Unia Europejska

Języki programowania na 2021
Blog

Najpopularniejsze języki programowania na 2021


8 minut czytania

Branża programowania jest dalej jedną z najbardziej ekspansywnych i rozwijających się branż na rynku. Z każdym rokiem pojawiają się nowe aktualizacje programów, języków i innowacji w zakresie zaawansowanego kodowania i efektywnego nauczania. W niniejszym artykule przedstawimy ranking dotyczący najpopularniejszych języków programowania w roku 2021, który odniesie się do ich charakterystyki i zalet użytkowania.

Dobre języki programowania

Do najskuteczniejszych i najlepiej opłacanych języków należą te, które oferują szeroki zakres zastosowania, a także intuicyjność obsługi. Ponadto, wybór właściwego języka dla określonego przypadku powinien być uwarunkowany predyspozycjami i osobistymi preferencjami programisty. Na początku przygody związanej z kodowaniem zalecane są języki, które ułatwią zgłębianie wiedzy w zakresie tworzenia gier i aplikacji oraz przygotują do użytkowania znacznie bardziej zaawansowanych programów. Wszystkie te czynniki wpływają na zróżnicowane pozycje poszczególnych języków programowania w rankingach. Każdy z nich uwzględnia konkretne przypadki i zastosowania.

Sprawdź nasze kursy programowania

Najpopularniejsze języki programowania na 2021 - ranking

JavaScript

Nazwa JavaScript jest znajoma nawet osobom, które nigdy nie miały bezpośredniej styczności z nauką programowania. To tylko jeden z dowodów wskazujących na niezwykłą popularność tego programu. Mimo że pierwszy prototyp JavaScript powstał już w 1995 roku, jego decydujący rozkwit nastąpił w 2009. Obecnie program wykorzystywany jest w zakresie tworzenia serwerów, urządzeń mobilnych, stron internetowych, przeglądarek i kontenerów. Podstawowa znajomość programu JavaScript wydaje się niezbędna dla profesjonalnego wykonywania zawodu programisty, bez względu na aktualny zakres działania. JavaScript już od 5 lat z rzędu występuje na szczycie wszystkich rankingów języków do programowania.

Zalety JavaScript

 • Angular JS Google oparty o JavaScript
 • Szerokie zastosowanie
 • Tworzenie gier działających w przeglądarce

Python

Python już od wielu lat króluje wśród rankingów języków programowania. Fakt ten zawdzięcza swojej intuicyjności użytkowania i łatwości w obsłudze. W latach 90. minionego wieku opracował go holenderski programista Guido van Rossum, który wtedy nie przypuszczał, jak słynny stanie się jego program. Cechą charakterystyczną Pythona jest wyjątkowo szeroki zasób bibliotek, do których należy między innymi NumPy, SciPy, Scikit-Learn, Panda. Nie bez znaczenia jest również duża społeczność osób korzystających z Pythona. Wpływa to bowiem bezpośrednio na ilość dostępnych instrukcji i tutoriali w zakresie jego działania oraz na intensywny i aktywny rozwój języka. Co więcej, użytkownicy Pythona mogą liczyć na wzajemną inspirację i dzielenie się wiedzą w obszarze samego kodowania, jak i nowych rozwiązań. Całość decyduje o tym, że Python jest językiem, który zasługuje na czołowe miejsce we wszystkich rankingach języków programowania.

Zalety Pythona

 • Niezwykle wysoka uniwersalność języka
 • Intuicyjność i łatwość w obsłudze
 • Doskonała integracja z C/C++
 • Duży zestaw narzędzi do statystyk i obliczeń matematycznych,
 • Wyjątkowo szeroka dostępność do bibliotek i frameworków
 • Możliwa obsługa w ujęciu maszynowym oraz głębokim
 • Duża społeczność związana z programem
 • Największe zapotrzebowanie programistów Pythona
 • Najszybciej rozwijający się język programowania

Java

Uwadze nie powinna umknąć w tym rankingu także Java, która jest najczęściej wykorzystywanym językiem w Polsce w branżach zawodowych. Co więcej, Java jest nieodłącznym etapem początkowej nauki programowania na studiach publicznych oraz prywatnych. Mimo że Java straciła na rzecz aktywnie rozwijającego się Python’a i JavaScriptu dalej stanowi podstawowe narzędzie pracy wielu przedsiębiorstw. Korzyścią w tym zakresie jest jej kompatybilność z aplikacjami biznesowymi i relatywną stałość programu w kontekście sposobów jego użytkowania. Czynniki te znacznie zmniejszają bowiem konieczność inwestycji w nowe szkolenia firmowe. Trzeba jednak przyznać, że jest to język znacznie trudniejszy do opanowania niż na przykład Python.

HTML/CSS

Warto wiedzieć, że HTML nie jest typowym językiem programowania. Jest to tak zwany język znaczników, za pomocą którego tworzone są przede wszystkim strony internetowe zarówno w zakresie jej struktury, jak i zawartości. Znacznikami HTML potocznie „opakowuje się” treści, by wyglądały i działały w określony sposób. Ciekawy sposób wykorzystania tego rodzaju projektowania zaprezentował portal społecznościowy Epuls.pl. Na swojej platformie pozwolił on na samodzielną budowę osobistych prezentacji użytkowników, udostępniając instrukcję użytkowania tego sposobu kodowania.

C

Według rankingu TIOBE Index najpopularniejszym językiem programowania jest język C. Należy on do najstarszych i najszerzej używanych języków. Można powiedzieć, że jest on imperatywnym językiem programowania na wysokim poziomie i o szerokim spektrum stosowania. Do głównych zalet tego języka należy szybkość operacji, kompatybilność z wieloma sprzętami, różnorodność zastosowań, a także prostota i intuicyjność. Zazwyczaj jest stosowany do zadań niskopoziomowych, takich jak tworzenie programów dla systemów i mikrokontrolerów. Warto wiedzieć, że jest on językiem strukturalnym, nie obiektowym.

Scratch

Scratch należy do programów przeznaczonych do nauki podstaw kodowania dla dzieci. Jego niezwykle przejrzysta i wizualna forma oprogramowania sprawia, że zrozumienie istoty tej dziedziny nauki staje się czystą rozrywką. Poszczególne kody przedstawione są bowiem pod postacią określonych bloków i klocków. Efektem ich łączenia jest powstawanie nowych obiektów świata wirtualnego. Scratch jest aktualnie najpopularniejszym językiem, jeśli mówimy o nauce dla najmłodszych. Warto w tym miejscu zauważyć, że od 2017 dziedzina programowania stała się nieodłącznym elementem programu edukacyjnego w Polsce. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Scratch jest zdecydowanie godny poznania, nawet przez dzieci od 3 roku życia.

Oferta Gigantów Programowania

Oferta Gigantów Programowania skierowana jest przede wszystkim do dzieci i ich nauczycieli. Zawiera w sobie wszystkie przyjazne programy przeznaczone do nauki i pojmowania koncepcji programowania. W tym zakresie dostępne są kursy semestralne, dodatkowe i wakacyjne. Dzieci mają możliwość pracy z programami takimi jak Python, HTML czy Scratch pod okiem najlepszych specjalistów i pedagogów w branży. Ciekawą alternatywą dla nauki programowania są kursy z kursy z hackingu, baz danych, tworzenia stron internetowych, a także tworzenia gier w stylu Minecraft. Kursy dostępne są zarówno w formie online, jak i stacjonarnej. Aby dowiedzieć się więcej w zakresie proponowanych zajęć, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta pod numerem telefonu 22 112 10 63.

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty

FAQ:

1. Jakie są 3 najpopularniejsze języki programowania, które warto opanować?

JavaScript, Python i Java

2. Od czego zależy wybór właściwego do rozpoczęcia nauki języka do programowania?

Przede wszystkim od planowanego zastosowania pozyskanej wiedzy. Co więcej, na początku pracy w dziedzinie kodowania warto postawić na najbardziej intuicyjne i uniwersalne programy, takich jak Python lub Scratch. Ostateczna decyzja powinna być zależna także od założonego sposobu nauki.

3. Jaki jest najczęściej spotykany rodzaj nauki języków programowania?

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych źródeł wiedzy w zakresie programowania należą książki, internet i kursy online.

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Aplikacje do nauki programowania
Blog

Najlepsze aplikacje do zdalnej nauki programowania

W niniejszym artykule przedstawimy kilka aplikacji przeznaczonych do nauki programowania w warunkach zdalnych wraz z ich szczegółową...

Czytaj więcej
Nauka programowania
Blog

Gry wideo, w które zagrasz ze swoim dzieckiem

Gry wideo od dawna są popularną formą rozrywki dla dzieci i młodzieży, dlatego tak wiele z nich decyduje się rozpocząć naukę...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs