Unia Europejska

Blog

IT Girls i Giganci Programowania: Kobieca perspektywa w branży IT  


5 minut czytania

Czym jest ,,kobieca perspektywa” w branży IT? 

Kobiety wnoszą do środowiska technologicznego przede wszystkim unikalną perspektywę jaką jest spojrzenie bardziej zorientowane na człowieka. Takie podejście pozwala tworzyć użyteczne rozwiązania, które są nie tylko zaawansowane technologicznie, ale przede wszystkim skoncentrowane wokół człowieka i jego codziennych potrzeb. Rozwinięte umiejętności społeczne sprawdzają się również w pracy z klientem i efektywnej komunikacji zespołowej. - tak o kobiecej perspektywie w branży mówią założycielki IT Girls w towarzystwie trenerek Gigantów Programowania. 

Czy zwiększa się obecność kobiet w technologicznym świecie?/Raport Kobiety w IT 2024 

Dane zebrane w najnowszym raporcie No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2024. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?” rzucają nowe światło na szereg kwestii związanych z udziałem kobiet w branży technologicznej. Obecnie szacuje się, że płeć żeńska stanowi jedynie 19% zatrudnionych w obszarze IT, co odpowiada ich frekwencji na technicznych uczelniach wyższych.

Dlaczego tak mało kobiet decyduje się na rozwój w branży IT?

Wsparcie społeczne, stereotypy płciowe, edukacja? To tylko niektóre czynniki, które kształtują drogę kobiet w branży. Musimy jednak pamiętać, że problem zaczyna się na wczesnych etapach życia. Według badań Microsoftu, dziewczynki zaczynają interesować się naukami ścisłymi między 11 a 12 rokiem życia, ale zainteresowanie to gwałtownie spada w wieku 15–16 lat. W tym okresie kluczową rolę odgrywa szkoła, dlatego wsparcie nauczycieli i zajęcia dodatkowe mogą okazać się decydujące dla rozwoju dziecięcej pasji w obszarze technologii. 

pobrane_Średni.jpeg 

Czynniki zmniejszające zainteresowanie światem technologii u dziewczynek

Niestety wiele dziewcząt nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia społecznego, głównie z powodu utrwalonych stereotypów płciowych, które wpływają na wybór zainteresowań. Ponadto, aż 10% kobiet twierdzi, że to mamy ,,podcinały im skrzydła” i ograniczały ich aspiracje zawodowe. Jednym z często powtarzanych argumentów, jakie słyszały kobiety, było "bycie zbyt wrażliwą do pracy w IT". Obecnie wiemy już, że ta cecha jest ściśle powiązana z umiejętnościami cenionymi w branży IT, takimi jak rozwiązywanie problemów czy efektywna komunikacja.

Kiedy kobiety odkrywają pasję do technologii?

Obecnie największy odsetek kobiet, ponieważ aż 27%, odkrył pasję do technologii w wieku studenckim, podczas gdy aż 42% specjalistek IT rozpoczęło swoją przygodę po procesie przebranżowienia. Dopiero poszukiwanie większej satysfakcji z pracy sprawiło, że odkryły, nie tylko ogromne zalety wynikające z pracy w branży IT, ale również pasję do technologii. Pojawia się więc pytanie czemu na wcześniejszych etapach życia nie pokazujemy dziewczynkom świata IT w sposób bardziej przystępny i interesujący. 

Akcje zachęcające dziewczynki i kobiety do pracy w branży IT 

Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele inicjatyw wspierających kobiety w technologii na różnych etapach życia. Programy takie jak #MamoPracujwIT czy kampania IT Girls, wykorzystująca interaktywną lalkę METSy, stanowią doskonałe przykłady działań podejmowanych w celu obalenia stereotypów i zmiany spojrzenia na branżę technologiczną. Projekt #MamoPracujwIT podpowiada jak się przebranżowić i dlaczego warto to zrobić. Udostępnia materiały pokazujące jak zacząć swoją przygodę w branży i gdzie szukać odpowiedniej wiedzy. Natomiast interaktywna lalka METSy wypowiada stereotypowe treści, stworzone przez sztuczną inteligencję. które od dziecka kształtują osobowość oraz samoocenę dziewczynek. Można ją jednak przeprogramować i stworzyć STEMmy, która swoimi wypowiedziami zachęca do rozwoju w dziedzinach STEM. 

Czemu promowanie akcji kierowanych do kobiet w technologii jest tak istotne?

Opisane aktywności i wiele innych akcji pokazuje, że IT to nie tylko programowanie, ale rozległa dziedzina, w której każdy, bez względu na płeć czy wiek, może znaleźć swoje miejsce. Giganci Programowania również wspierają kobiety od najmłodszych lat w eksplorowaniu możliwości, jakie oferuje cyfrowy świat, zarówno w kontekście rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Zależy nam, aby przygotować odpowiednie środowisko edukacyjne, które będzie różnorodne i dostosowane do każdego dziecka. Współpraca z wieloma trenerkami, które dzięki swoim osiągnięciom stają się role models, jest kluczowa dla edukowania młodych programistek. 

Jak możemy wspierać kobiety i dziewczynki w naszym otoczeniu?

Jak pokazują badania to właśnie społeczne wsparcie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu drogi kobiet w IT. Dorosłe kobiety deklarują, że to znajomi i partnerzy najczęściej zachęcają je do rozwoju i dążenia do celu. W przypadku dzieci taką rolę powinni odegrać rodzice i szkoła, którzy wskażą im drogę i będą wspierać na każdym etapie eksplorowania cyfrowego świata. Co równie ważne. coraz więcej kobiet w branży IT przyjmuje rolę superbohaterek, które pokazują swoją drogę i inspirują kolejne pokolenia. 

Jak zachęcić dziewczynki do poznawania świata technologii?

W dzisiejszej erze rozwoju cyfrowego, dostępnych jest wiele kursów, które pozwalają dziewczynkom już od najmłodszych lat poznawać świat IT. Oprócz programowania, mogą spróbować swoich sił w zajęciach kreatywnych, takich jak grafika komputerowa, czy zajęciach analitycznych opartych na nauce matematyki. Już pierwsza styczność z tymi obszarami pozwoli im rozwinąć wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia oraz nauczyć się podejścia projektowego i współpracy. 


(źródło: https://metsythedoll.com/)

 


Poprzedni Następny

Oceń artykuł

Najlepsze zajęcia z matematyki dla dzieci. Problemy z matmą to już przeszłość!
Blog

Najlepsze zajęcia z matematyki dla dzieci. Problemy z matmą to już przeszłość!

To jak ważna jest matematyka, od lat tłumaczą wielkie umysły świata, jak choćby Roger Bacon: „Kto lekceważy osiągnięcia matematyki,...

Czytaj więcej
krótkie kursy programowania
Blog

Szybkie kursy z programowania - zabawa i nauka w jednym

Programowanie wcale nie musi być nudne, a do opanowania podstaw kodowania wystarczy zaledwie kilka godzin nauki. Przyswojenie tej wiedzy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs