Unia Europejska

Koduj z Gigantami Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży
Blog

Dlaczego warto edukować dzieci w obszarze sztucznej inteligencji?


5 minut czytania

Nowe technologie oraz sztuczna inteligencja stały się już nieodzowną częścią naszej codzienności. Co więcej, mają one coraz większy wpływ na rozumienie i dostosowywanie się do postępujących zmian na świecie, ale i nie tylko, bo przy odpowiednim wykorzystaniu mogą być też nieocenionym wsparciem w rozwoju dziecka. Dlaczego zatem warto edukować dzieci w obszarze AI? Zapraszamy do lektury! 

Sztuczna inteligencja zmienia świat

Wchodzimy w erę partnerstwa z AI – uczymy się z nią rozmawiać, bawimy się nią, staramy się dostosować do nowej rzeczywistości. Próby ograniczenia jej użycia, na przykład wśród uczniów i studentów, często są wynikiem niepewności i braku zrozumienia. Co ciekawe, podobnie było niegdyś z kalkulatorami matematycznymi. 

Sztuczna inteligencja pozostanie z nami na stałe — czy tego chcemy, czy nie. Dlatego też tak ważna jest świadoma edukacja dzieci i młodzieży, by wiedziały, jak posługiwać się takimi narzędziami w sposób bezpieczny i etyczny. 

W ciągu najbliższych lat AI zostanie zintegrowane z większością codziennych aplikacji, co sprawi, że, tak czy siak będziemy jej używać, nawet nie mając o tym pojęcia. Przykłady wykorzystania AI są już obecne w różnych obszarach, np. w marketingu, usługach, gastronomii, grafice, bankowości, IT - w tym m.in. w programie Canva, bardzo popularnym programie ChatGPT czy narzędziu Midjourney. Ten trend staje się coraz bardziej powszechny, a AI staje się naszym codziennym asystentem — w tym również w planowaniu nauki i szybkim znajdowaniu kluczowych informacji. 

video yt thumbnail kzg ai without adrian 1

Już teraz zapisz dziecko na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

Sztuczna inteligencja to też zagrożenia

AI to jednak nie tylko zabawa i nauka — to również potężne narzędzia, które mogą zostać wykorzystywane w sposób szkodliwy. Przykładowo, mogą pojawić się sytuacje, w których AI zostanie użyta do generowania złośliwego kodu. Zagrożone są również przyszłe pokolenia — dzieci coraz częściej traktują AI jak przyjaciela i zwracają się do sztucznej inteligencji w sprawach osobistych. Może to doprowadzić do skrajnych sytuacji, w których to AI stanie się głównym źródłem emocjonalnego wsparcia, zastępując relacje międzyludzkie. 

Istnieje także obawa o to, że technologia może rozwijać swoje wartości w oparciu o fałszywe informacje, co może prowadzić do stronniczości i uprzedzeń. Zagrożenia te są szczególnie widoczne w kontekście edukacji, gdzie obecne metody nauczania mogą nie być wystarczające, aby przygotować młodsze pokolenia na wyzwania przyszłości. 

Wyzwanie dla edukacji

Mimo że istnieje coraz więcej programów edukacyjnych i inicjatyw, które starają się wprowadzić nowe podejścia do nauczania, nadal widoczny jest brak gotowości nauczycieli i szkół do wprowadzenia nowych technologii oraz rozwijania kompetencji przyszłościowych u uczniów. Może to prowadzić do jeszcze większej przepaści między osobami, które mogą sobie pozwolić na dostęp do najnowszych technologii, a tymi, którzy nie mają takiej możliwości. 

Dzieci muszą rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, zdolność do zadawania pytań, rozwiązywania problemów, a także umiejętność pracy w zespole i komunikacji. Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą ogromne możliwości, ale także poważne wyzwania, szczególnie w kontekście edukacji.

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli i uczniów do korzystania z AI, aby umożliwić im skuteczne funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającym się świecie. W przeciwnym razie dziecku będzie trudniej nadążyć za zdobywaniem wiedzy i obronić się przed potencjalnymi cyfrowymi zagrożeniami. 

3d rendering robot learning or solving problems

Sztuczna inteligencja zmienia świat - warto się na tę rzeczywistość przygotować

Uczymy, jak korzystać bezpiecznie z AI 

Zapraszamy Ciebie i Twoje dziecko na bezpłatne warsztaty pt. Koduj z Gigantami — tym razem pod hasłem: W Kr(AI)nie Przyszłości! Podczas zajęć przybliżamy uczestnikom tematykę sztucznej inteligencji, pokazujemy najpopularniejsze narzędzia i objaśniamy, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób. 

Na zajęciach dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat mają też okazję przekonać się, czy programowanie to pasja, którą warto rozwijać. Lekcje podzielone są według kategorii wiekowych i środowisk programistycznych. 


Uczymy programowania m.in. w:

  • Scratchu, 
  • Minecrafcie,
  • Pythonie,
  • C++,
  • C#,
  • App Inventorze,
  • HTML, JavaScript i CSS. 


Zapraszamy również na innowacyjne zajęcia łączące naukę matematyki ze światem Minecrafta! 


Zapisy już trwają, a warsztaty odbywać się będą przez cały wrzesień w wielu miastach w całej Polsce oraz online!

Pomóż dziecku zrozumieć sztuczną inteligencję i dołącz do najlepszej szkoły programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce!
 

Zapisz dziecko już dziś | Bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami 

 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Nauka programowania dla dzieci
Blog

Jak zdobyć pierwsze programistyczne doświadczenie przed ukończeniem 18-stki?

Wielu młodych programistów i osób, które dopiero wkraczają w świat kodowania, zastanawia się, gdzie najlepiej zdobyć pierwsze...

Czytaj więcej
gry dzieciństwa
Blog

Najpopularniejsze gry Twojego dzieciństwa

Każde pokolenie ma swój czas i…ulubione gry! Wiele osób wciąż wspomina z nostalgią kultowego Pegasusa czy Atari — konsole, na których...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs