Unia Europejska

Matematyka a programowanie
Blog

Czy matematyka jest ważna w programowaniu?


7 minut czytania

Kiedyś informatyka, a więc także obszar programowania, traktowana była jedynie jako część matematyki. Dziś są to dwie odrębne dziedziny, które tak samo wiele łączy, jak i dzieli. To, czy matematyka jest niezbędna bądź ważna w programowaniu, zależy w głównej mierze od typu pracy czy projektu programistycznego. Da się programować bez znajomości zaawansowanej matematyki, lecz rozumienie niektórych zagadnień po prostu ułatwia pracę.

Czy w programowaniu potrzebna jest matematyka?

‌To pytanie z całą pewnością jest w stanie wywołać wielogodzinną, płomienną dyskusję, w której każda racja znajdzie swoich zwolenników. Z jednej strony matematyka sama w sobie jest podstawą programowania, czy szerzej – informatyki. Z drugiej znajomość matematyki na zaawansowanym poziomie nie jest stricte wykorzystywana w programowaniu.

Programista nie musi przeprowadzać skomplikowanych obliczeń, by stworzyć działający program. Musi za to umieć znaleźć, zaprojektować i wdrożyć rozwiązanie, dzięki któremu osiągnie konkretny cel. A w tym wypadku, poza znajomością języków i środowisk programistycznych, ważne jest nieszablonowe myślenie, łączenie kreatywności z logiką i przewidywaniem skutków swoich działań.

‌Niemniej jednak matematyka to przecież nie tylko algebra czy arytmetyka! To także logika, statystyka, prawdopodobieństwo, kryptografia, algorytmika – a te zagadnienia programista musi poznać na swojej drodze!

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!

Czy trzeba znać matematykę, aby zacząć się uczyć programowania?

‌Nie trzeba! Widać to dobrze w przypadku nauki podstaw programowania dla dzieci. Młodzi ludzie mogą zacząć tę wspaniałą przygodę już w wieku 7 lat, a jedyną wymaganą umiejętnością z dziedziny matematyki jest liczenie do 20.

‌Oczywiście adepci sztuki programowania (niezależnie od wieku) będą też uczyć się zagadnień matematycznych. Jednak chodzi przede wszystkim o to, aby ZROZUMIEĆ pewne abstrakcyjne zasady i reguły, a nie o rozwiązywanie trudnych obliczeniowych zadań. Kluczowa jest nie tyle znajomość matematyki, ile rozumienie pewnych jej elementów.

‌Przykład? Funkcje, pętle czy algorytmy – czyli kluczowe z punktu widzenia programisty pojęcia – łatwiej pojąć, rozumiejąc matematykę. Choć oczywiście nie jest to niezbędne – nawet spore braki w wiedzy matematycznej nie przekreślają możliwości zrozumienia skomplikowanych mechanizmów tworzenia czy działania programów.

Programowanie a matematyka – co łączy te dziedziny?

‌Przede wszystkim sposób nauki tych dwóch dziedzin! Zarówno w matematyce, jak i w programowaniu, teoria jest ważna, ale to praktyka czyni mistrza! Nie da się zostać matematykiem bez tysięcy rozwiązanych zadań i wielu godzin spędzonych na główkowaniu, gdzie tkwi błąd, przez który rozwiązanie jest niepoprawne. Podobnie programista pochyla się nieraz w nieskończoność nad kodem, w którym jeden mały błąd uniemożliwia poprawne działanie programu.

Matematyka a programowanie – kluczem do sukcesu jest zrozumienie!

‌Matematyka i programowanie to dziedziny nienamacalne, abstrakcyjne. Opierają się na zasadach i regułach, które zamiast „kucia na blachę”, lepiej po prostu zrozumieć. Tak jak matematyk ma dostęp do tablic skomplikowanych wzorów, tak programista pracuje na konkretnym języku i schematach.

‌Jeśli rozwiązuje się jakieś skomplikowane zadanie matematyczne, trzeba najpierw zastanowić się, których wzorów użyć, dlaczego i jak je połączyć, aby otrzymać poprawny wynik. I tak samo jest w programowaniu – schematy są gotowe, lecz trzeba je odpowiednio opracować, ułożyć w kolejności, poprawnie zestawić, by rozwiązanie zadziałało.

‌I wreszcie – tak nauka matematyki, jak i programowania wymaga podobnych kompetencji. To choćby umiejętność logicznego myślenia, systematyczność, cierpliwość, odporność na niepowodzenia, uczenie się na błędach.

Sprawdź nasze kursy programowania

Jakie dziedziny matematyki są obecne w programowaniu?

‌Oczywiście matematyka jest obecna w programowaniu, a jej znajomość przydatna w niektórych projektach. Przykład? Przy zaawansowanym tworzeniu gier wykorzystuje się takie zagadnienia jak wektory i macierze, a w kinematyce (projektowaniu ruchu np. postaci) potrzebna jest wiedza algebraiczna. Z kolei znajomość statystyki czy rachunku prawdopodobieństwa jest ważna podczas analizowania danych, choć to często nie jest zadanie typowo dla programisty.

‌Znajomość zaawansowanej algebry i arytmetyki przydaje się też podczas tworzenia skomplikowanych programów, jest pomocna przy operacjach na dużych bazach danych oraz podczas testowania rozwiązań czy tworzenia nowych algorytmów. Z kolei umiejętność analizy matematycznej pomoże w optymalizacji. To wszystko nie jest jednak niezbędne – obecnie w programowaniu wykorzystuje się różne aplikacje, oprogramowania czy rozwiązania technologiczne, które pomagają zarówno początkującym, jak i doświadczonym programistom.

Skoro nie matematyka, to co jest potrzebne w programowaniu?

‌Podstawą programowania wcale nie jest znajomość języków programowania, zasad i mechanizmów działania programów, rozumienie zagadnień matematycznych czy skomplikowanych schematów i algorytmów. Oczywiście programiście potrzebna jest wiedza i doświadczenie, ale na równi z ich zdobywaniem musi zadbać o rozwój innych kompetencji.

Programistyczna umiejętność rozwiązywania problemów

‌Trzeba zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę zajmuje się programista! Programista analizuje jakiś problem (może być to faktyczny problem, bo coś nie działa, ale może być to jakiś cel, który trzeba osiągnąć), a następnie zastanawia się nad jego rozwiązaniem. Co zrobić, żeby to zadziałało tak, jak powinno? Jakie komendy i w jakiej kolejności wydać, aby komputer zrobił to, czego od niego oczekuję?

Takie rozwiązania trzeba opracować, zaprojektować, a następnie przetestować i – jeśli zdadzą egzamin – wdrożyć. To umiejętność rozwiązywania problemów z wykorzystaniem znanych metod i narzędzi (czyli wiedzy programistycznej).

Połączenie myślenia logicznego i kreatywnego w pracy programisty

‌Programista musi myśleć logicznie, przyczynowo-skutkowo, ale jednocześnie kreatywnie, nieszablonowo, abstrakcyjnie. Musi mieć sporą wyobraźnię, bo największa część pracy odbywa się wewnątrz jego głowy. Musi być zdolny do podejmowania decyzji i odważny, a przy tym gotowy na niepowodzenie. Nie może zrażać się porażką, a powinien uczyć na swoich błędach i nie poddawać w dążeniu do celu. Programista musi być skupiony, czujny i cierpliwy.

‌Takich kompetencji nie da się dobrze wyćwiczyć w kilka miesięcy czy lat, nawet na studiach programistycznych. Poza tym są to umiejętności, które przydają się niezależnie od obranej ścieżki życiowej. Zdecydowanie warto uczyć i pielęgnować je w dziecku od najmłodszych lat. W jaki sposób? Na przykład zapisując dziecko na kurs z Gigantami Programowania! Tu nauczy się wszystkiego, co będzie mu potrzebne w pracy programisty.

FAQ:

Czy w programowaniu potrzebna jest matematyka?

‌Matematyka w programowaniu jest oczywiście obecna, ale nie trzeba znać jej na zaawansowanym poziomie, aby zostać dobrym programistą. Choć oczywiście rozumienie zagadnień matematycznych pomaga w nauce programowania.

Programowanie a matematyka – co łączy te dwie dziedziny?

‌Programowanie, a w zasadzie cała informatyka, opiera się na matematyce! Obie te dziedziny wymagają podejścia logicznego i dążenia do ich zrozumienia – są abstrakcyjnie i nienamacalne. Ponadto nauka obu dziedzin opiera się na systematyczności, cierpliwości i umiejętności uczenia się na błędach.

Matematyka w programowaniu – gdzie ją znaleźć?

‌Matematyka jest obecna przede wszystkim w programowaniu gier (wektory, macierze, algebra w kinematyce). Zagadnienia algebraiczne i arytmetyczne oraz analiza matematyczna przydają się podczas tworzenia nowych algorytmów czy optymalizacji i pracy na dużej ilości danych.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Kodowanie dla dzieci
Blog

Kodowanie dla dzieci – co to jest, jak wygląda i czy warto?

Choć kodowanie i programowanie to pojęcia często utożsamiane, nie jest to do końca trafne połączenie. Programowanie to wydawanie poleceń...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami | Giganci Programowania
Blog

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym. Nawet nie wiesz, że z niej korzystasz!

Kilkanaście lat temu temat sztucznej inteligencji traktowany był raczej w kategoriach science-fiction aniżeli nadchodzącej...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs