Unia Europejska

Gry planszowe dla dzieci
Blog

Najlepsze gry planszowe dla Twojego dziecka


5 minut czytania

Wielu z nas spędzało dzieciństwo z grami planszowymi. W latach 90. dominowały tytuły takie jak Sombrero, Chińczyk czy tradycyjne szachy, jednak obecnie rynek ten ma znacznie więcej do zaoferowania. Gry planszowe to bowiem świetna alternatywa dla gier komputerowych, a dodatkowo jest to twórcze zajęcie, które intensywnie wspiera rozwój intelektualny dzieci. Jakimi grami planszowymi warto się zatem zainteresować? Zapraszamy do lektury! 

Gry planszowe — dlaczego warto w nie inwestować?

Gry planszowe, zwłaszcza te o charakterze edukacyjnym, mogą dostarczyć nie tylko rozrywki, ale i wiedzy. Gry karciane, planszowe czy komputerowe mogą skutecznie uczyć, pomimo faktu, że niekoniecznie z procesem nauki się kojarzą. W trakcie rozgrywki podejmujemy decyzje i ponosimy ich konsekwencje, co uczy logicznego myślenia i umiejętności radzenia sobie z porażkami. 

Gry planszowe stanowią znakomitą okazję do tworzenia więzi rodzinnych i wspólnego spędzania czasu. W kontekście rozwoju umiejętności społecznych, gry planszowe uczą dzieci wartości współpracy, negocjacji oraz efektywnej komunikacji z innymi graczami. W trakcie rozgrywki dzieci mają okazję do zrozumienia perspektyw innych graczy, co wspiera rozwój empatii i umiejętności budowania relacji z rówieśnikami.

Jeśli chodzi o rozwój umiejętności poznawczych, gry planszowe stymulują myślenie strategiczne poprzez konieczność planowania ruchów, podejmowania decyzji oraz przewidywania konsekwencji. Wiele z tych gier wymaga również logicznego myślenia, problem-solvingu i szybkiego podejmowania decyzji, co sprzyja rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia.

Gry planszowe dostarczają nie tylko rozrywki, ale również edukacji, umożliwiając dzieciom zdobywanie wiedzy, rozwijanie umiejętności oraz poszerzanie horyzontów, a wszystko to w sposób przyjemny i angażujący dla całej rodziny. 

Podczas takiej zabawy dziecko rozwija wyobraźnię, utrwala wiedzę poprzez jej powtarzanie oraz doskonali koncentrację i spostrzegawczość. To umiejętności cenne nie tylko podczas gry, ale także w codziennym życiu. Na rynku jest całe mnóstwo gier planszowych, których wybór zależy od wieku i zainteresowań dziecka.

Gry planszowe dla dzieci w wieku 6-8 lat

 • Catan: Junior — uproszczona wersja klasycznej gry Catan, w której dzieci eksplorują wyspy, zbierają surowce i budują osady.
 • Zooloretto — gracze budują swoje zoo, zbierając różne gatunki zwierząt i stawiając je w odpowiednich przestrzeniach.
 • Magiczny Labirynt — gra, w której dzieci poruszają się po planszy, próbując odnaleźć ukryte skarby, unikając przeszkód.
 • Junior Labyrinth — prosta wersja gry Labyrinth, w której gracze przesuwają planszę, aby odnaleźć ukryte skarby.
 • Bugs in the Kitchen — zabawna gra, w której gracze starają się złapać kręcącego się robaka poruszającego się po planszy.
 • Orchard: A 9 Card Solitaire Game — gra logiczna, w której dzieci starają się zebrać owoce z drzew, zanim zajdzie słońce.
 • Robot Turtles — gra edukacyjna, wprowadzająca dzieci w podstawy programowania za pomocą kolorowych kart i planszy.
 • Ice Cool — zabawna gra zręcznościowa, w której gracze kontrolują pingwiny, próbując zbierać ryby na planszy.

Close-up of hands of a kids playing a board game

Gry planszowe dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat

 • Ticket to Ride: Europe — udoskonalona wersja klasycznej gry, w której gracze budują koleje na mapie Europy.
 • Splendor — gra ekonomiczna, w której gracze zbierają klejnoty i rozwijają swoje imperia handlowe.
 • Carcassonne — gra, w której gracze układają kafelki, tworząc krajobraz miasta Carcassonne i rywalizując o punkty.
 • Pandemic: The Cure — uproszczona wersja Pandemic, w której gracze walczą z globalnymi chorobami, starając się je wyleczyć.
 • The Quest for El Dorado — gra przygodowa, w której gracze eksplorują dżunglę w poszukiwaniu mitycznego El Dorado.
 • Forbidden Desert — kooperacyjna gra, w której gracze próbują przetrwać i odnaleźć skarby w pustyni.
 • Codenames — gra słowna, w której gracze próbują odgadnąć słowa na planszy, bazując na wskazówkach podawanych przez swojego kapitana.
 • Camel Up — zabawna gra o wyścigach wielbłądów, w której gracze obstawiają, który wielbłąd wygra wyścig.

Gry planszowe, gry karciane i gry komputerowe rozwijają umiejętności logicznego myślenia, strategii, współpracy oraz zapewniają mnóstwo radości podczas wspólnego spędzania czasu. Wybór gry zależy od zainteresowań dzieci, a każda z tych propozycji gwarantuje wiele godzin rozrywki i twórczej zabawy.

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży 

Mnóstwo gier planszowych zostało także przeniesionych do świata gier wideo, które uczymy tworzyć na naszych innowacyjnych kursach!

Pamiętaj, że kreatywność, logiczne myślenie, zdolność radzenia sobie z porażkami, wyobraźnię, spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość rozwijają również kursy programowania. Od lat zajmujemy się nauką programowania dla dzieci i młodzieży, osiągając gigantyczne efekty, co przekłada się na satysfakcję rodziców i naszych uczniów! Zainteresowany/a?

Sprawdź naszą ofertę!! 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

AI na ratunek edukacji. Jak sztuczna inteligencja pomaga dzieciom w nauce?

Sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w zawrotnym tempie, a jej wpływ na nasze życie z roku na rok jest coraz bardziej widoczny. Jednym...

Czytaj więcej
Roblox - najpopularniejsza gra internetowa na świecie?
Blog

Roblox - najpopularniejsza gra internetowa na świecie?

Popularność Robloxa robi gigantyczne wrażenie. W końcu, ponad 100 milionów graczy miesięcznie to liczba tak zawrotna, że aż ciężko ją...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs