Unia Europejska

kursy programowania
Blog

Nawet 25 000 zł miesięcznie! Tyle zarabiają programiści


6 minut czytania

Programiści to jedna z najlepiej opłacanych branż na rynku. Wysokie zarobki w IT nie tylko motywują młodych ludzi do rozpoczęcia nauki programowania, ale także świadczą o ogromnym zapotrzebowaniu na tego typu usługi. Każdego dnia na portalach rekrutacyjnych publikowane są tysiące nowych ofert pracy. Co więcej, nie jest to wynik chwilowej mody, bo szacuje się, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na usługi programistyczne będzie coraz większe. 

Ile naprawdę zarabiają programiści? 

 

Według danych z 2022 roku branża IT jest nie tylko jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, ale także tą najlepiej opłacaną z perspektywy pracownika. Ten trend z pewnością będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele lat, co sprawia, że inwestycja w naukę programowania to niemal 100% pewność znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia. Jak to wygląda w praktyce?

Cóż, osoby na stanowiskach zarządczych, czyli np. dyrektorzy IT mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 20 tysięcy złotych do nawet 60 tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku Project Managerów IT zarobki sięgają nawet 25 tysięcy złotych. Wszystko zależy tutaj jednak od doświadczenia oraz tego, o jakich środowiskach programistycznych mówimy. 

Dla przykłady Java Developer (obecnie jedno z najpopularniejszych stanowisk) zarabia średnio od 12 do 30 tysięcy złotych brutto. Najczęściej jednak jest to kwota w okolicach 16 tysięcy złotych. Python Developer może natomiast liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 35 tysięcy złotych - podobnie wygląda sytuacja w przypadku FullStack Developera. 

Pamiętajmy także, że branża IT nie skupia wyłącznie programistów. Nauka programowania przydaje się także w wielu innych zawodach, takich jak chociażby Manual Tester czy Automation Tester. W tym przypadku mowa o wynagrodzeniach od 10 tysięcy złotych do nawet 15 tysięcy złotych miesięcznie. Świetnie zarabiają też pracownicy na stanowisku Data Scientist - na stanowisku juniora widełki sięgają ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie!

Sprawdź nasze kursy

Ile zarabia się jako programista bez doświadczenia?

Nawet osoby, które dopiero rozpoczynają ścieżkę zawodową związaną z programowaniem mogą liczyć na zadowalające wynagrodzenie. Na stanowiskach juniorskich stawki zaczynają się od 5 tysięcy złotych miesięcznie - choć to również zależne jest od wyboru języka. Opłacalna jest tutaj przede wszystkim nauka JavaScript i Pythona (dwóch najpopularniejszych języków programowania na świecie). 

Warto dodać, że stawki mogą się też różnić w zależności od miasta (najlepsze stawki są w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu). Wielu programistów pracuje także zdalnie, co sprawia, że mogą oni podejmować współpracę z zagranicznymi firmami, które oferują jeszcze lepsze warunki finansowe. 

Zalety poszczególnych języków programowania

Obecnie Python to główny język dla ok. 80% programistów, dlatego też powszechnie uważa się go za przyszłość programowania. Pozwala on tworzyć zaawansowane aplikacje (mobilne i desktopowe), gry wideo, czy kształtować uczenie maszynowe i wiele innych operacji.

Zalety Pythona:

 • prostota nauki,
 • rozbudowane biblioteki i frameworki,
 • uniwersalność,
 • ogromna i aktywna społeczność użytkowników,,
 • dynamiczny i elastyczny rozwój języka i bardzo wysokie zarobki.

python z minecraftem 1

JavaScript

JavaScript to jeden z najpopularniejszych języków programowania w 2022 roku. Stosuje się go do budowania skryptów na interaktywnych stronach internetowych. Stanowi on nieodzowny element wiedzy każdego profesjonalnego programisty. Jest wyjątkowo popularny w aplikacjach webowych oraz backendowych.

Główne zalety JavaScript to:

 • współpraca z innymi językami,
 • łatwość programowania,
 • wysokie zapotrzebowanie na programistów JavaScript i bardzo wysokie zarobki.

C i C++

C to jeden z najstarszych języków kodowania strukturalnego, który w połączeniu z Pythonem i Javą tworzy podstawę nauki programowania. Co ciekawe, C był bazą do stworzenia nowszych języków, jak Ruby czy PHP. Z kolei C++ stanowi swego rodzaju uzupełnienie C i świetnie nadaje się do programowania obiektowego. Umożliwia tworzenie stron internetowych, szerokiej gamy aplikacji (desktopowych, webowych i innych), a jest nawet wykorzystywany przy eksploracji Marsa! Dzięki nim obsłużycie systemy na wielu platformach oraz aplikacje na różnorodnych urządzeniach.

Zalety C i C++ to np.:

 • szybkość operacji,
 • intuicyjność,
 • różnorodność zastosowań.

C#

Kolejny język programowania, którego warto się uczyć, to zorientowany obiektowo C#. Opracowany przez Microsoft kod jest szybszy i bezpieczniejszy niż podstawowy wariant C. Oprócz tego dzięki integracji z frameworkiem .NET (oraz jego przedłużeniem Mono) można tworzyć aplikacje na Windowsa, wtyczki do przeglądarek, aplikacje mobilne i gry.

Zalety C# to m.in.:

 • łatwość zrozumienia i nauki,
 • możliwość stosowania na różnych platformach,
 • prosta składnia na bazie tradycyjnych rozwiązań.

Scratch

Scratch to najlepszy i obecnie najpopularniejsze środowisko programistyczne dla dzieci. Jest prosty i atrakcyjny wizualnie (przybiera postać programowalnych bloczków). Dzięki temu, młodzi ludzie nie mają problemu z poznaniem zasad programowania. Dzięki przyjaznemu środowisku, jakie tworzy Scratch, podstaw języka uczą się dzieci już od 3 roku życia.

Podsumowanie 

Naukę programowania warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Sukcesywnie zdobywanie wiedzy pozwala opanować umiejętności, które z czasem można wykorzystać do tworzenia zaawansowanych aplikacji mobilnych, gier wideo, stron internetowych i wiele, wiele więcej. Programiści mogą również stać się testerami oprogramowania, zajmować się programowaniem sztucznej inteligencji czy prowadzeniem skomplikowanych analiz i statystyk niezbędnych, które z perspektywy wielu firm są wprost bezcenne. 

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

Jak zachęcić dziecko do nauki szkolnej?

W XXI wieku nauka szkolna stanowi dla wielu dzieci poważne wyzwanie. W otaczającym świecie technologii i postępującej cyfryzacji młody...

Czytaj więcej
Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody
Blog

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody

O tym, że w obecnych czasach angielski trzeba znać, wie już każdy. O tym, że najlepiej zacząć tę naukę od dziecka też powszechnie...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs