Unia Europejska

konkursy programowania dla dzieci
Blog

Konkursy programistyczne dla dzieci - gdzie warto zgłosić dziecko?


8 minut czytania

Nasza rzeczywistość staje się nieodzownie związana z nowymi technologiami. W świecie wirtualnym pracujemy, spędzamy czas wolny, a także korzystamy z dużej ilości usług publicznych i komercyjnych. Nie ulega wątpliwości, że proces cyfryzacji ma dzisiaj ogromny wpływ na społeczeństwo, a szacuje się, że w przyszłości będzie on jeszcze większy. Dlatego też dobra znajomość programowania staje się powoli po prostu niezbędna. Jeśli więc Twoje dziecko ma predyspozycje do rozwijania się w nauce kodowania, to warto stymulować jego motywację w tym zakresie. Jak to zrobić? Gdzie warto zgłosić dziecko na konkurs? O tym opowiemy w niniejszym artykule!

Zalety konkursów programistycznych dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko postawiło już pierwsze kroki na ścieżce kariery w programowaniu, to może warto, by sprawdziło swoje umiejętności, rywalizując z innymi dziećmi? Subtelne współzawodnictwo może działać bardzo korzystnie na układ nerwowy człowieka. Dzieje się tak poprzez zwiększoną motywację do działania, weryfikację zdobytej wiedzy i umiejętności, inspirację zaczerpniętą od innych uczestników, a także nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni.

Co daje dziecku wzięcie udziału w konkursie programistycznym?

 • Zwiększenie pewności siebie - osiąganie mniejszych lub większych sukcesów to tylko część czynników, które wpływają na wzrost pewności siebie. Kluczowym źródłem satysfakcji jest osobisty rozwój dziecka i pokonywanie kolejnych wyzwań.
 • Wypracowanie systematyczności działania - programowanie jest dziedziną nauki, którą opanowuje się stopniowo.
 • Zrozumienie, że sukces wymaga czasu - w konkursach programistycznych biorą udział dzieci, które wykazały się szczególną cierpliwością i wytrwałością w nauce programowania. Warto zauważyć, że nie jest to najprostsza dziedzina nauki, nawet dla dorosłych.
 • Zmysł kreatywnego myślenia - o wygranej uczestników w konkursach związanych z programowaniem decydują nie tylko konkretne umiejętności analityczne i zdobywana miesiącami wiedza. Bardzo duże znaczenie odgrywa w tym przypadku także umiejętność twórczego myślenia.
 • Nawiązanie nowych znajomości - pod tą zaletą kryje się możliwość rozwoju zdolności interpersonalnych dziecka. Fakt ten może stanowić punkt odniesienia do kolejnych etapów kreowania swojej przyszłości, nie tylko w dziedzinie programowania.
 • Odkrycie swoich unikalnych cech - w tym przypadku nie chodzi tylko o poznanie swoich umiejętności i wiedzy. Konkursy ujawniają bowiem także psychologiczne i emocjonalne predyspozycje dzieci. Jak reagują na stres? Jak radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi? Przebieg konkursów może nam na ten temat sporo powiedzieć.
 • Możliwość wygrania nagród i tytułu - w zależności od poszczególnych konkursów i nagrody mogą mieć różny charakter. Ten aspekt powinien stanowić jedynie wisienkę na torcie pozostałych korzyści brania udziału w takich wydarzeniach. Jest to synonim zdrowego podejścia do rywalizacji.

Konkurs programistyczny Gigantów Programowania

Zapraszamy do udziału w Gigathonie, czyli Ogólnopolskim Konkursie Programistycznym dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Chętni mogą sprawdzić swoją kreatywność i umiejętności,  a na zwycięzców czekają bardzo atrakcyjne nagrody! 

Gigathon to również szansa na skonfrontowanie swoich pomysłów z pomysłami innych uczestników! W początkowej fazie na uczestników będzie czekać 25 rozgrzewkowych pytań w formie quizu sprawdzającego wiedzę teoretyczną.

Gigathon odbędzie się w trzech grupach wiekowych. Do zabawy zapraszamy: 

 • Dzieci w wieku 7-9 lat, które zmierzą się ze środowiskiem Minecraft Education.
 • Dzieci w wieku 10-12 lat, które spróbują swoich sił w rozwiązywaniu zadań środowisku Scratch. 
 • Młodzież w wieku 13-18 lat, które będzie miała za zadanie sprostać zadaniom w językach Python, C++ lub C# (język do wyboru w zależności od preferencji). 

Do konkursu można się zapisać za pośrednictwem formularza na stronie konkursowejPrzyszli uczestnicy mają na to czas od 11 maja do 12 czerwca 2023 roku. Konkurs będzie się składać z trzech etapów: 

 • Pierwszym etapem jest rozwiązanie specjalnego quizu, który opublikujemy 29 maja. Na jego rozwiązanie macie czas do 12 czerwca 2023 roku. Wyniki podamy już 16 czerwca! 
 • Drugim etapem będzie rozwiązanie quizu połączonego z zadaniami praktycznymi w październiku 2023 roku.
 • Trzecim etapem będzie przygotowanie indywidualnego projektu podczas STACJONARNEGO Gigathonu, który będzie mieć miejsce podczas naszych warsztatów Koduj z Gigantami w lutym 2024 roku. To wtedy zaprezentujecie w pełni swoje umiejętności programistyczne!

W zabawie mogą wziąć udział zarówno uczniowie szkoły Giganci Programowania, jak i uczestnicy, którzy nie są zapisani na nasze kursy. To świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy pod czujnym okiem doświadczonym mentorów oraz szansa na poznanie nowych przyjaciół, z którymi można dzielić swoje pasje!

Dla zwycięzców konkursu przygotowaliśmy: 

 • 1 miejsce:

Konsola PS5, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, wyjazd na obóz programistyczny z Giganci Travel, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 2 miejsce:

Konsola Nintendo Switch, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, słuchawki przewodowe z mikrofonem Logitech G Pro X, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

 • 3 miejsce:

Tablet SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5" 4/64 GB Wi-Fi Szary, roczny kurs programowania w szkole Giganci Programowania, mikrofon SPC GEAR Axis SPG148, nagrody od partnerów Gigantów Programowania.

Zapisz się na Gigathon!

Rodzaje konkursów programistycznych i ich organizatorów

 • Prowadzone przez szkoły programowania - ich przykładową formę przedstawiliśmy we wcześniejszej części artykułu.
 • Prowadzone przez różnego rodzaju instytucje - mogą to być instytucje zarówno prywatne, jak i publiczne. Ciekawym przykładem tego rodzaju wydarzenia jest konkurs organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Jego tytuł brzmi „Kodujemy w szkole - elementy kodowania w nauczaniu“ i jest on również dedykowany szkołom.
 • Bóbr - pod tą enigmatyczną nazwą kryje się międzynarodowy konkurs z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i edukacyjnej. „Bóbr” jest analogiczny dla matematycznego konkursu dla dzieci „Kangur” i został powołany w 2004 roku na Litwie.
 • Dżemik - konkurs programowania gier dla dzieci i młodzieży, który organizowany jest przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Konkurs ten także skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Można do niego podejść samodzielnie lub zespołowo.

FAQ:

1. Jak najlepiej przygotować się do konkursu z programowania?

Istnieje kilka możliwych sposobów. Strategię zdobywania wiedzy w tym zakresie warto skonsultować z przełożonym lub nauczycielem prowadzącym naukę dziecka. Szkoła Gigantów Programowania oferuje także cykl darmowych warsztatów z programowania dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych.

2. Jak wyglądają warsztaty oferowane przez Gigantów Programowania?

Warsztaty dla dzieci składają się z 4 spotkań webinarowych, na których trenerzy i programiści przedstawią wiele przydatnych informacji z dziedziny programowania. Szkolenie dla nauczycieli ma za zadanie przedstawić narzędzia online do nauki programowania w językach Python i Scratch. Możliwe będzie również zadawanie pytań.

3. Czy kursy i szkolenia Gigantów Programowania możliwe są do odbycia także w formie stacjonarnej?

Tak, jeśli aktualnie nie ma względem tego żadnych przeciwwskazań związanych z ograniczeniami epidemiologicznymi. Lista miejscowości, w których mogą odbyć się takie zajęcia, znajduje się pod następującym linkiem https://www.giganciprogramowania.edu.pl/lokalizacje-kursy-programowania. Warunkiem odbycia się zajęć stacjonarnych jest minimalna liczba zapisanych uczestników danego kursu lub szkolenia.

Przeczytaj także:


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Przygotowanie do testu 8-klasisty z matematyki
Blog

Jak się uczyć szybko, czyli co zrobić, żeby mieć więcej wolnego czasu?

Przywykliśmy, że „szybko” i „dobrze” raczej nie idą w parze, a wolny czas w słowniku ucznia nie występuje zbyt często. Gdy testy się...

Czytaj więcej
Programowanie dla dzieci
Blog

Kursy programowania a rozwój osobisty. Jak nauka kodowania wpływa na samopoczucie dzieci?

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest integralną częścią naszego życia, nauka programowania staje się coraz bardziej cenną...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs