Unia Europejska

Blog

W krainie maszyn i robotów. Najpopularniejsze aplikacje ze sztuczną inteligencją


6 minut czytania

 Sztuczna inteligencja stopniowo zmienia naszą rzeczywistość pod niemal każdym możliwym względem. Mowa tutaj nie tylko automatyzacji życia codziennego, ale także o edukacji, bezpieczeństwie, biznesie i rozrywce. Sztuczna inteligencja potrafi wykonywać nawet bardzo skomplikowane czynności bez utraty efektywności. AI dodaje się również do wielu istniejących już urządzeń i programów. O czym konkretnie mowa?

Sztuczna inteligencja jest wszędzie 

Z AI korzystają największe korporacje świata, ale i lokalne mniejsze przedsiębiorstwa. Dobrodziejstwa sztucznej inteligencji wykorzystywane są nawet przez uniwersytety, szkoły czy szpitale. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest Siri — inteligentny asystent głosowy, którego możemy przetestować wyłącznie na urządzeniach marki Apple. 

Siri potrafi w szybki sposób znaleźć odpowiedź na większość zadawanych pytań. Aplikacja sama może wysłać wiadomość do wybranej przez Ciebie osoby, wyświetlić trasę dojazdu do danego punktu zgodnie z lokalizacją GPS czy zweryfikować podaną przez Ciebie informację. Obecnie Siri wykorzystywane jest m.in. w rozwiązaniach typu smart home, ale nie jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku. 

Od lat popularnością cieszy się również urządzenie zwane Alexą, za które odpowiada firma Amazon. Alexa potrafi rozpoznać głos danej osoby i wykonywać polecenia. Do funkcjonowania potrzebuje jednak połączenia z innym urządzeniem np. ze smartfonem. Alexa na Twoją prośbę zmieni muzykę, wyszuka kluczową informację, porozmawia o pogodzie i Twoim nastroju, a także zamówi dla Ciebie jedzenie z dowozem lub Ubera. 

Na rynek za jakiś czas ma trafić także inteligentna lodówka od Amazonu, która będzie znać nawyki żywieniowe użytkownika i kontrolować ilość oraz świeżość przechowywanej żywności. To jednak nie wszystko, bo rozwiązanie to ma również samodzielnie generować listę zakupów lub potrafić zamówić dostawę z Amazon Fresh lub Whole Foods. 

ChatGPT — rozwiązanie, które podbija rynek

ChatGPT to zaawansowany program opracowany przez OpenAI, który jest zdolny do tworzenia autorskich treści, odpowiadania na zadane pytanie i pomagania w nauce. Mowa zatem o sztucznej inteligencji, która wykorzystuje naturalny język w oparciu o technologię GPT (Generative Pretrained Transformer). 


ChatGPT jest modelem uczenia maszynowego, który potrafi pracować na ogromnych zbiorach danych tekstów i — co ważniejsze — uczy się je rozumieć. W efekcie ChatGPT może tworzyć długie i spójne odpowiedzi, co jest przydatne w: 

  • Konwersacjach — chat może służyć  jako wirtualny asystent obsługi klienta, automatyzujące odpowiedzi na zadawane pytania. 
  • Edukacji — ChatGPT przydaje się w codziennej nauce ze względu na zdolność do wyjaśniania nawet bardzo skomplikowanych pojęć. 
  • Pracy — ChatGPT znacząco przyspiesza pracę związaną z tworzeniem mailingów, prezentacji i dokumentów, stając się narzędziem często wykorzystywanym przez marketing. 
  • Programowaniu — ChatGPT pomaga programistom m.in. w debugowaniu. 
  • Szukaniu inspiracji — ChatGPT to narzędzie przydatne w poszukiwaniu nowych pomysłów. 

Narzędzia AI w praktyce - nowość w naszej ofercie! | Sprawdź! 

ADA — innowacyjna aplikacja medyczna

Aplikacja ADA działa na zasadzie interaktywnego kwestionariusza, który kieruje użytkownika przez proces wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych. Na początek, udziela się informacji na temat swojego stanu zdrowia, a następnie szczegółów dotyczących objawów.

To pozwala aplikacji na przygotowanie kompleksowego raportu medycznego, który zawiera możliwe przyczyny stanu pacjenta wraz z podsumowaniem. Aplikacja ta działa również jako osobisty doradca zdrowotny, a jej działanie opiera się na zaawansowanych algorytmach sztucznej inteligencji. Bierze ona pod uwagę całą historię zdrowotną pacjenta, włączając w to ewentualne czynniki ryzyka i inne istotne informacje. 

Pomoc ADA nie może się równać z wizytą u lekarza, ale z pewnością jest to cenna wskazówka, szczególnie w sytuacjach, gdy zastanawiasz się, czy dany objaw wymaga profesjonalnej konsultacji medycznej. 

3d rendering robot learning or solving problems

Inne popularne aplikacje

  • Fyle — aplikacja Fyle to świetne narzędzie do zarządzania wydatkami. Pozwala na skanowanie paragonów i faktur, które następnie są uporządkowane i przechowywane w jednym miejscu. Dzięki integracji z innymi platformami, takimi jak Microsoft 365 i Google Drive, Fyle ułatwia śledzenie i analizowanie wydatków, co jest szczególnie przydatne w zarządzaniu finansami firmowymi. 
  • Hound — chatbot napędzany sztuczną inteligencją, który może wykonać ponad 600+ zadań na podstawie Twoich wiadomości. Od zamawiania jedzenia po rezerwacje czy wyszukiwanie dokumentów. 
  • DALL-E - to narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy niezliczonej bazy obrazów, by na podstawie opisu użytkownika, stworzyć własną unikatową grafikę. 
  • Lensa — aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję do generowania grafik na podstawie tekstów. Pozwala na tworzenie grafiki z opisów, co może być przydatne m.in. w marketingu. 
  • Wonder — aplikacja Wonder również generuje grafikę na podstawie tekstu, umożliwiając przekształcenie opisów w kreatywne obrazy. To narzędzie może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, od tworzenia treści w mediach społecznościowych po projektowanie stron internetowych.
  • Pictory — narzędzie wykorzystujące AI do analizy tekstu, a następnie stworzenia na jego bazie krótkiego i angażującego odbiorców filmiku. 
  • Midjourney — narzędzie AI służące do generowania obrazów na podstawie wpisywanych poleceń tekstowych. Działa ono na podobnej zasadzie, co wspomniane wyżej DALL-E. Midjourney wykorzystuje uczenie maszynowe do tworzenia bardzo realistycznych obrazów. Jest to obecnie jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi AI tego typu.

Koduj z Gigantami — bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży 

Zapraszamy na darmowe warsztaty Koduj z Gigantami — w tym roku pod nazwą “W Kr(AI)nie Przyszłości”. W trakcie zajęć będziemy uczyć nie tylko programowania w najpopularniejszych środowiskach programistycznych, ale również tego, jak ważne jest świadome i bezpieczne korzystanie z narzędzi AI.

W niedalekiej przyszłości coraz więcej obszarów naszego życia będzie zdominowanych przez aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję. Niesie to ze sobą szereg korzyści, ale i zagrożeń. Dzieci i młodzież powinny wiedzieć, jak etycznie wykorzystać tę technologię do nauki, poszukiwania informacji czy programowania autorskich programów, stron internetowych lub gier wideo. 

Zajęcia odbywają się w całej Polsce zarówno stacjonarnie, jak i online. Pierwsze warsztaty startują już 26 sierpnia. Zapraszamy! 

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty z programowania! 

 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem razem z dzieckiem: Poradnik dla Rodziców
Blog

Jak rozpocząć przygodę z programowaniem razem z dzieckiem: Poradnik dla Rodziców

Rozpoczęcie nauki programowania to fascynujące przedsięwzięcie, które może przynieść wiele korzyści. Rodzice, którzy chcą rozwijać...

Czytaj więcej
Kursy semestralne z programowania
Blog

Nauka programowania od zera. Od czego zacząć?

Nauka programowania to połączenie trzech składników: szczypty matematyki, garści informatyki i mnóstwa dobrej zabawy! Prowadzimy kursy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs