Unia Europejska

gry karciane dla dzieci
Blog

Gry karciane dla dzieci. Sprawdź i zagraj ze swoim dzieckiem!


6 minut czytania

Pierwsze gry karciane powstały już ponad 1000 lat temu, a z czasem rozprzestrzeniły się na cały świat, stając się jedną z ulubionych form rozrywki zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Warto bowiem pamiętać, że gry karciane mogą w kluczowy sposób wspierać rozwój intelektualny i motoryczny dzieci, poprzez kształtowanie spostrzegawczości, logicznego myślenia, czy zręczności. Co więcej, wiele gier karcianych dla dzieci oferuje możliwość grania w dużych grupach, dzięki czemu z takiej formy zabawy mogą korzystać całe rodziny! 

Gry karciane dla dzieci małych i dużych 

Warto pamiętać, że wybór gry karcianej dla dziecka powinien być podyktowany przede wszystkim jego osobistymi preferencjami, poziomem intelektualnym i wiekiem. Na szczęście, na rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych produkcji, które zachwycą zarówno dzieci w wieku 3-6 lat, jak i starsze dzieci i nastolatków. Odpowiednio dopasowane gry karciane mogą w znaczący sposób wspierać rozwój edukacyjny dziecka i stanowić przy tym świetną formę zabawy. 

Punto — gra, która się nie nudzi! 

Punto to szybka i ekscytująca gra karciana polegająca na błyskawicznym reagowaniu i ułożeniu kart w odpowiedniej kolejności. To kapitalna zabawa, która testuje refleks i spostrzegawczość graczy. Nadaje się dla dzieci w wieku od 7 lat i starszych.

Paszczaki — brzmi niepozornie! 

Paszczaki to dynamiczna i wciągająca gra karciana, w której gracze starają się pozbyć swoich kart jak najszybciej, odkładając karty o kolejnych numerach lub tym samym zwierzęciu. Wymaga spostrzegawczości i szybkiego myślenia. Nadaje się dla dzieci w wieku od 5 lat i starszych.

Kto to zrobił — zabawa w detektywa!

To gra detektywistyczna, w której gracze próbują odkryć, kto popełnił przestępstwo, zbierając wskazówki i rozwiązując zagadki. Zawiera elementy dedukcji i logicznego myślenia. Dla dzieci w wieku od dzieci 6 lat i starszych. 

Spór o Bór

Gra strategiczna, gdzie gracze rywalizują o kontrolę nad terenami leśnymi, podejmując decyzje taktyczne i wykorzystując swoje umiejętności strategiczne. Przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 lat i starszych, które lubią gry wymagające planowania i taktyki.

Sapiens

Ta fascynująca gra karciana o prostych zasadach ma na celu zgromadzenie jak największej liczby zestawów kart reprezentujących różne epoki historii ludzkości, takie jak prehistoria, starożytny Egipt, cesarskie Chiny, Cesarstwo rzymskie, średniowiecze, oświecenie i przyszłość. Każdy zestaw składa się z sześciu kart, a gracze zadają sobie pytania dotyczące konkretnych kart, na przykład: "Czy masz zwierzątko z Egiptu?" Jeśli przeciwnik ma daną kartę, musi ją przekazać. 

Sapiens zapewnia rozrywkę dla 2-6 osób i doskonale sprawdza się jako sposób na wciągającą zabawę w gronie przyjaciół czy rodziny.

Kotobirynt

Kotobirynt to gra logiczna, w której gracze starają się odnaleźć odpowiednie ścieżki, by umożliwić kotom dostęp do ich ukochanych przysmaków. Wymaga planowania i myślenia przestrzennego. Nadaje się dla dzieci w wieku od 6 lat i starszych, które lubią wyzwania logiczne.

Dobble — prawdziwy klasyk! 

Dobble to szybka gra, w której gracze starają się znaleźć symbole wspólne pomiędzy kartami jak najszybciej. Wymaga spostrzegawczości i szybkiego reagowania. Nadaje się dla dzieci w wieku od 6 lat i starszych.

Spacer po Burano

Gra inspirowana kolorowymi fasadami domów na włoskiej wyspie Burano. Gracze tworzą wzory lub malują budynki, starając się zdobyć jak najwięcej punktów. Jest to gra artystyczna, która może być zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

grykarcianedladzieci2

Gry karciane dla dzieci to świetny pomysł na prezent! 

Gry karciane dla starszych dzieci

Gry karciane zapewniają nie tylko emocje, ale również stymulują rozwój intelektualny i spostrzegawczość. Dla starszych dzieci oferują więcej niż tylko rozrywkę — są bowiem narzędziem do rozwijania strategii, refleksu i zdolności analitycznych. Jakie gry karciane dla starszych dzieci mogą być interesujące?

Monopoly Deal

To szybka wersja klasycznej gry Monopoly w formie karcianej. Gracze handlują kartami, kupują nieruchomości i starają się zdobyć jak najwięcej pieniędzy. Nadaje się dla dziew wieku od 8 lat i starszych, którzy lubią rywalizacyjne gry ekonomiczne.

Ja ci pokażę!

Gra wymagająca zapamiętywania i kreatywnego myślenia, w której gracze muszą wykonywać konkretne ruchy związane z rysunkami na kartach. Zapewnia radość i zabawę. Nadaje się dla dzieci w wieku od 10 lat i starszych.

Wtedy kiedy

Gra towarzyska, która stawia pytania związane z różnymi sytuacjami życiowymi. Gracze wybierają odpowiedzi, a ich decyzje prowadzą do ciekawych dyskusji. Nadaje się dla dzieci w wieku od 10 lat i starszych, którzy lubią rozmowy i refleksję nad różnymi scenariuszami życiowymi.

Śledztwo

Gra detektywistyczna, w której gracze rozwiązują tajemnicze zagadki, analizują wskazówki i próbują odkryć rozwiązanie kryminalnej historii. Nadaje się dla dzieci w wieku od 15 lat i starszych, które lubią łamigłówki i detektywistyczne historie.

Podsumowanie

Gry karciane dla dzieci nie tylko zapewniają świetną zabawę, ale również sprzyjają rozwijaniu zdolności umysłowych. Dobór odpowiednich gier jest bardzo ważny, aby nie tylko cieszyć się czasem spędzonym razem podczas rozgrywki, ale także umożliwić dzieciom naukę poprzez zabawę. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że każda gra powinna być odpowiednio dopasowana do poziomu wiedzy, umiejętności i wieku dziecka.  

Inne polecane gry karciane:

  • Uno — klasyczna gra karciana, w której celem jest pozbycie się wszystkich kart z ręki poprzez dobieranie kart z talii i zręczne odkładanie kart o takim samym numerze lub kolorze jak karta na stole.
  • Spot it! - podobnie jak Dobble, jest to gra oparta na szybkim reagowaniu i znajdowaniu wspólnych symboli. Każda karta ma kilka symboli i gracze muszą znaleźć te same symbole na dwóch kartach.
  • Exploding Kittens — nietypowa i pełna humoru gra karciana, w której unikasz detonacji przez wykładanie kart i unikanie karty "Exploding Kitten".
  • Sushi Go! - gra, w której gracze wybierają i wymieniają karty sushi, starając się zdobyć jak najwięcej punktów.
  • Codenames — bardziej złożona gra słowna, w której gracze starają się odgadnąć słowa wskazane przez swojego partnera, używając jednego słowa jako wskazówki.

Minsk, Belarus 08.01.23 Cropped photo of two boys friends children sitting at table in kitchen at home, holding cards of card game UNO, playing board game. Board games, development, entertainment.

 Uno to jedna z najpopularniejszych gier karcianych dla dzieci 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Najpopularniejsze jezyki programowania w 2023
Blog

Najpopularniejsze języki programowania w 2023 roku

Nauka programowania bez wątpienia otwiera jedne z najbardziej opłacalnych ścieżek kariery zawodowej. Dlatego też rozpoczynając naukę...

Czytaj więcej
Tworzenie gier w Unity
Blog

Kurs tworzenia gier w Unity

Unity to popularny i niezwykle elastyczny silnik gier, który udostępnia tak wiele funkcji, że za jego pomocą można stworzyć niemal...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs