Unia Europejska

Kurs Python dla dzieci
Blog

Kurs programowania w Python dla dzieci


8 minut czytania

Spośród setek opracowanych języków programowania Python wzbija się na wyżyny popularności. To właśnie w tym języku (w większości) napisany został np. YouTube oraz wiele aplikacji i projektów Google, NASA czy IBM. Swoją popularność Python zawdzięcza czytelności i uniwersalności – można wykorzystać go do tworzenia różnego rodzaju oprogramowania. A przy tym jest łatwy w nauce i intuicyjny – także dla najmłodszych początkujących programistów!

Co to jest, jak wygląda, dla kogo – Python bez tajemnic!

‌Przed rozpoczęciem programowania w Python nie trzeba godzinami uczyć się trudnej składni czy poświęcać czas na zrozumienie skomplikowanych elementów konstrukcyjnych. Składnia Python jest czytelna, bo opiera się na „ludzkim” języku. Komendy pisane są w języku angielskim, dzięki czemu kod jest czytelny, zrozumiały, zwięzły i przejrzysty. Ponadto Python to projekt typu open source, więc jest nieustannie doskonalony. Dzięki dostępności obszernych bibliotek programowanie w Python jest szybkie i proste, a więc produktywne i wydajne.

Python wszechstronny i uniwersalny

‌Co jeszcze? Działa na większości systemów operacyjnych (Windows, Linux, MacOS), a wykorzystać go można do programowania wszechstronnego – m.in. gier komputerowych, skryptów, serwisów internetowych, interfejsów aplikacji. Na szeroką skalę Python stosuje się w analizie danych, uczeniu maszynowym czy podczas konfiguracji serwerów.

Sprawdź nasze kursy na bezpłatnej lekcji próbnej!

Python to język programowania dla każdego

‌Te wszystkie zalety Python sprawiają, że jest wykorzystywany na ogromną skalę – zarówno przez gigantów technologicznych, jak i przez średnie czy małe firmy, a także niewielkie, lokalne przedsiębiorstwa. Programiści Python mogą przebierać w ofertach pracy, a zapotrzebowanie na tę umiejętność będzie tylko rosnąć.

‌Programowanie w Python jest dochodowym zajęciem, ale też świetną zabawą, która daje mnóstwo satysfakcji!

Programowanie w Python – dla dzieci z podstawową wiedzą programistyczną

‌Do nauki programowania w Python potrzebna jest przede wszystkim umiejętność czytania i pisania. Znajomość języka angielskiego nie jest konieczna (choć przydatna), a dla współczesnych dzieci, które przecież mają kontakt z angielskim niemal od urodzenia, nie jest to żadna przeszkoda.

‌Dobrze natomiast, jeśli młody adept Python ma już podstawową wiedzę programistyczną – zna kluczowe zasady programowania, mechanizmy działania programów czy gier, schematy ich tworzenia, języki wizualne (np. Scratch) i środowiska programistyczne (np. MakeCode).

‌Przygodę z Pythonem rozpocząć można już nawet około 10. roku życia!

Nauka Python? Dla dzieci to świetna zabawa!

‌Za pomocą języka Python można bez problemu zaprogramować działającą grę czy program lub ich elementy. Młody człowiek może wreszcie poczuć się jak profesjonalny programista! Dzięki temu, że język ten jest tak prosty, przejrzysty i zwięzły, efekty pierwszych projektów zauważyć można bardzo szybko.

‌Programowanie w Python nie sprawia dzieciom problemu, nie powoduje frustracji czy zniechęcenia, które mogłyby być przyczyną rezygnacji z programistycznej przygody. Możliwość zrealizowania własnych pomysłów i kreatywnych, indywidualnych projektów dodaje dzieciom skrzydeł, motywuje do samodoskonalenia, treningu i regularnego pogłębienia wiedzy.

‌Python to język doskonały do zabawy z modyfikowaniem świata gier, tworzeniem nowych jego elementów, które następnie można wykorzystać podczas emocjonujących rozgrywek. A takiej propozycji nie odpuści żaden maluch!

Kurs Python dla dzieci z Gigantami Programowania

‌W szkole Gigantów Programowania organizujemy zajęcia dla dzieci od 7. roku życia. Najmłodsi kursanci uczą się podstaw – a tu ważniejsze od języków jest zrozumienie schematu i specyfiki pracy programisty. Elementów języka Python dzieci uczą się z Gigantami na różnych zajęciach, ale w ofercie dostępny jest też kurs całkowicie poświęcony temu językowi. Mogą wziąć w nim udział dzieci, które ukończyły kurs podstawowy „Programy i gry komputerowe.

Python i Minecraft, czyli gra wszechczasów w rękach młodych programistów

Kurs semestralny „Python z Minecraftem”(dla dzieci w wieku 10-12 lat) w całości opiera się właśnie na tym prostym, a jednocześnie profesjonalnym języku programowania. Za jego pomocą i z udziałem platformy MakeCode uczniowie modyfikują uniwersum Minecrafta wedle własnych upodobań.

‌To jedna z ulubionych gier dzieci w ich własnych rękach – mnóstwo zabawy, radości, ekscytacji i satysfakcji. A przy tym solidna dawka wiedzy w teorii i praktyce oraz umiejętności, które w przyszłości pozwolą realizować samodzielne projekty!

Czego uczą się dzieci na kursie „Python z Minecraftem”:

  • uczą się zmiennych, pobierania i ustawiania pozycji gracza,
  • poznają polecenia, które pozwolą im stworzyć zarówno pojedyncze bloki, jak i bardziej złożone, skomplikowane bryły i kształty,
  • poznają zdarzenia i tworzą konstrukcje z wykorzystaniem czatu,
  • poznają pętlę i mechanizmy, za których pomocą w grze pojawiają się postaci i przedmioty,
  • programują rozbudowaną rozgrywkę (tworzą np. arenę walk, poziomy rozgrywki, ekwipunki gracza czy różnego rodzaju ulepszenia),
  • poznająinstrukcję warunkową i tworzą rozbudowane tory przeszkód,
  • poznają konstruktora, co ułatwia im tworzenie skomplikowanych konstrukcji gry (w których gracz musi odznaczać się wyjątkowym refleksem i zręcznością!),
  • poznają agenta, czyli pomocnika w Minecrafcie,
  • zostają wprowadzone do platformy Roblox Studio, w której będą programować gry na kolejnym kursie.

Jak wyglądają zajęcia z programowania w Python dla dzieci z Gigantami

‌Nauka Python dla dzieci z Gigantami Programowania jest zabawna, ciekawa, inspirująca! Dzieci czują się komfortowo, są w swoim żywiole – pracują w świecie swojej ulubionej gry, który zachwyca złożonością, różnorodnością, pobudza wyobraźnię.

‌To nauka połączona z zabawą, czyli najbardziej efektywna forma przyswajania i praktykowania wiedzy. Nawet te bardziej skomplikowane zagadnienia stają się proste, gdy są poparte bliskimi dzieciom przykładami.

Programowanie w Python z Gigantami to atrakcyjna konwencja zajęć

‌Każda lekcja z kursu „Python z Minecraftem” organizowana jest w ciekawej dla dzieci konwencji. Zajęcia mają formę questów – wyzwań do pokonania, co naturalnie ekscytuje i motywuje. Serdeczna atmosfera zajęć sprawia, że dzieci uczą się bez cienia stresu czy presji.

‌Formuła zajęć z Gigantami Programowania zakłada sprawdzanie wiedzy, lecz wyłącznie na podstawie teleturniejów czy quizów, w których dzieci chętnie biorą udział. Uczniowie otrzymują także materiały, dzięki którym mogą utrwalać i pogłębiać swoją wiedzę poza zajęciami. Z kolei dla rodziców uczestników kursu organizowane są ciekawe konferencje, a dostęp do grupy pozwala na wymianę spostrzeżeń i inspiruje do dyskusji.

Nauka Python dla dzieci pod okiem doświadczonego nauczyciela-pedagoga

‌Kursy Gigantów Programowania organizowane są stacjonarnie lub zdalnie. Niezależnie od trybu prowadzenia zajęć dzieci uczą się pod okiem nauczyciela programisty, który jest doświadczonym pedagogiem – doskonale rozumie dzieci i potrafi z nimi swobodnie rozmawiać. Dla uczniów taki nauczyciel staje się mentorem, który wspiera je na każdym kroku, cierpliwie tłumaczy i motywuje!

FAQ:

Czy warto zapisać dziecko na kurs programowania w Python?

‌Zdecydowanie tak! To profesjonalny i niezwykle popularny język programowania, który jest jednocześnie prosty w nauce, czytelny i przejrzysty. Zapotrzebowanie na programistów Python ciągle rośnie – to z pewnością zawód przyszłości. Ponadto znajomość Python ułatwia programowanie także w innych językach.

W jakim wieku można się zapisać na kurs Python dla dzieci?

‌Optymalny wiek to 10-12 lat. Naukę Pythona warto rozpocząć dopiero po poznaniu podstaw programowania – języków wizualnych, schematów, kluczowych zasad i mechanizmów działania programów i specyfiki pracy programistycznej.

Jak wybrać dobry kurs Python dla dzieci?

‌Polecamy kurs z Gigantami Programowania! Tu dzieci uczą się podczas zabawy, na przykładzie jednej ze swoich ulubionych gier, czyli Minecrafta. Kursy odbywają się stacjonarnie i online, a prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

 IT Girls i Giganci Programowania: Kobieca perspektywa w branży IT  
Blog

IT Girls i Giganci Programowania: Kobieca perspektywa w branży IT  

Czym jest ,,kobieca perspektywa” w branży IT? Kobiety wnoszą do środowiska technologicznego przede wszystkim unikalną perspektywę jaką...

Czytaj więcej
W krainie maszyn i robotów. Najpopularniejsze aplikacje ze sztuczną inteligencją
Blog

W krainie maszyn i robotów. Najpopularniejsze aplikacje ze sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja stopniowo zmienia naszą rzeczywistość pod niemal każdym możliwym względem. Mowa tutaj nie tylko automatyzacji...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs