Unia Europejska

Koduj z Gigantami
Blog

Jak zachęcić dziecko do nauki szkolnej?


6 minut czytania

W XXI wieku nauka szkolna stanowi dla wielu dzieci poważne wyzwanie. W otaczającym świecie technologii i postępującej cyfryzacji młody człowiek ma ułatwiony dostęp do treści rozrywkowych, które są znacznie bardziej atrakcyjne niż standardowa edukacja szkolna. Media społecznościowe, serwisy streamingowe czy też gry komputerowe skutecznie odciągają od książek i podręczników. Dlatego też, w edukacji, pojawiają się mniej konwencjonalne sposoby uatrakcyjnienia nauki. Poniżej zaprezentowaliśmy listę pięciu najpopularniejszych sposobów, które mogą zachęcić dziecko do poszerzania wiedzy szkolnej. 

1.    Zagraj w edukację

Grywalizacja towarzyszy ludziom od wielu lat. Ogólna definicja tego słowai to nic innego jak wykorzystywanie elementów pochodzących z gier (nie tylko komputerowych) w miejscach i czynnościach, które z grami mają niewiele wspólnego. Najczęściej temat dotyczy zaangażowania i motywacji, ale coraz częściej również nauki. Przykładem takiej grywalizacji jest np. idea konkursu pracownika miesiąca czy też konstruowanie rankingów. Dla dzieci i młodzieży grywalizacja może stanowić niewyczerpane źródło motywacji - tym bardziej, że sposobów na jej wykorzystanie w nauce jest niezwykle dużo.

Oto kilka z nich:

  • Zastępowanie słów nacechowanych negatywnie np. praca domowa, sprawdzian, innymi, na takie, które kojarzą się z pozytywnymi emocjami, jak np. quest, misja, wyzwanie.
  • Wprowadzenie punktacji za odrobione prace domowe lub za przygotowanie do sprawdzianu (niezwykle ważne jest, aby nie wprowadzać punktacji za dobre oceny, lecz za włożony wysiłek).
  • Wykorzystywanie w zadaniach postaci z gier i świata dzieci, i wprowadzanie fabuły dzięki czemu zadania wydadzą się ciekawsze i bardziej angażujące.
  • Kolekcjonowanie np. odznak za pozyskane umiejętności.
  •  Interaktywne quizy.

Pomysłów na grywalizację jest bardzo dużo – najważniejsze jest jednak to, aby dziecku sprawiało radość samo uczestnictwo w rywalizacji.  W momencie, gdy dziecko nie jest zainteresowane uczestnictwem w zabawie, należy spróbować innego podejścia.

2.    Czas na Minecrafta

Minecraft uznawany jest przez wielu ekspertów za najpopularniejszą grę komputerową wszechczasów. I nie ma, czemu się dziwić. Po 12 latach od premiery tytułu miesięcznie aktywnych graczy jest aż 172 miliony! Ten otwarty świat pełen przestrzeni do budowania i przeżywania przygód na dobre wpisał się do świata dzieci. W jaki sposób wykorzystać więc tak popularną grę w edukacji? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w zasadzie w zasięgu ręki (a nawet myszki komputera) w postaci środowiska Minecraft Education.

Dzięki zastosowaniu wirtualnych klas i różnych ciekawych opcji takich jak np. tablica czy dziennik możemy przenieść naukę do świata wirtualnego. Znajdziemy tam również opcje niewystępujące w standardowej rozgrywce, a podnoszące naukę na jeszcze wyższy poziom. Takie elementy jak np. syntezator cząstek czy analizator materiałów pozwalają uczyć się chemii i biologii natomiast portfolio pozwala tworzyć dokumentacje własnych badań.

Ponadto producent dostarcza wiele scenariuszy naukowych, które można wykorzystać podczas nauki różnych przedmiotów szkolnych. Wędrówka po układzie okresowym pierwiastków czy też podróż przez sawannę pełną zagrożonych gatunków zwierząt, a nawet poznawanie układów planetarnych czy układu krwionośnego człowieka. Te i inne przygody tylko czekają na pasjonatów niecodziennej nauki.

Smart Schoolboy Uses Laptop to Program Software for Robotics Engineering Class. Elementary School Science Classroom with Gifted Brilliant Children Working with Technology

Prowadzimy kursy programowania w Minecrafcie, a także innowacyjne zajęcia Matematyka w Minecrafcie

3.    Urozmaić naukę

Niejednokrotnie nauka może okazywać się nużąca w momencie, gdy istnieje duża ilość materiału do przyswojenia, a wszystko co wokół siebie posiadamy to książki. Nawet najwytrwalsi mogą poczuć się zmęczeni. Naukę należy urozmaicać na różne sposoby począwszy od gadżetów i zabawek edukacyjnych aż na wycieczkach i podróżach skończywszy. Nauka biologii w oceanarium? A może poznawanie chemii przez proste eksperymenty z chemii spożywczej, które można zrobić we własnej kuchni? Kreatywnych pomysłów nigdy za wiele. Najprostszy globus czy też zestaw młodego chemika mogą uprzyjemnić naukę lepiej niż kolejna książka.

4.    Postaw na pozytywne wibracje

Nauka nie może kojarzyć się z biurkiem, lampką i przytłaczającą atmosferą. Dobrą metodą jest nauka na zewnątrz lub w domu przy odpowiednim oświetleniu jednak starajmy się unikać łączenia nauki z siedzeniem przy biurku. Nasz umysł wprowadzany jest wtedy sztucznie w proces skupienia dodatkowo powodując stres i dyskomfort. Ważne jest również jedzenie i picie w trakcie nauki – mózg wtedy traktuje naukę jak coś codziennego. Dlatego starajmy się stawiać na naukę w różnych miejscach, pozycjach czy też o różnym czasie. Dodatkowo szklanka wody i odrobina ruchu w odpowiednio dostosowanych interwałach może zdziałać naprawdę dużo.

5. Bezpłatne warsztaty z programowania Koduj z Gigantami

Bardzo dobrym narzędziem łączącym wiele metod wspomnianych wcześniej są warsztaty Koduj z Gigantami, które w tym roku organizowane są po raz czternasty. W tej edycji przenosimy się do świata poszukiwaczy, eksploracji i różnego rodzaju podróży dzięki czemu idealnie wpisujemy się w naturalną potrzebę dziecka do odkrywania otaczającego świata. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i można wziąć w nich udział z dowolnego miejsca w Polsce. Na zajęciach uczymy przede wszystkim podstaw programowania ale również stawiamy na wielokierunkowy rozwój.

Uczestnicy uczą się jak kreatywnie myśleć, jak łączyć ze sobą różne wydarzenia ciągiem przyczynowo-skutkowym oraz dowiadują się jak do problemów podchodzić w sposób projektowy. Każdy projekt wykonywany na zajęć osadzony jest w świecie dzieci dzięki czemu edukacja jest niezwykle przyjemna i komfortowa zarówno dla tych młodszych jak i starszych pasjonatów nauki.

Nie sposób jest wymienić wszystkie korzyści jakie niosą ze sobą warsztaty Koduj z Gigantami dlatego najlepszym sposobem jest spróbowanie i zapisanie się na jeden z warsztatów. Dzięki temu można otworzyć dziecku nowe perspektywy rozwoju ale też pozwolić na świetną zabawę.

Kliknij i zapisz się już teraz!  


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

zajęcia programowania dla dzieci
Blog

Co rozwijają zajęcia komputerowe dla dzieci?

Kilka lat temu nauka programowania weszła do podstawy nauczania dzieci klas I-III we wszystkich szkołach w Polsce. O ile to zjawisko...

Czytaj więcej
Programowanie czy robotyka
Blog

Programowanie czy robotyka - co bardziej rozwija dzieci?

Główną cechą wspólną programowania i robotyki dla dzieci jest działania oparte na logicznym i twórczym myśleniu. Ich szczegółowa...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs