Unia Europejska

Informatyka dla dzieci
Blog

Informatyka dla dzieci – nauka i zabawa w trybie online


8 minut czytania

Dziś trudno już wskazać jakąkolwiek sferę życia, w której nie korzysta się z dostępnych rozwiązań technologicznych. Galopująca informatyzacja wymaga od społeczeństwa orientacji w wirtualnej rzeczywistości i umiejętności sprawnego łączenia jej ze światem „analogowym”. Można śmiało powiedzieć, że obecnie człowiek bez choćby podstawowej znajomości informatyki staje się współczesnym analfabetą. Jej nauka jest teraz tak samo ważna, jak umiejętność czytania czy pisania! W jaki sposób uczyć jej dzieci? Czy dodatkowe zajęcia z informatyki dla dzieci online są dobrym pomysłem?

Programowanie, kodowanie, algorytmy – informatyka dla dzieci we współczesnym świecie!

‌Wysokie kompetencje informatyczny były, są i będą poszukiwane na rynku pracy, również poza samym szeroko pojętym sektorem IT. Jednak wymagania, jakie stawiają współczesne technologie, przenikające każdy aspekt naszego życia, wykraczają daleko poza tradycyjne pojmowanie umiejętności informatycznych. Dobra znajomość obsługi komputera nie jest już dodatkowym atutem, a wymaganym standardem.

‌Obecnie w kontekście kompetencji informatycznych mówi się przede wszystkim o umiejętności kodowania, programowania czy tworzenia i opracowywania algorytmów. Celem współczesnego kształcenia informatycznego jest przede wszystkim wypracowanie takiego podejścia, które umożliwi projektowanie, programowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań w różnych dziedzinach życia przy świadomym wykorzystywaniu narzędzi i metod informatycznych.

Intensywna nauka informatyki od najmłodszych lat

‌Obecnie dzieci uczą się informatyki już w przedszkolu. Kilka lat temu do podstawy programowej pierwszych klas szkoły podstawowej została włączona także nauka programowania. Oczywiście kontakt z technologią dzieci mają już dużo wcześniej, a obsługi komputera, tabletu czy smartfona uczą się od swoich rodziców (często zupełnie tego faktu nieświadomych).

‌Dla współczesnych dzieci internet, sztuczna inteligencja, a nawet wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość nie są „nową” technologią. To świat zastany, którego uczą się jak jazdy na rowerze czy rozróżniania kolorów. A obowiązkiem rodziców jest ich w tej nauce wspierać – nawet jeśli oznacza to dodatkowy czas spędzony przed ekranem komputera.

Algorytmika, programowanie, informatyka – ćwiczenia dla dzieci bez komputera

‌Tak naprawdę podstawową wiedzę z zakresu informatyki, a nawet programowania czy algorytmiki da się zrozumieć bez uruchamiania komputera, a nawet bez samej świadomości nauki informatyki.

‌Zgodnie ze współczesnym podejściem do rozwoju kompetencji informatycznych nacisk kładzie się zwłaszcza na umiejętność analizy problemu oraz poszukiwania, testowania i wdrażania jego rozwiązania. Młody człowiek musi nauczyć się myśleć logicznie, łączyć skutek z przyczyną, wyznaczać, planować i realizować cele. Informatyka i nowe technologie są w tym rozumieniu narzędziem, które dziecko z takimi kompetencjami bez trudu pozna, zrozumie i zacznie wykorzystywać.

Zabawy w kodowanie dla najmłodszych

‌Pierwsze zabawy z kodowaniem i programowaniem da się zorganizować nawet na świeżym powietrzu. To ćwiczenia, podczas których młody człowiek będzie opracowywał i wydawał komendy (np. wyjście z labiryntu, pokonanie toru przeszkód). Podstawowe umiejętności informatyczne bez komputera ćwiczą także różnego rodzaju gry planszowe, programowalne zabawki czy pomoce dydaktyczne.

‌Ważne jest to, aby naukę informatyki połączyć ze świetną zabawą. To pomaga zrozumieć, ale też inspiruje, rozbudza ciekawość, pasję i zaangażowanie!

Programowanie i informatyka dla dzieci online, czyli zajęcia dodatkowe

‌Edukacja informatyczna w szkole jest ważna i potrzebna, jednak nie zawsze wystarczy. W dużej klasie poziom wiedzy i umiejętności uczniów jest bardzo różny. Jedne dzieci będą się wręcz na takich lekcjach nudzić, a inne nie poradzą sobie ze zrozumieniem nieraz dość podstawowych zagadnień. Poza tym szkoła to szkoła – nie zawsze jest w niej miejsce na zabawę, poszerzanie horyzontów i rozwój pasji.

‌Kolejna sprawa to sposób spędzania przez dzieci wolnego czasu przed komputerem. Warto, aby nauczyły się go wykorzystywać z głową – mądrze i maksymalnie produktywnie, np. rozwijając swoje pasje, zdobywając nową wiedzę czy doskonaląc umiejętności.

Dodatkowe zajęcia informatyczne – np. z Gigantami Programowania – są dla wszystkich dzieci. I dla tych, które potrzebują wsparcia poza szkolnymi lekcjami. I dla tych, które świat technologii przyciąga jak magnes, które mogłyby nie odchodzić od komputera. Takie zajęcia odbywają się oczywiście stacjonarnie, ale także w trybie zdalnym. Jak wyglądają?

Informatyka dla dzieci online z Gigantami Programowania

‌W szkole Gigantów Programowania realizujemy kursy dla dzieci od 7. do 18. roku życia. Jedne są semestralne, inne trwają krócej, a ich program jest węższy, bardziej specjalistyczny.

‌Do rozpoczęcia nauki z Gigantami dziecko potrzebuje jedynie sprawnie obsługiwać myszkę, czytać i liczyć do 20. Ukończenie pierwszego kursu jest przepustką do kolejnego. W ten sposób dzieci mają czas, aby przyswoić i przećwiczyć umiejętności, które są podstawą do dalszej nauki. Dostępnych w naszej ofercie kursów jest sporo – podstaw tworzenia gier dla najmłodszych, przez hacking i projektowanie stron internetowych, po zaawansowane, profesjonalne programowanie w C#.

‌Wszystkie zajęcia z Gigantami, również te w trybie online, prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli programowania – pedagogów doświadczonych w pracy z dziećmi, którzy rozumieją potrzeby i pragnienia młodych ludzi. Podczas zajęć online nauczyciel widzi ekran komputera ucznia i odwrotnie. Dzieci rozmawiają z nauczycielem i między sobą, a trener może indywidualnie wspierać każdego ze swoich podopiecznych.

Informatyka i programowanie z Gigantami – wiedza, pasja, zabawa!

‌Kursy Gigantów Programowania, zwłaszcza te dla najmłodszych dzieci, realizowane są w atrakcyjnej konwencji. Dzieci bawią się, pokonują przeszkody, podejmują wyzwania, sprawdzają się w wielkich teleturniejach i quizach wiedzy. Nie czują presji – uczą się przy okazji świetnej zabawy, która rozbudza w nich pasję do technologii, programowania i szerzej – informatyki.

‌Poza kompetencjami stricte informatycznymi dzieci ćwiczą też inne umiejętności – pracę w grupie, myślenie kreatywne, abstrakcyjne i logiczne, rozwijają swoją wyobraźnię. Uczą się matematyki, projektowania graficznego, tworzą własne gry, programy, aplikacje, strony internetowe. Poznają języki i środowiska programistyczne, które umożliwią im późniejszy rozwój już we własnym zakresie.

‌Ucząc się informatyki i programowania od dziecka, młodzi ludzie mają ułatwiony start w dorosłe życie. Posiadają kompetencje, które są im potrzebne niezależnie od obranej kariery zawodowej! Dobrze odnajdują się w wirtualnym świecie, rozumieją szanse i zagrożenia, jakie niesie rozwój technologiczny i mogą wnieść swoją cegiełkę do budowy może nieco innej, ale przecież nadal pięknej przyszłości.

FAQ:

Jak uczyć dzieci informatyki bez informatyka?

‌Ćwiczenia dla dzieci z zakresu informatyki, programowania czy algorytmiki dostępne są m.in. w internecie (platformy i gry edukacyjne), ale warto też wspomóc się różnymi pomocami dydaktycznymi – grami i zabawkami. Inny świetny pomysł to zapisanie dziecka na informatyczne zajęcia pozalekcyjne, również w trybie online, np. z Gigantami Programowania.

Czy informatyka dla dzieci online to dobry pomysł?

‌Dobrze zorganizowane zdalne zajęcia dla dzieci przynoszą takie same korzyści, jak nauka stacjonarna. Ważne jest to, aby dzieci i nauczyciel widzieli i słyszeli się nawzajem, mieli wgląd do ekranów swoich komputerów. Prowadzący takie zajęcia musi być w stanie w razie potrzeby popracować indywidualnie z każdym uczniem.

Czego uczą się dzieci podczas zajęć informatycznych online z Gigantami?

‌Z Gigantami Programowania dzieci uczą się podstaw programowania, tworzenia gier, aplikacji, programów i stron, języków i środowisk programistycznych, matematyki, projektowania graficznego i wielu innych. Podczas zajęć rozwijają też kompetencje miękkie, zwłaszcza w zakresie łączenia myślenia logicznego i kreatywnego oraz analizowania problemów i tworzenia ich rozwiązań.

Sprawdź nasze kursy programowania


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Nauka programowania dla dzieci
Blog

Jak zdobyć pierwsze programistyczne doświadczenie przed ukończeniem 18-stki?

Wielu młodych programistów i osób, które dopiero wkraczają w świat kodowania, zastanawia się, gdzie najlepiej zdobyć pierwsze...

Czytaj więcej
Programowanie dla dzieci Scratch
Blog

Programowanie dla dzieci w języku Scratch - czy warto?

Nauka programowania dla dzieci jest świetnym sposobem na rozwijanie ich kompetencji analitycznych i nie tylko. Aspekt ten ma...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs