Unia Europejska

Kurs programowania a wiek dziecka
Blog

Lekcje programowania dla dzieci - kiedy zacząć?


10 minut czytania

Jak pomóc swojemu dziecku rozwiązywać skomplikowane problemy, a przy tym nauczyć je cierpliwości i logicznego myślenia? Zapisz je na lekcje programowania dla dzieci! Tylko tam przyswajanie przyszłościowych informatycznych umiejętności idzie w parze z nauką dążenia do celu i pewności siebie.

Praktyczna nauka kodowania dla dzieci - dlaczego warto?

Pojęcie programowania wykracza daleko poza umiejętność kodowania i opracowywania poleceń dla urządzeń czy aplikacji. Programowanie jest podejściem informatycznym do rozwiązywania często bardzo skomplikowanych problemów. Wymaga połączenia umiejętności myślenia analitycznego, logicznego oraz kreatywnego, twórczego. Opiera się na cierpliwości, zaangażowaniu i odporności na niepowodzenia.

Tych kompetencji warto uczyć dziecko od najmłodszych lat, najlepiej w praktyce, np. podczas nauki kodowania i tworzenia stron internetowych. A kiedy zacząć wdrażać młodego człowieka w tajniki zasad, mechanizmów i języków programowania?

Nauka programowania - od czego zacząć w przedszkolu?

Wczesne lata życia dziecka to intensywny i wielopłaszczyznowy rozwój, który realizuje się głównie poprzez zabawę. Już w tym czasie warto zachęcić dziecko do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata programowania. Ta wiedza i umiejętności przydadzą mu się nie tylko wtedy, gdy w przyszłości zapragnie zawodowo zająć się programowaniem. Podstawowa wiedza o programowaniu pozwoli lepiej rozumieć i odnajdywać się w cyfrowej rzeczywistości, co będzie miało wpływ na wszystkie aspekty życia dziecka.

Zajęcia programowania dla przedszkolaka - nauka logicznego myślenia

Niektórym rodzicom połączenie słów „programowanie” i „przedszkolak” może wydać się absurdalne. Młody człowiek powinien przecież spędzać czas w ruchu i na zabawie, a nie chodzić na zajęcia komputerowe. Lekcje programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym niczym jednak nie przypominają nauki kodowania w tradycyjnym znaczeniu tych słów i nie wymagają wykorzystania komputera ani żadnego innego sprzętu.

Na tak wczesnym etapie rozwoju malucha chodzi głównie o wykształcenie odpowiednich predyspozycji i umiejętności, które mogą później przydać się właśnie na płaszczyźnie informatycznej i w wielu innych dziedzinach życia naszego dziecka.

Kilkulatka warto zagłębić w mechanizm działania przyczyny i skutku, który w późniejszym wieku będzie mógł zastosować np. do tworzenia aplikacji mobilnych. Rozwijając umiejętność logicznego, przyczynowo-skutkowego myślenia, dziecko będzie nabywać szereg pokrewnych kompetencji. Podczas różnych zabaw mały człowiek może ćwiczyć określanie, definiowanie problemu, odkrywanie i projektowanie rozwiązania oraz testowanie jego skuteczności. Te umiejętności są podstawą programowania – „jeśli chcę uzyskać konkretny cel, jakie powinienem zastosować środki?”. W ten sposób pociecha uczy się konstruować plan działania, który nie jest niczym innym niż algorytmem - jednym z najważniejszych pojęć w programowaniu.

Nauka programowania od podstaw - nie tylko na komputerze

Zabawy wprowadzające dzieci w podstawy programowania z łatwością zorganizujesz w zaciszu własnego domu, a nawet na świeżym powietrzu. Mogą różnić się formą, lecz powinny bazować na tych samych zasadach – zaprogramować konkretne rozwiązanie, by osiągnąć zamierzony efekt. Dążyć do rozwiązywania problemów w jak najprostszy sposób.

Przykład? Jakie działania musi podjąć uwięziona w labiryncie postać, by się z niego wydostać? Dwa kroki w przód, obrót w prawo, cztery kroki w przód, obrót w lewo i tak dalej. Tą postacią (którą może być rodzic z zawiązanymi oczami, albo narysowany na kartce ludzik) musi pokierować dziecko, wydając jej konkretne polecenia. Na rynku dostępnych jest też sporo tego rodzaju pomocy dydaktycznych w postaci gier i zabawek dla dzieci i młodzieży, które działają na podobnej zasadzie.

Jak nauczyć dziecko programowania - kursy dla przedszkolaków

Przedszkolaka można zapisać też na kurs programowania. Ważne, by były to profesjonalne zajęcia prowadzone przez doświadczonych pedagogów, czyli nauczycieli z kompetencjami do pracy z małymi dziećmi. Analogowe tajniki programowania muszą być wprowadzane w sposób dostosowany do potrzeb i poziomu rozwoju przedszkolaków. Kilkulatek powinien uczyć się poprzez różne zabawy, które z jednej strony pomogą mu rozwinąć potrzebne kompetencje, a z drugiej wzbudzą pasję i zaangażowanie do nauki programowania.

Co ważne, elementy nauki programowania wchodzą w skład podstawy programowej informatyki w podstawówce. Wprowadzając dziecko w ten obszar już w przedszkolu, dajemy mu więc o wiele lepszy start, wzmacniamy jego pewność siebie i pomagamy w rozwijaniu swoich umiejętności na zaawansowanym poziomie.

Lekcje programowania dla dzieci w szkole podstawowej

Jeśli maluch nie miał styczności ze wstępem do programowania w przedszkolu, szkoła podstawowa to najwyższy czas, żeby zacząć wdrażać je w ten kreatywny, pełen możliwości świat.

O tym, jak ważna we współczesnym świecie jest znajomość programowania, świadczy także decyzja Ministerstwa Edukacji. Od 2017 roku dzieci uczą się podstaw programowania już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. To idealny czas, by zachęcić młodego człowieka do zgłębiania tej dziedziny oraz zadbać o to, by usystematyzował i rozszerzył swoją wiedzę na wartościowych zajęciach pozalekcyjnych.

Wczesne lata szkoły podstawowej to dobry moment, żeby uczeń przyswoił pierwszy język programowania, który później pozwoli mu poznać tajniki tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych, tworzyć własne gry komputerowe i podejmować kolejne kursy z zakresu programowania.

Kursy programowania dla dzieci - wybierz odpowiednią grupę wiekową

Oferta kursów kodowania od podstaw z roku na rok się rozszerza. Wybierając zajęcia komputerowe, rodzice muszą mieć na uwadze, że różnica kilku lat u dzieci to ogromna przepaść. Lekcje programowania dla dzieci będą przyjemne i skuteczne tylko wtedy, gdy program będzie dobrze dostosowany do ich wieku oraz umiejętności. Najlepiej, gdy pociecha chodzi na zajęcia w gronie rówieśników lub gdy rozbieżność wiekowa nie przekracza dwóch lat. W przeciwnym wypadku pociecha łatwo zniechęci się do nauki programowania, bo będzie rozumieć mniej niż inne dzieci albo nudzić się na zajęciach.

Znajdź więc instruktorów, którzy prowadzą warsztaty programowania z podziałem na kilka grup wiekowych. Na szkolenia z Gigantami Programowania zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat. Poszczególne kursy są przeznaczone dla grup:

  • 7-9 lat,
  • 10-12 lat,
  • 13-15 lat,
  • 16-18 lat.

Ponadto dla każdej grupy wiekowej opracowujemy różne kursy, które w przystępny sposób realizują inny program, doskonalą nieco inne umiejętności i odpowiadają na odmienne zainteresowania bądź potrzeby dziecka. Tu każdy młody człowiek znajdzie coś dla siebie.

Chcąc zapewnić najmłodszym spójne i rozwojowe podejście do nauki programowania, najlepiej zapisać je do placówki edukacyjnej, która prowadzi zajęcia również dla starszych roczników. W ten sposób uczeń będzie mógł poczuć się pewnie i bezpiecznie, złapać dobry kontakt z instruktorami i nawiązać nowe przyjaźnie.

Jak skutecznie uczymy dzieci kodowania na zajęciach?

Przyswajanie wiedzy i trenowanie umiejętności przynoszą najlepsze rezultaty wtedy, gdy łączą się ze świetną zabawą. Wybierając kurs programowania dla najmłodszych dzieci, warto zwrócić uwagę na formę nauczania. Oprócz przewagi praktyki nad teorią ważna jest też konwencja kursu. Najmłodszym spodobają się gry, zabawy, questy, wyzwania i zdrowa rywalizacja. Przyjemne w odbiorze zajęcia powinny wykorzystywać świat dziecięcych marzeń i fantazji. Kreować rzeczywistość, w której poprzez zabawę z ciekawymi bohaterami, dzieci zrozumieją często dość skomplikowane zagadnienia programistyczne.

Jak zachęcić dziecko do programowania - tworzenie gier komputerowych

Zgodnie z zasadą, że dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się poprzez zabawę, warto rozpocząć naukę programowania od podstaw tworzenia gier i opanowania pierwszego wizualnego języka programowania, czyli Scratcha. W ten sposób najmłodsze dzieci będą miały szansę stworzyć swoje pierwsze gry komputerowe lub elementy świata już istniejących gier (np. Minecrafta) za pomocą prostej układanki. Po połączeniu puzzli (które są de facto fragmentami kodu), spod myszki „wyskoczy” działająca animacja, gra, a nawet prosta aplikacja. Po kilku lekcjach najmłodsi będą pracować już z bardziej zaawansowanym językiem programowania, dzięki któremu wprowadzą do swoich gier bardziej skomplikowane mechanizmy.

Programowanie gier daje najmłodszym olbrzymią satysfakcję. Od razu widzą na ekranie efekty swoich działań, a jeśli coś im nie wychodzi, mogą w nieskończoność testować nowe rozwiązania online. Kursy programowania są więc świetną okazją do trenowania zapału, pewności siebie i wnikliwości - to mieszanka cech, która sprawdza się w każdej dziedzinie i etapie życia.

Nauka programowania dla dzieci okiem doświadczonych pedagogów

Nie wolno zapominać o olbrzymiej roli nauczyciela w procesie nauczania dzieci. Kursy programowania dla najmłodszych muszą być prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Nauczyciel powinien mieć nie tylko obszerną i aktualną wiedzę programistyczną, ale też właściwe podejście do uczniów. Musi umieć komunikować się z dziećmi w różnym wieku i doskonale znać ich potrzeby. Nauczyciel programowania powinien stać się dla swoich podopiecznych mentorem, zawsze gotowym do pomocy, ciepłym i serdecznym. Jego rolą jest wspieranie i motywowanie dzieci, rozbudzanie w nich pasji, która w przyszłości może stać się sposobem na życie.

Czy już wiesz, w jakim wieku zacząć naukę programowania?

Na naukę (zwłaszcza kodowania) nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Jeśli programowania zaczyna uczyć się nastolatek, nie oznacza to, że w przyszłości będzie gorszym programistą niż jego trochę młodszy kolega, który ma na swoim koncie już kilka kursów. Także dorośli mogą nauczyć się programowania tekstowego bądź programowania blokowego, by np. zweryfikować swoje miejsce na rynku pracy i oddać się ciekawej i intratnej pasji.

Oczywiście im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym lepiej. Tym więcej się nauczy i tym szybciej będzie mogło rozpocząć samodzielne projekty. Każdy, kto zaczyna naukę programowania, musi jednak wiedzieć, że tu kluczowe jest zaangażowanie, nieustanny rozwój i chęć pogłębiania swojej wiedzy. Najmłodsi uczniowie potrzebują więc zachęty i dobrej motywacji do nauki programowania od swoich rodziców.

FAQ:

Kiedy można zapisać dziecko na kurs programowania?

Oferta kursów programowania dla dzieci jest ogromna, a niektórzy organizatorzy zapraszają na nie już dzieci w wieku przedszkolnym. U Gigantów Programowania trwają zapisy dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

Jak uczyć dziecko programowania w domu?

Już kilkuletnie dziecko może zacząć swoją przygodę z programowaniem, nawet bez komputera i internetu, a także bez informatycznej wiedzy rodziców! Wspomóż się analogowymi materiałami dla przedszkolaków - programistycznymi grami, zabawkami i treściami dydaktycznych dostosowanych do ich wieku.

Kiedy najlepiej zacząć się uczyć programowania?

W każdym wieku warto poświęcić się nauce programowania, ale im wcześniej, tym lepiej. Dziecko uczące się programowania od pierwszych klas szkoły podstawowej nabędzie wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pozwolą mu szybko zaistnieć na rynku pracy.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Giganci Programowania nauka programowania
Blog

Poznaj Gigantów Programowania. Wszystko, co musisz o nas wiedzieć

Szkoła Giganci Programowania istnieje od ponad 8 lat. Została założona przez czterech przyjaciół, którzy od dzieciństwa interesowali się...

Czytaj więcej
Programowanie dla dzieci Scratch
Blog

Programowanie dla dzieci w języku Scratch - czy warto?

Nauka programowania dla dzieci jest świetnym sposobem na rozwijanie ich kompetencji analitycznych i nie tylko. Aspekt ten ma...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs