Unia Europejska

Nauka programowania dla dzieci
Blog

Mamo, chcę być programistą! Jak wybrać kurs programowania dla swojego dziecka: przewodnik dla rodziców


5 minut czytania

W dzisiejszym cyfrowym świecie umiejętności programistyczne są coraz bardziej cenione. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko planuje karierę w technologii, czy chcesz rozwijać jego logiczne myślenie i kreatywność, nauka programowania może być cennym doświadczeniem. Jak jednak wybrać odpowiedni kurs programowania dla swojego dziecka? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję. 

1. Poznaj zainteresowania dziecka

Przed podjęciem decyzji o kursie programowania zastanów się, co interesuje Twoje dziecko. Czy uwielbia gry komputerowe? A może fascynuje się rysowaniem lub spędza godziny na przeglądaniu aplikacji mobilnych, marząc o stworzeniu własnej? Obecnie wybór zajęć jest bardzo szeroki i pozwala łączyć naukę programowania z elementami ulubionych aktywności dziecka, takich jak gry, grafika komputerowa czy matematyka. Takie podejście sprawia, że nauka staje się bardziej angażująca i pomaga dzieciom w lepszym przyswajaniu wiedzy dzięki zastosowaniu ich naturalnej ciekawości i pasji.

2. Uwzględnij poziom zaawansowania

Podczas wyboru kursu upewnij się, że jest on odpowiedni dla wieku i umiejętności Twojego dziecka. Kursy tworzone są z myślą o możliwościach na danym etapie rozwojowym dziecka. Platformy i narzędzia dobierane są tak, aby nauka programowania była nie tylko efektywna, ale także przyjemna i angażująca. Warto również zwrócić uwagę na kursy oferujące bezpłatną lekcję próbną. Taka możliwość pozwala na ocenę poziomu zaawansowania i zainteresowań Twojego dziecka oraz dobór idealnego kursu pod okiem doświadczonego trenera. Zajęcia próbne są także szansą dla rodziców na lepsze zrozumienie sposobu nauczania, co pozwala podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą zapisania dziecka na kurs programowania.

Bezpłatna lekcja próbna z Gigantami Programowania! 

3. Zwróć uwagę na język programowania

Pamiętaj, że oferowane języki programowania mają różne zastosowania i stopnie trudności. Na przykład młodsze dzieci często rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem w środowisku Scratch czy popularnym Minecraft Education. Te platformy pozwalają uczyć się przez zabawę, tworzenie własnych projektów i eksperymentowanie z podstawami programowania, przy jednoczesnym korzystaniu z ulubionych gier. Dzięki temu dzieci szybko przyswajają podstawowe koncepcje i mogą być bardziej skłonne do dalszego rozwoju umiejętności programistycznych na bardziej zaawansowanych narzędziach. Istnieje także wiele innych języków programowania, takich jak Python, C# czy C++, które mogą być odpowiednie dla starszych dzieci i młodzieży. Te języki są powszechnie używane w przemyśle technologicznym i mogą być przydatne w przyszłej karierze dziecka. Dlatego przy wyborze kursu warto zastanowić się, jakie cele ma Twoje dziecko i jakie języki programowania mogą mu pomóc w ich osiągnięciu. 

kzg11 1

Programowanie to nie tylko nauka, ale i świetna zabawa!

4. Wybierz formę kursu

Rozważając wybór kursu programowania dla Twojego dziecka, warto także zastanowić się nad formą zajęć. Zarówno kursy online, jak i stacjonarne mają swoje zalety, dlatego warto dokonać świadomego wyboru zgodnie z preferencjami i potrzebami Twojego dziecka. Kursy online wydają się być świetną opcją dla zabieganych, ponieważ pozwalają uczyć się w dowolnym czasie i miejscu, z wykorzystaniem jedynie komputera i dostępu do Internetu. Dla niektórych dzieci nauka w domowym, znanym środowisku może być bardziej komfortowa i sprzyjać skupieniu. Natomiast zaletą zajęć stacjonarnych jest możliwość bezpośredniej interakcji z innymi uczestnikami kursu, wymiana doświadczeń oraz łatwiejsza praca w zespołach. Jednak niezależnie od formy kursu, grupy zazwyczaj liczą do 10 osób, co umożliwia prowadzącemu indywidualne wsparcie i koncentrację na potrzebach uczniów.

Chcesz wiedzieć jakie kursy są dostępne? Poznaj lepiej naszą ofertę:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Wakacje z Gigantami 2023 - zaplanuj wakacje dla swojego dziecka 
Blog

Wakacje z Gigantami 2023 - zaplanuj wakacje dla swojego dziecka 

Długo wyczekiwane wakacje zbliżają się wielkimi krokami. To doskonały moment, aby wszystko dobrze zaplanować! Tym bardziej, jeśli...

Czytaj więcej
Pierwsza gra generująca sygnał wideo – Spacewar!
Blog

Pierwsza gra generująca sygnał wideo – Spacewar!

Jej twórcą był ambitny i niesamowicie kreatywny student – Steve Russell, który tak bardzo zainspirował się grą Tennis for Two, że...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs