Unia Europejska

Przyszłość w zawodach IT. Sprawdź ile zarabiają programiści!

Programiści to jedna z najlepiej opłacanych branż na rynku. Wysokie zarobki w IT nie tylko motywują młodych ludzi do rozpoczęcia nauki programowania, ale także świadczą o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu usługi. Każdego dnia na portalach rekrutacyjnych publikowane są tysiące nowych ofert pracy. Co więcej, nie jest to wynik chwilowej mody, bo szacuje się, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na usługi programistyczne będzie coraz większe.

Biorąc udział w Zachodniopomorskich RoboCampach masz szansę postawić pierwszy krok w kierunku rozwoju swojej kariery. Projekt "Pomorze Zachodnie - gdzie biznes łączy się z nauką" realizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem to szansa na rozwój umiejętności cyfrowych dla kilkuset młodych osób w regionie.

Ile naprawdę zarabiają programiści?

Według danych z 2022 roku branża IT jest nie tylko jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, ale także tą najlepiej opłacaną z perspektywy pracownika. Ten trend z pewnością będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele lat, co sprawia, że inwestycja w naukę programowania to niemal 100% pewność znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Jak to wygląda w praktyce?

Cóż, osoby na stanowiskach zarządczych, czyli np. dyrektorzy IT mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 20 tysięcy złotych do nawet 60 tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku Project Managerów IT zarobki sięgają nawet 25 tysięcy złotych. Wszystko zależy tutaj jednak od doświadczenia oraz tego, o jakich środowiskach programistycznych mówimy.

Dla przykłady Java Developer (obecnie jedno z najpopularniejszych stanowisk) zarabia średnio od 12 do 30 tysięcy złotych brutto. Najczęściej jednak jest to kwota w okolicach 16 tysięcy złotych. Python Developer może natomiast liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 35 tysięcy złotych - podobnie wygląda sytuacja w przypadku FullStack Developera.

Pamiętajmy także, że branża IT nie skupia wyłącznie programistów. Nauka programowania przydaje się także w wielu innych zawodach, takich jak chociażby Manual Tester czy Automation Tester. W tym przypadku mowa o wynagrodzeniach od 10 tysięcy złotych do nawet 15 tysięcy złotych miesięcznie. Świetnie zarabiają też pracownicy na stanowisku Data Scientist - na stanowisku juniora widełki sięgają ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie!

Ile zarabia się jako programista bez doświadczenia?

Nawet osoby, które dopiero rozpoczynają ścieżkę zawodową związaną z programowaniem mogą liczyć na zadowalające wynagrodzenie. Na stanowiskach juniorskich stawki zaczynają się od 5 tysięcy złotych miesięcznie - choć to również zależne jest od wyboru języka. Opłacalna jest tutaj przede wszystkim nauka JavaScript i Pythona (dwóch najpopularniejszych języków programowania na świecie).

Warto dodać, że stawki mogą się też różnić w zależności od miasta (najlepsze stawki są w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu). Wielu programistów pracuje także zdalnie, co sprawia, że mogą oni podejmować współpracę z zagranicznymi firmami, które oferują jeszcze lepsze warunki finansowe.

Zalety poszczególnych języków programowania

Obecnie Python to główny język dla ok. 80% programistów, dlatego też powszechnie uważa się go za przyszłość programowania. Pozwala on tworzyć zaawansowane aplikacje (mobilne i desktopowe), gry wideo, czy kształtować uczenie maszynowe i wiele innych operacji.

Zalety Pythona:

  • prostota nauki,
  • rozbudowane biblioteki i frameworki,
  • uniwersalność,
  • ogromna i aktywna społeczność użytkowników,,
  • dynamiczny i elastyczny rozwój języka i bardzo wysokie zarobki.

C#

Kolejny język programowania, którego warto się uczyć, to zorientowany obiektowo C#. Opracowany przez Microsoft kod jest szybszy i bezpieczniejszy niż podstawowy wariant C. Oprócz tego dzięki integracji z frameworkiem .NET (oraz jego przedłużeniem Mono) można tworzyć aplikacje na Windowsa, wtyczki do przeglądarek, aplikacje mobilne i gry.

Zalety C# to m.in.:

  • łatwość zrozumienia i nauki,
  • możliwość stosowania na różnych platformach,
  • prosta składnia na bazie tradycyjnych rozwiązań.

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs

Rozpocznij swój biznes z Gigantami!

Dołącz do nas!