Unia Europejska

Przygotowanie do testu 8-klasisty z matematyki
Blog

Jak zdać egzamin ósmoklasisty?


7 minut czytania

Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jednak dobry wynik jest przepustką do nauki w wymarzonej szkole średniej. Sporo trudności sprawia uczniom zwłaszcza matematyczna część egzaminu. Wielu z nich niepokoi się, że nie osiągnie pułapu, który pozwoli im uczyć się w dobrej szkole i w klasie o profilu np. informatycznym. Podpowiadamy, co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z matematyki i jak najlepiej się do niego przygotować! 

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki ma formę pisemną i praktyczną, czyli składa się wyłącznie z zadań do rozwiązania. Zwykle jest ich około 20. To kilkanaście zadań zamkniętych (spośród czterech odpowiedzi trzeba wskazać jedną prawidłową) oraz kilka zadań otwartych, w których należy przeprowadzić stosowne obliczenia, aby otrzymać poprawny wynik.

Warto wiedzieć, że jeśli tylko podany w zadaniu wynik jest prawidłowy, to niezależnie od przyjętej metody obliczeń, przyznawana jest maksymalna punktacja. Za częściowo poprawną lub niepełną odpowiedź również można otrzymać punkt.

Ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty z matematyki?

Liczba punktów możliwych do zdobycia na egzaminie ósmoklasisty z matematyki jest zmienna – w 2021 roku było to 25 punktów. W przeciwieństwie do matury nie jest natomiast wyznaczony minimalny pułap, który trzeba osiągnąć, więc egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Jednak liczba uzyskanych punktów jest ważna, bo wchodzi w skład ogólnej punktacji, która jest brana pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Poza wynikami egzaminu liczą się też oceny z poszczególnych przedmiotów na koniec 8. klasy oraz dodatkowe aktywności takie jak konkursy kuratoryjne czy wolontariat.

Każda szkoła średnia ustala własny próg punktowy, który należy osiągnąć, aby się do niej dostać. Na długo przed egzaminem ósmoklasisty warto więc zorientować się, która szkoła będzie dla ucznia odpowiednia i jaki wynik musi osiągnąć, aby móc się w niej uczyć.

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki weryfikuje wiedzę i umiejętności, które uczeń powinien zdobyć w trakcie dotychczasowego kształcenia w szkole podstawowej. 

Wytyczne, na podstawie których CKE opracowuje egzamin, to podstawa programowa oraz wymogi egzaminacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W skład ogólnych kompetencji matematycznych ucznia kończącego naukę w szkole podstawowej wchodzą:

  • wiedza matematyczna – znajomość faktów i zagadnień matematycznych np. wzorów czy reguł,
  • umiejętności matematyczne – czyli zastosowanie wiedzy w praktyce,
  • umiejętność rozwiązywania problemów – od analizy problemu, przez znalezienie, opracowanie i wdrożenie rozwiązania, aż po sprawdzenie jego poprawności.

Jak dobrze napisać egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki może doskonale zdać każdy uczeń – nawet ten, który z tym przedmiotem nie radzi sobie w szkole szczególnie dobrze. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie – gruntowne powtórzenie materiału, nakierowane zwłaszcza na zrozumienie matematyki oraz usystematyzowanie wiedzy i przećwiczenie jej w praktyce, na podstawie zadań.

Egzamin ósmoklasisty wiąże się też ze stresem i presją czasu. Dlatego poza samym powtórzeniem i przećwiczeniem materiału warto dobrze zapoznać się z formą testu oraz opracować strategię na wykonanie wszystkich zadań i sprawdzenie ich poprawności.

Na to wszystko potrzeba czasu – każde zagadnienie należy powtórzyć i przećwiczyć w sposób gruntowny, ale w atmosferze bezstresowej, pamiętając przy tym, że mózg nie lubi pośpiechu i presji i potrzebuje regeneracji, aby zapamiętać taką ilość informacji.

Kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki z Gigantami Programowania

Każdy uczeń, który stawia sobie za cel uzyskać jak najwyższą liczbę punktów na egzaminie ósmoklasisty z matematyki, powinien rozpocząć przygotowanie do testu już w 7. klasie, a najpóźniej na początku roku szkolnego w 8. klasie.

Każdego ucznia – niezależnie od posiadanej wiedzy i umiejętności – zapraszamy na roczny lub dwuletni kurs Gigantów Programowania, w ramach którego kompleksowo powtarzamy cały zakres materiału i ćwiczymy wiedzę w praktyce. Dążymy do jej pełnego zrozumienia, które jest podstawą powodzenia zarówno na egzaminie, jak i na dalszym etapie nauki w szkole średniej. Jak wygląda taki kurs?

Jaką formę ma kurs Gigantów Programowania przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty?

Kurs Gigantów Programowania przygotowuje do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. W zależności od wybranej opcji cały kurs trwa rok lub dwa lata. Jeden rok kursu to aż 56 godzin lekcyjnych.

Kurs organizowany jest  online zawsze w niewielkiej grupie. 

W przypadku kursu online uczniowie i nauczyciel łączą się przez internet – widzą się i słyszą, a każdy uczeń ma wgląd do ekranu komputera nauczyciela i na odwrót. Uczeń potrzebuje wyłącznie laptopa z kamerką, mikrofonu i łącza internetowego. Każdego instruujemy, w jaki sposób dołączyć do lekcji online i zapewniamy pomoc techniczną.

Stawiamy na multimedialny charakter zajęć, aby lekcje były ciekawe, a materiał łatwiejszy do przyswojenia i zapamiętania. Lekcje są nagrywane i udostępniane, a uczestnicy otrzymują dodatkowe materiały dydaktyczne, dzięki którym tuż przed egzaminem mogą jeszcze powtórzyć zagadnienia, które sprawiają im jakiś problem.

Kto prowadzi kurs Gigantów Programowania przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty?

Program kursu przygotowującego do egzaminu ósmoklasisty z matematyki został opracowany przez egzaminatorów CKE, natomiast zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli matematyki – absolwentów najlepszych uczelni w Polsce.

Nauczyciele mają nieustanny kontakt z uczniami i pracują z nimi indywidualnie. Zajęcia mają głównie charakter praktyczny, a wszelkie omawiane zagadnienia są wyjaśniane w sposób wyczerpujący i na przykładach. Nauczyciel tłumaczy do skutku – dopóki uczniowie nie zrozumieją i nie opanują danego zakresu.

Podczas kursu przygotowującego do egzaminu ósmoklasisty z matematyki pracujemy na arkuszach egzaminacyjnych, aby oswoić uczniów z formą egzaminu i nauczyć ich zarządzania czasem egzaminacyjnym. 

Zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki

Kim są Giganci Programowania i dlaczego warto nam zaufać?

Gigantów Programowania to jedna z największych w Polsce szkół organizujących zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży.  Posiadamy ponad 120 placówek w kraju, ale z Gigantami młodzi ludzie uczą się też za granicą – m.in. w Słowacji, Chile, Australii, Singapurze, Niemczech i Hiszpanii.

Mamy ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i kochamy to, co robimy! Naszą misją jest zapewnić młodym ludziom umiejętności, które ułatwią im start w dorosłe życie, i przekuć ich pasję w zawód, który przyniesie i pieniądze, i satysfakcję!

FAQ:

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać egzamin ósmoklasisty z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty (zarówno z matematyki, jak i z języka polskiego czy obcego) zdaje każdy uczeń, niezależnie od liczby otrzymanych punktów – nie ma żadnego progu, od którego egzamin uważa się za „zdany”. Natomiast wysoka liczba punktów jest gwarancją powodzenia podczas rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z matematyki?

Warto postawić na kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, organizowany np. przez Gigantów Programowania. Na kursie do dyspozycji dzieci jest nauczyciel, który ma z nimi bezpośredni i stały kontakt. Wiedza jest systematycznie powtarzana i rozszerzana, przede wszystkim w praktyce, czyli na podstawie zadań i arkuszy egzaminacyjnych. Uczniowie oswajają się z formą testu i uczą się dobrze wykorzystywać czas, co znacznie ogranicza stres. 

Zapisy na kursy przygotowujące do testu 8-klasisty z matematyki


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

(Czy) Warto postawić na naukę programowania od dziecka(?)
Blog

(Czy) Warto postawić na naukę programowania od dziecka(?)

Trzeba przyznać, że wybór zajęć pozalekcyjnych dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony powodem jest bardzo duża oferta...

Czytaj więcej
Branka Bebić Giganci Programowania
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs