Unia Europejska

Nauka programowania Gigathon
Blog

Jak przygotować się do pierwszego etapu Gigathonu?


9 minut czytania

Zapisy na Ogólnopolski Konkurs Programistyczny Gigathon wystartowały, a epicka programistyczna przygoda właśnie się zaczyna! Sprawdźcie swoje umiejętności i weźcie udział w niezwykłym wyzwaniu. Do zabawy zapraszamy zarówno doświadczonych, jak i początkujących młodych programistów!

Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody - w tym konsola PlayStation 5, konsola Nintedo Switch i darmowy rok nauki w szkole Giganci Programowania! Jak zatem przygotować się do pierwszego etapu Gigathonu? To proste! 

Giganci Programowania - Gigathon

Gigathon to nic innego, jak organizowany przez nas konkurs,  podczas którego dzieci i młodzież z całej Polski mogą sprawdzić swoją kreatywność i umiejętności. Dzięki temu będziecie mogli skonfrontować własne pomysły i wiedzę z innymi - niech wygra najlepszy! W początkowej fazie na uczestników będzie czekać 25 rozgrzewkowych pytań w formie quizu sprawdzającego wiedzę teoretyczną.

Gigathon odbędzie się w trzech grupach wiekowych. Do zabawy zapraszamy: 

 • Dzieci w wieku 7-9 lat, które zmierzą się ze środowiskiem Minecraft Education.
 • Dzieci w wieku 10-12 lat, które spróbują swoich sił w rozwiązywaniu zadań środowisku Scratch. 
 • Młodzież w wieku 13-18 lat, które będzie miała za zadanie sprostać zadaniom w językach Python, C++ lub C# (język do wyboru w zależności od preferencji). 

Do konkursu można się zapisać za pośrednictwem formularza na stronie konkursowej. Przyszli uczestnicy mają na to czas od 11 maja do 18 czerwca 2023 roku. Konkurs będzie się składać z trzech etapów: 

 • Pierwszym etapem jest rozwiązanie specjalnego quizu, który opublikujemy 29 maja. Na jego rozwiązanie macie czas do 18 czerwca 2023 roku. Wyniki podamy już 22 czerwca! 
 • Drugim etapem będzie rozwiązanie quizu połączonego z zadaniami praktycznymi w październiku 2023 roku.
 • Trzecim etapem będzie przygotowanie indywidualnego projektu podczas STACJONARNEGO Gigathonu, który będzie mieć miejsce podczas naszych warsztatów Koduj z Gigantami w styczniu 2024 roku. To wtedy zaprezentujecie w pełni swoje umiejętności programistyczne!

W zabawie mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkoły Giganci Programowania, jak i uczestnicy, którzy nie są zapisani na nasze kursy. To świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy pod czujnym okiem doświadczonym mentorów oraz szansa na poznanie nowych przyjaciół, z którymi można dzielić swoje pasje!

Nauka programowania Gigathon

W jaki sposób przygotować się efektywnie do pierwszego etapu Gigathonu? 

Hackathony organizowane są co roku przez wiele firm i instytucji. Gigathon to jednak wydarzenie wyjątkowe - mowa bowiem o specjalnym konkursie, w którym udział mogą wziąć najmłodsi adepci sztuki kodowania. To prawdziwy programistyczny maraton, podczas którego miłośnicy programowania staną ze sobą w szranki, konfrontując się jednocześnie z własnymi słabościami. 

Po zapisaniu się do Gigathonu należy rozpocząć intensywne przygotowania. Bez obaw! Nie musisz mieć dużego doświadczenia, aby sobie z tym poradzić. Pierwszym etapem będzie bowiem quiz, który zweryfikuje Twoją wiedzę i umiejętności programistyczne.

Możesz się do niego przygotować w gronie znajomych, na własną rękę, albo z nami - Gigantami!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy materiały szkoleniowe oraz poradniki, dzięki którym łatwiej będzie Ci się zmierzyć z każdym etapem Gigathonu. Znajdziesz tam przykłady zadań, pomocne programy, porady mentorów, ekspertów i wiele więcej! 

Zapisz się na Gigathon!

Z pewnością przydatne będą też tradycyjne YouTubowe tutoriale i internetowe poradniki. Możesz korzystać z książek programistycznych, kursów, szkoleń - możliwości jest mnóstwo! Możesz też zebrać ekipę przyjaciół i wraz z nimi przyswajaj tajniki sztuki kodowania! Dobrym pomysłem może być też zapisanie się na wybrany kurs programowania dla początkujących programistów.

Dokładnie wszystko zaplanuj, bądź cierpliwy/a, rozdzielaj zadania, twórz testowe projekty i przede wszystkim - baw się dobrze! Pamiętaj, że nauka programowania ma dawać przede wszystkim frajdę i przyjemność! Liczymy na Twoją kreatywność i energię. Trzymamy kciuki i powodzenia! 

W jaki sposób można zgłosić chęć uczestnictwa w konkursie? 

Aby wziąć udział w Gigathonie należy wejść na stronę www.gigathonkonkurs.pl, kliknąć button ”Wyślij swoje zgłoszenie’’, a następnie dokonać zapisu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat.

Czy potrzebne jest doświadczenie w programowaniu, aby wziąć udział w konkursie? 

Nie, doświadczenie w programowaniu nie jest wymagane, ale może to pomóc w przygotowaniu projektu. Szkolenia i dostęp do materiałów edukacyjnych będą dostępne podczas wydarzenia, aby pomóc uczestnikom w realizacji swoich projektów.

Jakie są terminy związane z zapisami na Gigathon?

Aby wziąć udział w konkursie należy zapisać się do dnia 12 czerwca 23:59

Jakie są terminy poszczególnych etapów Gigathonu?

 • Start zgłoszeń - od 11.05 od 10:00 do 12 czerwca 23:59 2023 roku
 • Pierwszy etap - do 16 czerwca 2023 roku
 • Drugi etap - październik 2023 roku
 • Trzeci etap - luty 2024 roku 

Jaki jest podział na kategorie wiekowe i jaki jest zakres tematyczny Gigathonu?

Konkurs ma trzy kategorie wiekowe, które obejmują poszczególne środowiska:

* 7-9 lat (Minecraft)

* 10-12 lat (Scratch)

* 13-18 lat (Python, C++ lub C#)

Jakie są wymagania techniczne dla uczestników Gigathonu?

Podczas etapu pierwszego oraz drugiego uczestnicy powinni mieć dostęp do komputera lub innego narzędzia pozwalającego na rozwiązywanie zadań oraz do internetu. W etapie trzecim, komputery oraz dostęp do internetu zapewnia organizator.

Jakie nagrody czekają na zwycięzców?

Kategoria wiekowa 7-9 lat:

 • 1 miejsce:

Konsola PS5, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na obóz programistyczny z Giganci Travel, sprzewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 2 miejsce:

Konsola Nintendo Switch, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 3 miejsce:

Tablet SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5" 4/64 GB Wi-Fi Szary, rRoczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Kategoria wiekowa 10-12 lat

 • 1 miejsce:

Konsola PS5, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na obóz programistyczny z Giganci Travel, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 2 miejsce:

Konsola Nintendo Switch, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 3 miejsce:

Tablet SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5" 4/64 GB Wi-Fi Szary, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Kategoria wiekowa 13-18 lat

 • 1 miejsce:

Konsola PS5, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na obóz programistyczny z Giganci Travel, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 2 miejsce:

Konsola Nintendo Switch, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 3 miejsce:

Tablet SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5" 4/64 GB Wi-Fi Szary, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Finaliści: nagrody specjalne od szkoły Giganci Programowania, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Czy jest możliwość uczestnictwa w Gigathonie w grupie?

Nie, konkurs ma charakter indywidualny.

Jakie są kryteria oceny projektów? 

Kryteria oceny projektów będą opublikowane na stronie internetowej Gigathonu wraz z ogłoszeniem konkursu. Będą one uwzględniać m.in. kreatywność, realizację założeń tematycznych, funkcjonalność i estetykę projektu.

Czy konkurs jest darmowy? 

Tak, udział w konkursie jest darmowy. Organizatorzy nie pokrywają kosztów związanych z dojazdem i zakwaterowaniem uczestników w trzecim etapie konkursu.

Gdzie i w jaki sposób odbywają się poszczególne etapy?

 • Etap pierwszy - online;
 • Etap drugi - online;
 • Etap trzeci - stacjonarnie w Warszawie.

Gdzie odbędzie się trzeci etap konkursu?

Trzeci etap odbędzie się stacjonarnie w Warszawie. Szczegóły lokalizacji zostaną podane przez organizatora około 3 miesiące przed realizacją finału.

W jaki sposób odbywa się 3 etap konkursu?

Trzeci etap będzie polegał na wykonaniu przez każdego z uczestników finału  indywidualnego projektu w środowisku zgodnie z kategorią wiekową. 

Zapisz się na Gigathon!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Kursy świąteczne
Blog

Zimowe atrakcje dla dzieci - nie tylko w domu. Oto 10 propozycji

Zima to czas kojarzący się nie tylko ze świętami, ale także z licznymi atrakcjami, które szkoda pominąć. Dlatego specjalnie dla Was...

Czytaj więcej
zajęcia programowania dla dzieci
Blog

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Kilka lat temu nauka programowania weszła do podstawy nauczania dzieci klas I-III we wszystkich szkołach w Polsce. O ile to zjawisko...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs