Unia Europejska

Blog

Narzędzia, które wykorzystujemy w nauce programowania, czyli jakie gry znajdziesz na zajęciach z kodowania?


3 minuty czytania

Młody gamer może zostać młodym programistą! 

Twoje dziecko jest pochłonięte światem gier? Widzisz, że jego gamerskie umiejętności szybko się rozwijają? To dobry moment, aby odpowiednio wykorzystać jego zainteresowanie i pozwolić mu spróbować swoich sił w świecie programowania. Zapisując je na zajęcia z kodowania przekonasz się, że świat gier komputerowych to nie tylko rozrywka, ale również niezwykle wartościowe źródło edukacji. Twoje dziecko poprzez zabawę nauczy się umiejętności programistycznych, które powoli stają się nowym językiem angielskim. 

Znane tytuły gier podstawą zajęć z programowania

Niektóre z kursów programowania przeznaczonych dla dzieci i młodzieży opiera się na znanych pozycjach gamingowych, jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds. Wykorzystanie takich tytułów to doskonały sposób, aby zmotywować najmłodszych do nauki kodowania, pokazując im jak wykorzystać swoje dotychczasowe umiejętności w angażujący sposób. Dzieci już od 7 roku życia wprowadzane są w świat programowania z wykorzystaniem środowisk Scratch i Minecraft Education. Wkraczając w świat kodowania stopniowo uczą się podstawowych pojęć, a z czasem tworzą zaawansowane projekty oraz gry w stylu Pacmana. Wkraczając na ścieżkę prawdziwych programistów, poszerzają swoje umiejętności także o tworzenie aplikacji mobilnych z wykorzystaniem App Inventor. 

Stwórz grę i zaproś znajomych do wspólnej rozgrywki

Tworzenie gier komputerowych może być nie tylko programistycznym wyzwaniem dla dzieci, ale także doskonałą okazją do budowania relacji i wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami. Szczególnie widoczne jest to w starszych grupach, gdzie z wykorzystaniem zaawansowanych języków programowania jak Python, C# czy C ++, młodzież tworzy gry idealne do współzawodnictwa i rywalizacji. Pojawiają się projekty przypominające grę memory, statki czy nawet warcaby. Rozwija się również umiejętność pracy w grupie, a co za tym idzie wspólne tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych projektów. 

Nauka z wykorzystaniem gier komputerowych kluczem do sukcesu? 

Przekonanie dziecka, że jego umiejętności z gier komputerowych mogą być użyteczne również w innych obszarach życia, takich jak programowanie, może pomóc mu zobaczyć związek między jego hobby a edukacją. Warto również podkreślić, że umiejętności programistyczne są coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy, a znajomość programowania może otworzyć drzwi do wielu ciekawych i dobrze płatnych karier w przyszłości. Dlatego zapisując dziecko na zajęcia z kodowania, nie tylko rozwijamy jego umiejętności techniczne, ale także pokazujemy mu, jakie możliwości stoją przed nim w świecie technologii. To świetna inwestycja w jego przyszłość!

Przekonaj się jak połączyć gry komputerowe z edukacją

Przeprowadzono już szereg badań, które potwierdzają, że gry mogą być skutecznym narzędziem wspierającym nauczanie, a także rozwój umiejętności dziecka w różnych dziedzinach. Dodatkowym atutem jest również zaangażowanie uczniów, którzy dzięki znanym tytułom chętniej biorą aktywny udział w zajęciach. Rozwiązania i sposoby nauczania inspirujące się grami komputerowymi wpływają również na zadowolenie z zajęć uczniów, którzy chętniej pojawiają się na zajęciach związanych z bliską im tematyką. 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Programowanie dla dzieci
Blog

Kursy programowania a rozwój osobisty. Jak nauka kodowania wpływa na samopoczucie dzieci?

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest integralną częścią naszego życia, nauka programowania staje się coraz bardziej cenną...

Czytaj więcej
Python Developer - ogromne możliwości i świetne zarobki
Blog

Python Developer - ogromne możliwości i świetne zarobki

Popularność Pythona wynika przede wszystkim z prostej i intuicyjnej składni, która znacząco przyspiesza proces wdrażania wszelkich...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs