Unia Europejska

Blog

Czy 6-latek też może uczyć się programowania?


8 minut czytania

Technologia na każdym kroku - jak sobie z tym radzą przedszkolaki?


W dzisiejszym świecie pełnym technologii i rozwiązań cyfrowych, umiejętność programowania staje się coraz bardziej wartościowym narzędziem. Od elektronicznych urządzeń w naszych domach po rozbudowane systemy informatyczne w firmach - technologia towarzyszy nam codziennie. Ze względu na ciągły rozwój, coraz więcej osób twierdzi, że obcowanie z technologią można zacząć już od najmłodszych lat.  W związku z tym pojawia się pytanie: jaki wiek jest odpowiedni do rozpoczęcia swojej przygody z kodowaniem - 5, 6, a może 7 lat? 

Zdolności poznawcze dzieci - co przedszkolak musi umieć by zacząć naukę kodowania

Kluczowym aspektem rozważań na temat nauczania programowania jest zrozumienie zdolności poznawczych dzieci. Mimo że mogą się one wydawać zbyt młode, aby zrozumieć złożone koncepcje programowania, badania naukowe sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym wykazują się zdolnościami do uczenia się i przyswajania nowych umiejętności. 


Zapisz się na kurs "Pierwsze kroki w programowaniu"

Jakie są korzyści z uczenia dzieci przedszkolnych kodowania?

Wprowadzenie dzieci do podstaw programowania już na etapie przedszkola może przynieść liczne korzyści zarówno w krótko, jak i długoterminowej perspektywie. Sprzyja to ich rozwojowi procesów umysłowo-poznawczych poprzez rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Podstawy kodowania mogą również stanowić solidne fundamenty dla przyszłej kariery zawodowej w społeczeństwie, które jest coraz bardziej zaawansowane technologicznie.

Dlaczego warto? Czyli pozytywne aspekty nauki programowania dzieci w wieku przedszkolnym

Ważne jest jednak, aby rozważać zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia związane z nauką kodowania dzieci w wieku przedszkolnym. Argumenty zarówno za, jak i przeciw nauczaniu programowania sześcio i siedmiolatków są oparte na badaniach naukowych oraz obserwacjach praktycznych. Jednym z argumentów za jest fakt, że dzieci w wieku 6 i 7 lat posiadają zdolność do szybkiego uczenia się i przyswajania nowych umiejętności. Badania, takie jak Programming in early childhood education: A systematic review, sugerują, że nauka programowania może sprzyjać rozwojowi kognitywnemu dzieci. Tym samym wpływając pozytywnie na  ich logiczne myślenie oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Jaką przewagę nad rówieśnikami mogą mieć dzieci w wieku przedszkolnym, które uczą się kodować?

Dodatkowo, raporty takie jak The Future of Jobs Report podkreślają rosnące znaczenie umiejętności programowania w przyszłej pracy. Dzieci, które rozpoczną naukę kodowania we wczesnym wieku - jeszcze w przedszkolu, mogą posiadać przewagę na rynku pracy, który coraz bardziej opiera się na technologii. 

ALE, czyli przed rozpoczęciem nauki należy się zastanowić i zaufać specjalistom, którzy wiedzą najlepiej jak przygotować 6-latka do nauki kodowania 

Jednakże, istnieją również argumenty przeciw nauczaniu programowania w tak młodym wieku. Niektóre badania, takie jak The Development of Early Childhood Cognitive Development, sugerują, że dzieci w wieku przedszkolnym mogą mieć trudności ze zrozumieniem abstrakcyjnych koncepcji programistycznych. W efekcie może to prowadzić do frustracji i zniechęcenia na wczesnym etapie nauki.  

Nauka kodowania a nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych

Ponadto, badania nad wpływem nadmiernego korzystania z technologii na dzieci, jak Screen Media Exposure and Obesity in Children and Adolescents, podnoszą obawy dotyczące ryzyka nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci. Co za tym idzie, może to mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego.

Jak to w końcu jest z tym kodowaniem dla sześcio i siedmiolatków? 

 Nauczanie programowania dzieci w wieku przedszkolnym jest tematem złożonym, który wymaga uwzględnienia różnorodnych aspektów, w tym zdolności poznawczych dzieci. Dotyczy to również korzyści z nauki kodowania oraz potencjalnych zagrożeń z nią związanych. Wartość umiejętności programowania jest niepodważalna, ale kluczowe jest znalezienie równowagi między korzyściami a ryzykami dla rozwoju dzieci w młodym wieku. 

Co powinienem przemyśleć przed zapisaniem sześciolatka na zajęcia?

Badania naukowe dostarczają cennych informacji, ale decyzja o wprowadzeniu nauki programowania do zajęć dodatkowych dzieci w wieku przedszkolnym powinna być podejmowana ostrożnie. Finalna decyzja powinna również być poparta zrozumieniem wszystkich aspektów procesu nauczania. Dlatego właśnie, nowo powstały kurs skierowany dla dzieci w wieku 6-7 lat został dostosowany do potrzeb, które zaobserwowano w trakcie przeprowadzania lekcji próbnych dla najmłodszych. Nowością jest przede wszystkim fakt, że uczestnicy tego kursu nie muszą być zaawansowani w czytaniu oraz obsłudze komputera. Zajęcia są bowiem skierowane do uczniów, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z pisaniem, czytaniem i obsługą komputera. 

Odpowiednie narzędzia i kadra trenerska sprawią, że 6-latek może kodować

Kurs dzięki wykorzystaniu środowiska Scratch Jr pozwala wprowadzić dzieci w wieku przedszkolnym w świat kodowania w sposób ostrożny i przemyślany. Każda z 18 lekcji została zaplanowana tak, aby dziecko nie nudziło się szybko i pracowało nad takimi elementami jak: 

 • rozwijanie logicznego myślenia, 
 • poznanie podstaw środowiska Scratch
 • poszerzanie kreatywnego myślenia poprzez wykorzystanie elementów graficznych, kolorystycznych oraz skojarzeniowych

Czy sześciolatek podczas kursu nauczy się pracy w grupie?

Dodatkowo każda lekcja to szansa na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, poprzez pracę w grupie. Każdy z uczestników w młodym wieku może się czuć onieśmielony obecnością innych uczniów. Na każdych zajęciach obecny jest wykwalifikowany trener, który wprowadza wspólne zadania na etapie początkowym. Dzięki takim rozwiązaniom jest w stanie zbudować więź między uczestnikami kursu od samego początku. 

Jakie narzędzia do nauczania kodowania sześciolatków są najlepsze? 

W zajęciach Pierwsze kroki w programowaniu trenerzy wykorzystują takie narzędzia jak:

 • Scratch Jr -  aplikacja zaprojektowana specjalnie dla dzieci w przedziale wiekowym 6-7 lat, umożliwiająca konstruowanie własnych gier i interaktywnych opowieści. Używając intuicyjnego interfejsu bazującego na kolorowych blokach, młodzi użytkownicy mogą łatwo programować przez blokowe kodowanie. Aplikacja korzysta z obrazków zamiast tekstowych poleceń, co czyni ją idealnym narzędziem . 
  dla tych, którzy jeszcze nie nauczyli się czytać ani pisać

   
 • code.org - platforma edukacyjna, która oferuje zadania zaprojektowane specjalnie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki interaktywnym grom i zadaniom, które uczą  podstaw kodowania, uczniowie mogą łatwo poznawać i rozwijać umiejętności logicznego myślenia oraz rozwiązywać problemy. Platforma jest intuicyjna i przyjazna dla użytkownika, co sprawia, że młodsze dzieci mogą samodzielnie nawigować po kursach z pomocą trenera Gigantów Programowania. Code.org wykorzystuje postacie i tematy znane z popularnych bajek i gier, co dodatkowo zwiększa zaangażowanie i motywację do nauki.  

  Projekt_bez_nazwy.png
 • Scratch (w połowie semestru, gdy dzieci będą już zaznajomione z podstawowymi pojęciami programistycznymi) - wizualny język programowania i platforma edukacyjna opracowana przez MIT Media Lab, która pozwala dzieciom i początkującym tworzyć interaktywne historie, gry i animacje za pomocą prostego interfejsu przeciągania i upuszczania bloków kodu. Dzięki intuicyjnej i kolorowej konstrukcji, Scratch zachęca do eksploracji i eksperymentowania, co jest kluczowe w nauce przez zabawę, zwłaszcza dla dzieci w wieku 6-7 lat.

  Zapisz się na kurs "Pierwsze kroki w programowaniu"

Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Sposoby na nudę w domu dla dzieci
Blog

Zajęcia dla dzieci w domu - 7 sposobów na nudę!

Ciekawe świata i pełne energii dzieci nie cierpią nudy! Gdy pogoda nie dopisuje albo epidemiczne obostrzenia nie pozwalają na rekreację...

Czytaj więcej
Kodowanie dla dzieci
Blog

Kodowanie dla dzieci – co to jest, jak wygląda i czy warto?

Choć kodowanie i programowanie to pojęcia często utożsamiane, nie jest to do końca trafne połączenie. Programowanie to wydawanie poleceń...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs