako drugi to przedział 2-4h. Na tę odpowiedź postawiło blisko 20% respondentów. Poniżej 1h, według rodziców,  gra 13% dzieci, czas powyżej 4h stanowi 7,5% odpowiedzi, a blisko 8% to inne odpowiedzi typu: w weekendy, za dużo, czy okazjonalnie.

6

Podróż sentymentalna śladem gier

Na pytanie “Czy chciałbyś/chciałabyś się przenieść do świata gier z Twojego dzieciństwa?” blisko 19% ankietowanych odpowiedziało, że woli bardziej współczesne gry, a 19% udzieliło odpowiedzi, że w ogóle nie interesują ich gry. Zdecydowaną większość, bo ponad 62% stanowią jednak  respondenci - rodzice deklaruje, którzy udzielili twierdzącej odpowiedzi. Wyniki te zdają się znajdować odzwierciedlenie w obecnych trendach.

    • Moda na retro gry coraz częściej wraca w obecnych najpopularniejszych tytułach. Niejednokrotnie rozgrywki w Minecrafcie oparte są o gry znane z dzieciństwa naszych rodziców. Przykładem może być mod do Minecrafta Pixelmon, który wprowadza do gry wieloletnich przyjaciół dzieci i młodzieży - Pokemony. Fortnite z kolei wprowadził emotki (ruchy wykonywane przez postaci), w których nasz bohater gra np. w Pac-Mana lub Space Invaders albo też tańczy w rytm muzyki ze starym kontrolerem konsolowym. Przykładów takich akcentów starych gier w nowych tytułach znajdować będziemy zapewne dużo więcej w związku z powracającą modą na stare gry - zwraca uwagę Adrian Czechowski.
    • Trend ten dostrzegliśmy także w Gigantach Programowania i już w lutym organizujemy bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat, których motywem przewodnim  będzie “Retroprogramowanie”, czyli właśnie powrót do kultowych gier w nowym wydaniu i nauka programowania oparta o tematykę dzisiejszych gier i tych, w które przed laty grali ich rodzice. Wydarzenie potrwa od 4 do 26 lutego stacjonarnie w ponad 100 miastach w Polsce oraz online. Zapisy startują już 9 stycznia na stronie www.kodujzgigantami.pl  - dodaje Adrian Czechowski.

Zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

7 2

Respondenci

Ankieta została przeprowadzona mailowo 15 grudnia 2022 roku za pomocą formularza wśród 280 rodziców kursantów Gigantów Programowania. Grupę ankietowanych stanowiło 52,5% kobiet oraz 47,5% mężczyzn w wieku: 36-40 lat (36,3%), 41-45 lat (34,2%), 30-35 lat (15,8%) oraz 46-50 lat (13,7%).

———

Giganci Programowania to innowacyjna szkoła dla dzieci i młodzieży zainteresowanych nowymi technologiami oraz programowaniem komputerów. Dzięki pomysłowi, który zrodził się w głowach czterech absolwentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w ciągu 7 lat obecności na rynku z kursów Gigantów Programowania skorzystało już ponad 100 000 osób w wieku od 7 do 19 lat. 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: W Kr(AI)nie Przyszłości. Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży

Chcesz nauczyć się programować, ale nie wiesz, jak zacząć? Marzysz o tworzeniu własnych gier, aplikacji czy stron internetowych? A może...

Czytaj więcej
Przygotowanie do testu 8-klasisty z matematyki
Blog

Jak zdać egzamin ósmoklasisty?

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jednak dobry wynik jest przepustką do nauki w wymarzonej szkole średniej. Sporo...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs