Unia Europejska

Koduj z Gigantami
Blog

AI na ratunek edukacji. Jak sztuczna inteligencja pomaga dzieciom w nauce?


6 minut czytania

Sztuczna inteligencja (AI) rozwija się w zawrotnym tempie, a jej wpływ na nasze życie z roku na rok jest coraz bardziej widoczny. Jednym z obszarów, gdzie AI jest powszechnie wykorzystywane, stała się edukacja. Sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia pracę nauczycielom, ale także pomaga dzieciom w procesie nauki. O co tutaj chodzi i dlaczego jest to aż tak ważne? Zapraszamy do lektury! 

Sztuczna Inteligencja i koniec rutyny

Uczenie maszynowe bazujące na ogromnych modelach językowych to rzecz, która w świecie technologii istnieje od dawna. Pełen potencjał tego rozwiązania wykorzystał jednak dopiero ChatGPT, z którego już teraz korzystają dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. 

ChatGPT zmienił jakość edukacji i sposób pracy nauczycieli. Dzięki niemu możliwe było nie tylko zrezygnowanie z wielu rutynowych i administracyjnych obowiązków, ale również spersonalizowanie nauki. Narzędzie to służy przede wszystkim do szybkiego wyszukiwania informacji, tłumaczenia prostych tekstów czy szukania inspiracji. 

Potencjał w tym dostrzegły już firmy tworzące edukacyjne oprogramowanie dla uniwersytetów. Okazało się bowiem, że AI świetnie radzi sobie z punktacją i oceną esejów uczniów. Technologia ta może być wykorzystywana również jako wirtualny asystent, który uczy poprawnego pisania i to nie tylko pod względem ortograficznym czy gramatycznym. 

AI jako asystent nauczyciela 

Jedną z największych zalet narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, jest możliwość analizy niezliczonych zbiorów danych. AI jest w stanie liczyć czas rozwiązywania zadań i poziom wiedzy, a także weryfikować aktywność czy frekwencję uczniów, dostarczając te informacje bezpośrednio do nauczyciela, co z kolei znacząco przyspiesza i ułatwia jego pracę. 

Narzędzia AI mogą pomóc nauczycielom w poprawianiu wyników uczniów i w wyszukiwaniu trendów edukacyjnych, które motywują młode osoby do efektywniejszego zdobywania wiedzy. Może być to pomocne zarówno w ukierunkowaniu zainteresowań ucznia, jak i w monitorowaniu tych działów, z którymi sobie on nie radzi. 

Badania przeprowadzone w USA wykazały, że aż 85% sugestii związanych z oceną uczniów, których udzieliło AI pokrywało się z tymi, które dostrzegli prawdziwi nauczyciele. Szacuje się, że blisko 90% szkół wyższych w Stanach Zjednoczonych korzysta ze sztucznej inteligencji jako wsparcia w monitorowaniu ocen uczniów i ich frekwencji. 

Dlaczego dzieci powinny się uczyć AI?

Przede wszystkim, sztuczna inteligencja stała się już rzeczywistością, z którą nie za bardzo możemy coś zrobić. Warto zatem zaadaptować się do nowego cyfrowego świata i korzystać z jego niemal nieograniczonych możliwości. 

Dzieci powinny uczyć się jak korzystać z AI w sposób świadomy, bezpieczny i etyczny. Pozwoli to im nie tylko zdobyć szeroką wiedzę na temat funkcjonowania nowoczesnego świata, ale również rozbudzi ciekawość i pomoże odnaleźć pasje. Obcowanie z AI sprzyja rozwijaniu kreatywnego myślenia, rozwiązywania problemów, analizowaniu danych czy myśleniu out of the box. 

Sztuczna inteligencja posiada gigantyczny potencjał edukacyjny. Może ona znacząco przyspieszać proces nauki i pomagać uczniom w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań. 

Warto tutaj dodać, że już w 2021 roku powstał raport “AI w polskim biznesie”, według którego blisko 75% przedsiębiorców w Polsce planuje zainwestować w najbliższym czasie w sztuczną inteligencję. Co to oznacza w praktyce? Cóż, przede wszystkim to, że już wkrótce specjaliści ds. AI będą jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku. 

Jak uczyć dzieci AI? 

Zapraszamy do Kr(AI)ny Przyszłości, czyli na nasze bezpłatne warsztaty programistyczne z cyklu Koduj z Gigantami.

W trakcie naszych zajęć, oprócz tajników wiedzy z kodowania, przybliżymy uczestnikom korzyści i zagrożenia płynące z wykorzystania sztucznej inteligencji! 

Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu, ale też poznać Krainę AI — miejsce, w które zmienia świat! 

Dowiecie się u nas mnóstwa ciekawostek o nowych technologiach, a także tego, jak zaprogramować i w bezpieczny sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję! AI to bez wątpienia jedna z najważniejszych części nowoczesnej rzeczywistości, dlatego też powinien znać ją każdy!

Nie zabraknie też wspaniałych atrakcji dla Rodziców!

W trakcie zajęć uczniowie poznają podstawy programowania w środowiskach i językach, takich jak:

🔸 Scratch

🔸 Minecraft

🔸 App Inventor

🔸 C#

🔸 C++

🔸 Python

🔸 HTML, JavaScript i CSS

Warsztaty to doskonała okazja, aby rozpocząć przygodę z programowaniem! Celem akcji jest promowanie idei nauki programowania oraz zwiększenie świadomości w zakresie nowych technologii już od najmłodszych lat! Zajęcia prowadzone są stacjonarnie oraz online!

Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja ma niewiele wspólnego ze scenariuszami rodem z filmów Terminator, Łowca Androidów czy Westworld. To jedno z najwspanialszych narzędzi współczesności, które w ciągu najbliższych kilku lat coraz bardziej będzie wpływać na nasze codzienne życie. 

AI już teraz spotkamy u asystentów głosowych, w systemach rozpoznawania i generowania obrazów czy w automatyzacji rozmaitych procesów. Z drugiej strony każda technologia może być wykorzystywana w niewłaściwy sposób. Dlatego też zachęcamy, by najmłodsi już teraz zaczynali poznawać sztuczną inteligencję i uczyli się, jak korzystać z niej w sposób odpowiedzialny.

Zapraszamy na warsztaty! Zapisy już trwają, a pierwsze zajęcia startują 26 sierpnia. 

Zapisz dziecko na darmowe warsztaty z programowania! 

Będziemy w całej Polsce, a także online! 


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

Pomysły na prezent świąteczny
Blog

10 pomysłów na udany prezent świąteczny

Święta Bożego Narodzenia to czas uśmiechów, miłości i obdarowywania bliskich wyjątkowymi prezentami. Jeśli wciąż szukasz inspiracji na...

Czytaj więcej
Gry planszowe dla dzieci
Blog

Najlepsze gry planszowe dla Twojego dziecka

Wielu z nas spędzało dzieciństwo z grami planszowymi. W latach 90. dominowały tytuły takie jak Sombrero, Chińczyk czy tradycyjne szachy,...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs