Unia Europejska

Koduj z Gigantami
Blog

AI na ratunek edukacji. Jak sztuczna inteligencja pomaga dzieciom w nauce?


6 minut czytania

Sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w zawrotnym tempie, a jej wpływ na nasze życie z roku na rok jest coraz bardziej widoczny. Jednym z obszarów, gdzie AI jest powszechnie wykorzystywane, stała się edukacja. Sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia pracę nauczycielom, ale także pomaga dzieciom w procesie nauki. O co tutaj chodzi i dlaczego jest to aż tak ważne? Zapraszamy do lektury! 

Sztuczna Inteligencja i koniec rutyny

Uczenie maszynowe bazujące na ogromnych modelach językowych to rzecz, która w świecie technologii istnieje od dawna. Pełen potencjał tego rozwiązania wykorzystał jednak dopiero ChatGPT, z którego już teraz korzystają dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. 

ChatGPT zmienił jakość edukacji i sposób pracy nauczycieli. Dzięki niemu możliwe było nie tylko zrezygnowanie z wielu rutynowych i administracyjnych obowiązków, ale również spersonalizowanie nauki. Narzędzie to służy przede wszystkim do szybkiego wyszukiwania informacji, tłumaczenia prostych tekstów czy szukania inspiracji. 

Potencjał w tym dostrzegły już firmy tworzące edukacyjne oprogramowanie dla uniwersytetów. Okazało się bowiem, że AI świetnie radzi sobie z punktacją i oceną esejów uczniów. Technologia ta może być wykorzystywana również jako wirtualny asystent, który uczy poprawnego pisania i to nie tylko pod względem ortograficznym czy gramatycznym. 

AI jako asystent nauczyciela 

Jedną z największych zalet narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, jest możliwość analizy niezliczonych zbiorów danych. AI jest w stanie liczyć czas rozwiązywania zadań i poziom wiedzy, a także weryfikować aktywność czy frekwencję uczniów, dostarczając te informacje bezpośrednio do nauczyciela, co z kolei znacząco przyspiesza i ułatwia jego pracę. 

Narzędzia AI mogą pomóc nauczycielom w poprawianiu wyników uczniów i w wyszukiwaniu trendów edukacyjnych, które motywują młode osoby do efektywniejszego zdobywania wiedzy. Może być to pomocne zarówno w ukierunkowaniu zainteresowań ucznia, jak i w monitorowaniu tych działów, z którymi sobie on nie radzi. 

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że aż 85% sugestii związanych z oceną uczniów, których udzieliło AI pokrywało się z tymi, które dostrzegli prawdziwi nauczyciele. Szacuje się, że blisko 90% szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych korzysta ze sztucznej inteligencji jako wsparcia w monitorowaniu ocen uczniów i ich frekwencji. 

Dlaczego dzieci powinny się uczyć AI?

Przede wszystkim, sztuczna inteligencja stała się już rzeczywistością, z którą nie za bardzo możemy coś zrobić. Warto zatem zaadaptować się do nowego cyfrowego świata i korzystać z jego niemal nieograniczonych możliwości. 

Dzieci powinny uczyć się jak korzystać z AI w sposób świadomy, bezpieczny i etyczny. Pozwoli to im nie tylko zdobyć szeroką wiedzę na temat funkcjonowania nowoczesnego świata, ale również rozbudzi ciekawość i pomoże odnaleźć pasje. Obcowanie z AI sprzyja rozwijaniu kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, analizowaniu danych czy myśleniu out of the box. 

Sztuczna inteligencja posiada gigantyczny potencjał edukacyjny. Może ona znacząco przyspieszać proces nauki i pomagać uczniom w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań. 

Warto tutaj dodać, że już w 2021 roku powstał raport “AI w polskim biznesie”, według którego blisko 75% przedsiębiorców w Polsce planuje zainwestować w najbliższym czasie w sztuczną inteligencję. Co to oznacza w praktyce? Cóż, przede wszystkim to, że już wkrótce specjaliści ds. AI będą jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku. 

Jak uczyć dzieci AI? 

Zapraszamy do Kr(AI)ny Przyszłości, czyli na nasze bezpłatne warsztaty programistyczne z cyklu Koduj z Gigantami.

W trakcie naszych zajęć, oprócz tajników wiedzy z kodowania, przybliżymy uczestnikom korzyści i zagrożenia płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji! 

Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać Krainę AI — miejsce, w które zmienia świat! 

Dowiecie się u nas mnóstwa ciekawostek o nowych technologiach, a także tego, jak zaprogramować i w bezpieczny sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję! AI to bez wątpienia jedna z najważniejszych części nowoczesnej rzeczywistości, dlatego też powinien znać ją każdy!

Nie zabraknie też wspaniałych atrakcji dla Rodziców!

W trakcie zajęć uczniowie poznają podstawy programowania w środowiskach i językach, takich jak:

🔸 Scratch

🔸 Minecraft

🔸 App Inventor

🔸 C#

🔸 C++

🔸 Python

🔸 HTML, JavaScript i CSS

Warsztaty to doskonała okazja, aby rozpocząć przygodę z programowaniem! Celem akcji jest promowanie idei nauki programowania oraz zwiększenie świadomości w zakresie nowych technologii już od najmłodszych lat! Zajęcia prowadzone są stacjonarnie oraz online!

Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja ma niewiele wspólnego ze scenariuszami rodem z filmów Terminator, Łowca Androidów czy Westworld. To jedno z najwspanialszych narzędzi współczesności, które w ciągu najbliższych kilku lat coraz bardziej będzie wpływać na nasze codzienne życie. 

AI już teraz spotkamy u asystentów głosowych, w systemach rozpoznawania i generowania obrazów czy w automatyzacji rozmaitych procesów. Z drugiej strony każda technologia może być wykorzystywana w niewłaściwy sposób. Dlatego też zachęcamy, by najmłodsi już teraz zaczynali poznawać sztuczną inteligencję i uczyli się, jak korzystać z niej w sposób odpowiedzialny.

Zapraszamy na warsztaty! Zapisy już trwają, a pierwsze zajęcia startują 26 sierpnia. 

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty z programowania! 

Będziemy w całej Polsce, a także online! 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

zajęcia rozwijające kreatywność
Blog

Zabawy dla dzieci rozwijające twórcze myślenie i wyobraźnię

Istnieje wiele różnych sposobów wspomagających stymulację rozwoju kreatywności u dzieci. Mogą to być zarówno wszelkiego rodzaju zajęcia...

Czytaj więcej
zajęcia programowania dla dzieci
Blog

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Kilka lat temu nauka programowania weszła do podstawy nauczania dzieci klas I-III we wszystkich szkołach w Polsce. O ile to zjawisko...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs