Unia Europejska

Programowanie dla dzieci Scratch
Blog

Programowanie dla dzieci w języku Scratch - czy warto?


7 minut czytania

Nauka programowania dla dzieci jest świetnym sposobem na rozwijanie ich kompetencji analitycznych i nie tylko. Aspekt ten ma niebagatelne znaczenie przede wszystkim z perspektywy przyszłych realiów zawodowych naszych pociech. O tym, dlaczego warto rozważyć programowanie dla dzieci w języku Scratch, opowiemy w niniejszym artykule.

Scratch online

Scratch to edukacyjny język programowania dla dzieci, który w prosty i przyjemny sposób umożliwia przyswajanie tajników kodowania nawet jego najmłodszym kursantom. Jest to możliwe, dzięki przedstawieniu struktury poszczególnych kodów w formie wizualnej, co na początkowym etapie edukacji, znacznie ułatwia ich rozpoznawanie i łączenie. Język Scratch jest pierwszym krokiem na ścieżce nauki programowania. Dzięki niemu możliwe jest zrozumienie istoty tego kierunku informatycznego i podejmowanie coraz bardziej skomplikowanych działań.

Programowanie dla dzieci - nowa era edukacji szkolnej w Polsce

Ministerstwo Edukacji uznało naukę programowania za niezbędną i korzystną w ogólnokrajowym procesie szkolnictwa. Co więcej, okazuje się, że przekonanie o przydatności nauki kodowania w szkołach jest dość powszechne. Raport sporządzony przez Polskie Centrum Cyfrowe wskazuje, że tego typu zdanie podziela aż 85% Polaków. Warto zauważyć, że nauka programowania nie tylko uczy, ale i bawi. Nie ulega wątpliwości, że źródła rozrywki dla dzieci są szczególnie istotne z perspektywy panującego lockdownu i nauki zdalnej. Jeśli dzieci mogą się jednocześnie bawić i uczyć, to nie ma lepszego przepisu na zagospodarowanie ich wolnego czasu.

Zalety kursu online

Istotną korzyścią, wynikającą z udziału dzieci w kursie Scratcha online jest fakt, że mogą efektywnie przyswajać wiedzę również z domowego zacisza. Oznacza to brak konieczności spotkania interpersonalnego z innymi uczestnikami kursu oraz prowadzącym. Aspekt ten jest szczególnie istotny ze względu na aktualne warunki epidemiologiczne w kraju. Możliwość pracy zdalnej i pozostania w domu wzmacnia poczucie bezpieczeństwa zarówno dzieci, jak i rodziców.

Zalety dostępności języka Scratch online

 • Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach w każdym dogodnym dla siebie miejscu.
 • Udział w kursie języka Scratch online nie wymaga konieczności spotykania się interpersonalnego z innymi uczestnikami zajęć, co zapewnia wzmożone poczucie bezpieczeństwa w trudnym czasie epidemiologicznym.
 • Nie trzeba tracić czasu na dojazdy.
 • Komunikacja z prowadzącym jest komfortowa i bezproblemowa.
 • Kurs programowania to świetny sposób na praktyczne i kreatywne zagospodarowanie wolnego czasu dzieci podczas lockdownu.
 • Do odbycia kursu potrzebny jest tylko komputer i dostęp do internetu.

Co warto wiedzieć o języku Scratch?

Pierwsze wydanie Scratcha pojawiło się na rynku języków programowania w 2003 roku. Jego głównym projektantem jest Mitchel Resnick - amerykański współtwórca serii zabawek Lego Mindstorms i twórca języka StarLogo. Nazwa Scratch odnosi się natomiast do techniki miksowania muzyki wykorzystywanej przez hip-hopowe środowisko muzyczne (tzw. “scratching”). Metaforycznie można powiedzieć, że programowanie z wykorzystaniem języka Scratch jest jak miksowanie poszczególnych kodów w kształcie puzzli.

Na czym polega język Scratch?

Wiele osób zastanawia się prawdopodobnie, jak to możliwe, że nawet 3-letnie dzieci są w stanie zaprogramować swoje pierwsze gry, historyjki lub animacje. Odpowiedź kryje się w wizualnym i niezwykle przejrzystym charakterze programu. Elementy języka Scratch mają bowiem kształt puzzli, których intuicyjne łączenie umożliwia tworzenie określonych obiektów. Warto wiedzieć, że język programowania Scratch ma także swoją cyber społeczność. W internecie możliwe jest wirtualne spotkanie użytkowników Scratcha, gdzie mogą wymieniać się swoimi spostrzeżeniami na temat realizowanych przez siebie projektów. Serwis ten stanowi więc dogodne źródło inspiracji z dziedziny programowania, a także odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

W ostatnim czasie zauważalny jest wyraźny wzrost świadomości względem nauki programowania dla dzieci. W jej trakcie uczniowie mają możliwość nabywania kompetencji nie tylko analitycznych, ale także miękkich. Realizacja poszczególnych projektów na podstawie języka wymaga bowiem umiejętności dokładnego sprecyzowania swoich myśli i oczekiwań. Programowanie uczy poszukiwania nowych rozwiązań, wyciągania wniosków z popełnionych błędów, wytrwałości oraz cierpliwości. Co więcej, osiąganie poszczególnych celów w dziedzinie pisania programów możliwe jest tylko za pośrednictwem metody prób i błędów.

Podczas nauki programowania dzieci rozwijają takie umiejętności jak:

 • Cierpliwość,
 • Umiejętność poszukiwania nowych rozwiązań,
 • Logiczne myślenie,
 • Wytrwałość w dążeniu do celu,
 • Umiejętność przyjmowania porażek,
 • Zdolność myślenia abstrakcyjnego.

Warto zauważyć, że powyższe kompetencje będą miały niebagatelny wpływ na każdą dziedzinę życia Twojego dziecka. Pozwolą mu bowiem na skuteczne radzenie sobie z problemami zarówno w środowisku zawodowym, jak i prywatnym.

Kurs Scratch online - oferta Gigantów Programowania

W ofercie Gigantów Programowania obecne są kursy programowania w języku Scratch dla następujących przedziałów wiekowych:

 • 7-9 lat
 • 10-12 lat

W tej kategorii zawierają się dwie wersje tworzenia gier komputerowych z wykorzystaniem tego języka. Zajęcia są barwne i dostosowane do wieku uczestników oraz odnoszą się do aktualnych trendów obecnych w grach dla dzieci.

Giganci Programowania - specyfika kursu Scratch online

Oferta naszej szkoły programowania zawiera dwa rodzaje kursu online:

 • Krótkie o charakterze dodatkowym - składają się one najczęściej z 4 spotkań (4x120min)
 • Semestralne - kursy semestralne składają się natomiast aż z 14 spotkań (2x45min)

Kursy różnią się pod względem poziomu złożoności i szczegółowości programu nauczania. Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający nabycie nowych umiejętności.

W programie kursów zawiera się między innymi:

 • Wprowadzenie do języka Scratch,
 • Stworzenie pierwszej gry w języku Scratch,
 • tworzenie gier o coraz większym stopniu złożoności,
 • Powtarzanie wiadomości,
 • Quiz podsumowujący.

FAQ:

1. Co, jeśli mojemu dziecku nie spodoba się kurs programowania?

Giganci Programowania przewidzieli taką ewentualność. W swojej ofercie udostępnili możliwość odstąpienia od umowy po pierwszej godzinie odbytego kursu. Zdajemy sobie sprawę, że każde dziecko charakteryzują określone preferencje.

2. Do czego może przydać się kurs programowania mojemu dziecku?

Oprócz nabycia przydatnych w życiu kompetencji miękkich, dziecku zdecydowanie łatwiej będzie zaliczyć przedmiot programowania w szkole. Co więcej, ukończenie kursu pozwoli mu także na wypracowanie zmysłu informatycznego, który staje się swoistym niezbędnikiem zarówno w obecnych realiach zawodowych, jak i życiowych.

3. Czy możliwy jest także zakup kursów programowania na wyższym poziomie?

Tak. Większość szkół programowania oferuje kursy dla różnych przedziałów wiekowych, a także o różnym stopniu trudności i złożoności.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Kurs programowania a wiek dziecka
Blog

Lekcje programowania dla dzieci - kiedy zacząć?

Jak pomóc swojemu dziecku rozwiązywać skomplikowane problemy, a przy tym nauczyć je cierpliwości i logicznego myślenia? Zapisz je na...

Czytaj więcej
Kodowanie dla dzieci
Blog

Kodowanie dla dzieci – co to jest, jak wygląda i czy warto?

Choć kodowanie i programowanie to pojęcia często utożsamiane, nie jest to do końca trafne połączenie. Programowanie to wydawanie poleceń...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs