Unia Europejska
Nowe technologie oraz sztuczna inteligencja stały się już nieodzowną częścią naszej codzienności. Co więcej, mają one coraz większy wpływ na rozumienie i dostosowywanie się do postępujących zmian na świecie, ale i nie tylko, bo przy odpowiednim wykorzystaniu mogą być też nieocenionym wsparciem w rozwoju dziecka. Dlaczego zatem warto edukować dzieci w obszarze AI? Zapraszamy do lektury!
Sztuczna inteligencja zmienia świat
Wchodzimy w erę partnerstwa z AI – uczymy się z nią rozmawiać, bawimy się nią, staramy się dostosować do nowej rzeczywistości. Próby ograniczenia jej użycia, na przykład wśród uczniów i studentów, często są wynikiem niepewności i braku zrozumienia. Co ciekawe, podobnie było niegdyś z kalkulatorami matematycznymi.
Sztuczna inteligencja pozostanie z nami na stałe — czy tego chcemy, czy nie. Dlatego też tak ważna jest świadoma edukacja dzieci i młodzieży, by wiedziały, jak posługiwać się takimi narzędziami w sposób bezpieczny i etyczny.
W ciągu najbliższych lat AI zostanie zintegrowane z większością codziennych aplikacji, co sprawi, że, tak czy siak będziemy jej używać, nawet nie mając o tym pojęcia. Przykłady wykorzystania AI są już obecne w różnych obszarach, np. w marketingu, usługach, gastronomii, grafice, bankowości, IT - w tym m.in. w programie Canva, bardzo popularnym programie ChatGPT czy narzędziu Midjourney. Ten trend staje się coraz bardziej powszechny, a AI staje się naszym codziennym asystentem — w tym również w planowaniu nauki i szybkim znajdowaniu kluczowych informacji.
Już teraz zapisz dziecko na bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami!
Sztuczna inteligencja to też zagrożenia
AI to jednak nie tylko zabawa i nauka — to również potężne narzędzia, które mogą zostać wykorzystywane w sposób szkodliwy. Przykładowo, mogą pojawić się sytuacje, w których AI zostanie użyta do generowania złośliwego kodu. Zagrożone są również przyszłe pokolenia — dzieci coraz częściej traktują AI jak przyjaciela i zwracają się do sztucznej inteligencji w sprawach osobistych. Może to doprowadzić do skrajnych sytuacji, w których to AI stanie się głównym źródłem emocjonalnego wsparcia, zastępując relacje międzyludzkie.
Istnieje także obawa o to, że technologia może rozwijać swoje wartości w oparciu o fałszywe informacje, co może prowadzić do stronniczości i uprzedzeń. Zagrożenia te są szczególnie widoczne w kontekście edukacji, gdzie obecne metody nauczania mogą nie być wystarczające, aby przygotować młodsze pokolenia na wyzwania przyszłości.
Wyzwanie dla edukacji
Mimo że istnieje coraz więcej programów edukacyjnych i inicjatyw, które starają się wprowadzić nowe podejścia do nauczania, nadal widoczny jest brak gotowości nauczycieli i szkół do wprowadzenia nowych technologii oraz rozwijania kompetencji przyszłościowych u uczniów. Może to prowadzić do jeszcze większej przepaści między osobami, które mogą sobie pozwolić na dostęp do najnowszych technologii, a tymi, którzy nie mają takiej możliwości.
Dzieci muszą rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, zdolność do zadawania pytań, rozwiązywania problemów, a także umiejętność pracy w zespole i komunikacji. Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą ogromne możliwości, ale także poważne wyzwania, szczególnie w kontekście edukacji.
Konieczne jest odpowiednie przygotowanie nauczycieli i uczniów do korzystania z AI, aby umożliwić im skuteczne funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającym się świecie. W przeciwnym razie dziecku będzie trudniej nadążyć za zdobywaniem wiedzy i obronić się przed potencjalnymi cyfrowymi zagrożeniami.
Sztuczna inteligencja zmienia świat - warto się na tę rzeczywistość przygotować
Uczymy, jak korzystać bezpiecznie z AI
Zapraszamy Ciebie i Twoje dziecko na bezpłatne warsztaty pt. Koduj z Gigantami — tym razem pod hasłem: W Kr(AI)nie Przyszłości! Podczas zajęć przybliżamy uczestnikom tematykę sztucznej inteligencji, pokazujemy najpopularniejsze narzędzia i objaśniamy, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób.
Na zajęciach dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat mają też okazję przekonać się, czy programowanie to pasja, którą warto rozwijać. Lekcje podzielone są według kategorii wiekowych i środowisk programistycznych.
Uczymy programowania m.in. w:
- Scratchu,
- Minecrafcie,
- Pythonie,
- C++,
- C#,
- App Inventorze,
- HTML, JavaScript i CSS.
Zapraszamy również na innowacyjne zajęcia łączące naukę matematyki ze światem Minecrafta!
Zapisy już trwają, a warsztaty odbywać się będą przez cały wrzesień w wielu miastach w całej Polsce oraz online!
Pomóż dziecku zrozumieć sztuczną inteligencję i dołącz do najlepszej szkoły programowania dla dzieci i młodzieży w Polsce!
Zapisz dziecko już dziś | Bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami