Unia Europejska

Koduj z Gigantami | Giganci Programowania
Blog

Sztuczna inteligencja w życiu codziennym. Nawet nie wiesz, że z niej korzystasz!


4 minuty czytania

Kilkanaście lat temu temat sztucznej inteligencji traktowany był raczej w kategoriach science-fiction aniżeli nadchodzącej rzeczywistości. Obecnie nikt już nie ma złudzeń, że AI wykorzystywane będzie praktycznie wszędzie, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę, że już teraz ze sztucznej inteligencji korzysta się każdego dnia. A szkoda, bo jest się z czego cieszyć! Zapraszamy do lektury! 

Sztuczna inteligencja - co to jest?  

Sztuczna inteligencja to nic innego, jak odpowiednio zaprogramowane zdolności komputerowe, dzięki którym maszyny mogą rozumować, uczyć się, planować działania i wykazywać się kreatywnością. W rezultacie systemy techniczne same rozwiązują dane problemy i dążą do osiągnięcia określonego celu. Gromadzone dane są przetwarzane, analizowane i we właściwy sposób wykorzystywane. 

To jednak nie wszystko, bo zaawansowane systemy AI potrafią dostosować swoje zachowanie do konkretnej sytuacji, ucząc się na błędach. Warto podkreślić, że nie oznacza to nadchodzącej apokalipsy czy scenariusza rodem z kultowego Terminatora - sztuczna inteligencja nie posiada świadomości, a poszczególne technologie, które umożliwiły rozwój SI, istnieją już od ponad półwiecza.

Dlaczego SI jest tak ważne dla zwykłych ludzi?

 

Nie da się ukryć, że AI i związanie z nią technologie doprowadziły do rewolucyjnych odkryć z zakresu informatyki, medycyny, motoryzacji, bezpieczeństwa, rozrywki i nie tylko. SI znajdziemy w oprogramowaniu do analizy obrazu, wyszukiwarkach internetowych, systemach rozpoznawania mowy i twarzy, robotach, samochodach autonomicznych, dronach, internecie rzeczy czy u wirtualnych asystentów. Dlatego też to sztuczna inteligencja staje się fundamentem cyfrowej transformacji wdrażanej w Unii Europejskiej. 

Popularność programów takich, jak ChatGPT, Midjourney, Dall-E czy LensaAI sprawiły, że tematem sztucznej inteligencji zaczęły bardziej interesować się szkoły. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wykorzystanie AI daje ogromne możliwości edukacyjne - ważne jednak, aby wiedzieć, jak z poszczególnych narzędzi korzystać. 

W naszej szkole Giganci Programowania zapraszamy na kurs Narzędzia AI w praktyce, podczas których przybliżamy naszym uczniom możliwości sztucznej inteligencji i uczymy, jak ją programować! Kursy dedykowane są dzieciom i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. 

Sprawdź nasze kursy!

Gdzie wykorzystywana jest AI w codziennym życiu?

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie m.in. wyszukiwarkach internetowych. Na podstawie historii wyszukiwań i zakupów, wyszukiwarki uczą się naszych wyborów, by lepiej dostosowywać wyświetlane treści. 

Na wielu stronach internetowych wykorzystywani są cyfrowi asystenci, którzy odpowiadają na pytania i pomagają w rozwiązywaniu poszczególnych problemów technicznych. Inteligentne stają się też całe domy, biura i miasta - mowa tutaj o technologiach regulujących ruch drogowy czy tych odpowiedzialnych za oszczędzanie energii. Co więcej, wiele samochodów korzysta z funkcji bezpieczeństwa opartych na SI (czujniki, nawigacja itd.). 

AI wykorzystywane jest do analizy dużych ilości danych także w służbie zdrowia. Sztuczna inteligencja pomaga w ulepszaniu diagnostyki i odbieraniu połączeń alarmowych. Jest ona także wykorzystywana w fabrykach np. przy serwisie maszyn lub optymalizacji ścieżek produkcyjnych. SI wykorzystują też rolnicy - sztuczna inteligencja może usuwać chwasty, monitorować stan roślin czy jakość spożywanej przez zwierzęta hodowlanej paszy. 

Z dobrodziejstw AI korzystamy nawet podczas codziennego dojeżdżania do pracy. Poszczególne technologie implementowane są w np. w kasownikach i biletomatach. Sztuczna inteligencja jest także w każdym nowoczesnym smartfonie - pozwala ona wykonywać złożone zadania, takie jak rozpoznawanie mowy, przetwarzanie naturalnego języka, proponowanie wyświetlanych treści czy rozpoznawanie obrazów. 

Masz styczność ze sztuczną inteligencją m.in. podczas:

  • korzystania z rozwiązań typu smart, 
  • wyszukiwania informacji w internecie, 
  • wypłacania pieniędzy z bankomatu,
  • kupowania biletów w komunikacji publicznej, 
  • używania smartfona, 
  • jazdy autonomicznym samochodem, 
  • codziennego korzystania z przestrzeni publicznej. 

O sztucznej inteligencji będzie u nas niedługo bardzo głośno! Śledźcie nasze media społecznościowe, bo tak się składa, że już niebawem przeniesiemy Was do Kr(AI)ny Przyszłości wraz z bezpłatnymi warsztatami dla dzieci i młodzieży Koduj z Gigantami! 

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty z programowania!

 

Koduj z Gigantami | Giganci Programowania


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Kursy świąteczne z programowania
Blog

Kursy świąteczne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce - zapraszamy!

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań z bliskimi i wyczekiwanych prezentów. Jednakże, przerwa świąteczna to również...

Czytaj więcej
Koduj z Gigantami Bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży
Blog

Dlaczego warto edukować dzieci w obszarze sztucznej inteligencji?

Nowe technologie oraz sztuczna inteligencja stały się już nieodzowną częścią naszej codzienności. Co więcej, mają one coraz większy...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs