Unia Europejska

Nauka programowania
Blog

Gry wideo, w które zagrasz ze swoim dzieckiem


10 minut czytania

Gry wideo od dawna są popularną formą rozrywki dla dzieci i młodzieży, dlatego tak wiele z nich decyduje się rozpocząć naukę programowania, by móc tworzyć własne unikatowe światy i historie. Gry wideo mogą stanowić wspaniałą okazję do spędzania czasu z dzieckiem i budowania więzi, a jednocześnie zapewniają rozrywkę i stymulację umysłową. W tym artykule przedstawimy listę gier wideo, w które możesz zagrać ze swoim dzieckiem, aby wspólnie cieszyć się przyjemnością interaktywnej zabawy.

Korzyści wynikające z gry wideo dla rodziców i dzieci

 
Interakcja i komunikacja

Gry wideo tworzą środowisko, w którym rodzice i dzieci mogą wspólnie spędzać czas, rozmawiać, myśleć i rozwiązywać problemy. Wspólna gra wymaga komunikacji, co może wzmacniać więź i umiejętności społeczne.

Rozwój umysłowy

Gry wideo oferują wiele możliwości rozwijania umiejętności poznawczych, logicznego myślenia, kreatywności i zdolności do rozwiązywania problemów. Przez wspólne rozwiązywanie zagadek, przeszkód i wyzwań, rodzice mogą wspierać rozwój intelektualny swojego dziecka. Dokładnie ten sam schemat wykorzystują kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Dziecko ma wówczas możliwość nie tylko przyswojenia cennej w życiu wiedzy, ale również poznania rówieśników, którzy dzielą te same pasje! 

Łączenie pokoleń

Gry wideo to świetna okazja do połączenia pokoleń i wspólnego odkrywania nowych światów. Rodzice mogą podzielić się swoimi wspomnieniami z gier z dzieciństwa i zaprezentować je swoim dzieciom, a jednocześnie razem z nimi poznawać nowe tytuły i przeżywać wspólnie z nimi kolejne przygody. 

Nauka wartości

Wiele gier wideo zawiera wartościowe przesłania, jak np. przyjaźń, współpraca, miłość,  odwaga, uczciwość. Poprzez wspólne granie, rodzice mogą rozmawiać z dzieckiem o tych wartościach i wskazywać, jak ważne są one w życiu każdego człowieka. 

 Lista gier wideo do wspólnego grania

 • Just Dance - ta gra muzyczna zapewni Wam wiele śmiechu i ruchu. Wspólnie tańczcie do popularnych utworów i rywalizujcie o najlepsze wyniki.
 • Minecraft - gra ubóstawiana przez miliony dzieci na całym świecie. Niesmaowicie wszechstronna produkcja, która oprócz rozrywki dostarcza także potężną dawkę pożytecznej wiedzy! 
 • Mario Kart 8 Deluxe - dynamiczne wyścigi z Mario i jego przyjaciółmi. Wspólnie rywalizujcie na różnorodnych torach i odblokowujcie nowe postacie i trasy. Gra dedykowana osoobm posiadającym konsole Nintendo Switch, którą - swoją drogą - można wygrać w naszym Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym dla dzieci i młodzież pt. Gigathon. 
 • Wiedza to potęga - sprawdźcie swoją wiedzę z najróżniejszych zagadnień w jednej z najlepszych tego typu gier na rynku. 
 • Among Us
 • Cities: Skyline - naucz się z dzieckiem budować własne miasta 
 • IT Takes Two - jedna z najwspanialszych gier kooperacyjnych ostatnich lat, w którą można zagrać we dwie osoby. Gra dedykowana nieco starszym dzieciom, a także małżeństwom.
 • Rayman Legends - kolorowa i pełna humoru gra platformowa, w której można przejść przez różnorodne poziomy, zbierając skarby i walcząc z przeciwnikami. Tryb kooperacji pozwoli Wam na wspólne pokonywanie wyzwań.
 • Farming Simulator - wciel się w prawdziwego farmera i wspólnie z dzieckiem pokierujcie najwspanialszą farmą na świecie. Grę cechuje mnóstwo wartościowej wiedzy edukacyjnej. 
 • This War of Mine - gra dedykowana młodzieży, którą interesuje okres II wojny światowej. Tytuł ten jest częstym tematem podczas lekcji historii w liceum i technikum. 
 • Bridge Constructor - zbudujcie piękny most z różnych materiałów, a następnie przekonajcie się, jakie obciążenie wytrzyma! 

Zapisz się na Gigathon!

Wskazówki dla rodziców dotyczące wspólnego grania

Ustalcie czas na grę! Zaproponujcie swojemu dziecku określoną ilość czasu, którą możecie poświęcić na grę. Dbanie o równowagę między grą a innymi aktywnościami jest bardzo ważne.

Bądźcie cierpliwi! Dzieci często łatwiej radzą sobie w grach wideo, dlatego nie martwcie się, jeśli początkowo nie rozumiecie poszczególnych mechanik i sterowania. Bądźcie cierpliwi i wspierajcie swoje dziecko w nauce i zabawie!

Komunikujcie się! Podczas gry rozmawiajcie ze swoim dzieckiem, pytajcie o to, co się dzieje na ekranie. To doskonała okazja do wspólnego rozwiązywania problemów i rozmowy na tematy związane z grą.

Wykorzystajcie okazję do nauki! Gry wideo mogą być również narzędziem edukacyjnym. Wykorzystajcie grę jako pretekst do rozmowy na temat naukowych faktów, historii, matematyki czy innych tematów, które pojawiają się w grze.

Nauka programowania Giganci

Podsumowanie

Gry wideo stanowią doskonałą okazję do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. Nie tylko dostarczają rozrywki, ale także rozwijają umiejętności społeczne, kognitywne i emocjonalne. Poprzez wspólne granie, rodzice mogą lepiej zrozumieć świat swoich dzieci, a jednocześnie tworzyć piękne wspomnienia, do których będzie się chciało wracać. Game on! 

FAQ:

Kiedy pozwolić dziecku korzystać z komputera?

Przyjmuje się, że już dwuletnie dziecko może zacząć korzystać z technologii, jednak nie dłużej niż 20 minut dziennie. Od szóstego roku życia może spędzać czas przed ekranem do dwóch godzin każdego dnia. W praktyce jest to indywidualna decyzja rodziców. Jeśli czas ten spędzany jest produktywnie, można pomyśleć o jego wydłużeniu.

Jak nauczyć dziecko mądrze korzystać z komputera?

Ważne, by zaproponować dziecku takie zabawy czy gry, które będą rozwijać jego umiejętności i serwować wiedzę o świecie. Istotne są też zasady bezpiecznej i higienicznej pracy przed komputerem – odpowiednia postawa, ułożenie sprzętu i częste przerwy.

Jak wykorzystać czas przed komputerem produktywnie?

Na przykład zapisując dziecko na kurs tworzenia gier i podstaw programowania z Gigantami Programowania. Podczas zajęć młody człowiek będzie nabywał szereg praktycznych umiejętności, które będą mu potrzebne w dorosłym życiu.

Nasza oferta szkoleń jest naprawdę szeroka – niezależnie od wieku, umiejętności i zainteresowań, każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Przykładowe kursy:

Dodatkowo organizujemy różne bezpłatne warsztaty dla dzieci oraz bardziej intensywne kursy np. podczas ferii zimowych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych zajęć, a w razie pytań - do kontaktu z nami.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Aplikacje do nauki programowania
Blog

Najlepsze aplikacje do zdalnej nauki programowania

W niniejszym artykule przedstawimy kilka aplikacji przeznaczonych do nauki programowania w warunkach zdalnych wraz z ich szczegółową...

Czytaj więcej
Kurs tworzenia gier dla dzieci
Blog

Nauka tworzenia gier jako przyjemny wstęp do programowania dla najmłodszych

Łatwiejszy start w dorosłe życie i kompetencje przydatne w sferze zawodowej to tylko dwie z wielu korzyści płynących z nauki...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs