Unia Europejska

Nauka programowania dla dzieci
Blog

Jak zdobyć pierwsze programistyczne doświadczenie przed ukończeniem 18-stki?


5 minut czytania

Wielu młodych programistów i osób, które dopiero wkraczają w świat kodowania, zastanawia się, gdzie najlepiej zdobyć pierwsze programistyczne doświadczenie. Możliwości jest mnóstwo, a systematyczność i wytrwałość z pewnością zaprocentują w przyszłości. Nauka programowania może zostać wykorzystana w projektach open-source lub licznych programistycznych konkursach, takich jak Gigathon — konkurs organizowany przez Gigantów Programowania. 

Kurs programowania kluczem do sukcesu 

Nie da się ukryć, że pierwsze wpisy do programistycznego portfolio najłatwiej jest zdobyć, biorąc czynny udział w kursach z programowania. Mowa tutaj nie tylko o samouczkach i tutorialach, jakich jest pełno na YouTubie, ale również o zajęciach prowadzonych przez wyspecjalizowanych nauczycieli, którzy krok po kroku wyjaśniają poszczególne pojęcia. Nauka kodowania z czasem zaowocuje stworzeniem własnego unikatowego projektu, którym z pewnością będzie można się pochwalić! 

Możesz znaleźć inspirację w jednej z ulubionych gier wideo lub aplikacji czy stronie internetowej, a następnie próbować odtworzyć taki projekt, który ci się podoba. Możliwości jest mnóstwo! Jeśli jesteś początkującym koderem, zacznij od języka Scratch lub pobaw się środowiskiem Minecraft Education. Bardziej zaawansowani programiści mogą wejść level wyżej i zmierzyć się z językiem Python. 

Nauka programowania na własną rękę wymaga jednak ogromu motywacji, samodyscypliny i niekiedy nawet setek godzin spędzonych na oglądaniu niezliczonej liczby poradników.  Doskonałym rozwiązaniem może się okazać nauka w grupie. Pierwszą zaletą takich zajęć, jest spora oszczędność czasu i nakładu pracy. W końcu lekcje, na których nauczyciel na bieżąco omawia wszelkie zagadnienia i pomaga w rozwiązywaniu poszczególnych problemów, są znacznie bardziej efektywne. 

Poza tym, podczas zajęć grupowych można rozmawiać i naradzać się między sobą, co z kolei przekłada się na lepsze zapamiętywanie informacji, większą motywację do nauki i budowanie więzi społecznych. 

Gigathon — nagrody i nauka programowania w jednym 

Już teraz możesz dołączyć do organizowanego przez nas konkursu Gigathon. Bez obaw! Nie musisz posiadać rozległej wiedzy — w naszym konkursie mogą wziąć udział także osoby totalnie początkujące! To doskonała okazja do nauki, rozwoju i zdobycia praktycznego doświadczenia, które również będziesz mógł wpisać do swojego koderskiego CV! 

W Gigathonie mogą wziąć udział uczniowie w wieku 7-18 lat. Zabawę podzieliliśmy na 3 etapy i 3 kategorie wiekowe. Pierwszym etapem jest quiz, który już teraz możecie rozwiązać, zapisując się na stronie:

Zapisz się na Gigathon!


Kategorie wiekowe prezentują się następująco: 

 • 7-9 lat (Minecraft)
 • 10-12 lat (Scratch)
 • 13-18 lat (Do wyboru: Python, C++ lub C#)

Na zwycięzców czekają niesamowite nagrody, więc daj z siebie wszystko! 

Do wygrania są: 

1 miejsce:

 • konsola PS5,
 • roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania,
 • wyjazd na obóz programistyczny z Giganci Travel,
 • słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X,
 • mikrofon SPC GEAR Axis SPG148,
 • nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 2 miejsce:

 • konsola Nintendo Switch,
 • roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania,
 • słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X,
 • nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 3 miejsce:

 • tablet SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5" 4/64 GB Wi-Fi Szary,
 • roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania,
 • mikrofon SPC GEAR Axis SPG148,
 • nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Gigathon nauka programowania

Nauka programowania w open source

Doświadczenia programistycznego przed ukończeniem 18 roku życia z pewnością nabierzesz w otwartych projektach typu open-source. Możesz dołączyć do społeczności programistycznych online i rozwijać już istniejące projekty lub tworzyć własne z innymi programistami! 

W open source każdy członek zespołu może wnieść coś wartościowego do projektu, co sprawia, że napisany kod jest o wiele lepszy niż w przypadku, kiedy napisała go tylko jedna osoba. Co więcej, dzięki uczestnictwie w takim projekcie możesz zyskać popularność i uznanie wśród innych programistów.

Pamiętaj, że nauka programowania to ciągły proces. Nie bój się eksperymentować, popełniaj błędy i wyciągaj z nich wnioski. Kodowanie musi sprawiać ci frajdę — tylko wtedy nauka przyniesie oczekiwane rezultaty! 
Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Sposoby na nudę w domu dla dzieci
Blog

Zajęcia dla dzieci w domu - 7 sposobów na nudę!

Ciekawe świata i pełne energii dzieci nie cierpią nudy! Gdy pogoda nie dopisuje albo epidemiczne obostrzenia nie pozwalają na rekreację...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami
Blog

Koduj z Gigantami: Retroprogramowanie — gramy, kodujemy, uczymy!

Start 12. edycji bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Koduj z Gigantami” już 4 lutego. W nadchodzącej...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs