Unia Europejska

Blog

Czy wiesz, że kodowanie pomaga się uczyć?


4 minuty czytania

Nie musisz być matematycznym geniuszem, aby zacząć naukę programowania. 

Kiedy myślisz o nauce programowania, przed oczami pojawiają Ci się złożone równania i skomplikowane wzory matematyczne? Ta myśl może być zniechęcająca, szczególnie jeśli nie czujesz się pewnie w przedmiotach ścisłych. Jednak prawda jest taka, że obecnie ​​nauka programowania jest o wiele bardziej intuicyjna, niż mogłoby Ci się wydawać. I co ważniejsze,  przyswajanie podstaw kodowania od samego początku rozwija umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. A jak wiemy, są to zdolności, które przekładają się na wiele innych obszarów życia, w tym wyniki w szkole. 

Masz problemy z koncentracją i ciężko zorganizować Ci czas na naukę? 

Po powrocie ze szkoły ciężko Ci zabrać się do nauki? Zapewne, jak wielu z nas, masz problem z utrzymaniem uwagi i bardzo szybko sięgasz po telefon czy ulubioną grę. Nie jesteś sam! Jednak pamiętaj, że dobra organizacja czasu pozwoli Ci dłużej korzystać z przyjemności i przy okazji osiągać świetne wyniki w nauce. Tutaj również z odpowiedzią przychodzi nauka programowania, która łączy naukę z zabawą. Takie podejście sprawia, że nawet nie zauważysz, kiedy nauczysz się organizować swoją pracę i motywować do dalszych osiągnięć. 

Praca projektowa i praca w grupie - te umiejętności z pewnością odmienią twoje podejście do nauki szkolnej!

Zajęcia z programowania opierają się przede wszystkim na realizowaniu kolejnych projektów. Pracując nad ich wykonaniem, uczniowie uczą się planowania i podejmowania decyzji. Muszą określić priorytety, a podczas pracy zespołowej rozdzielić zadania. To doskonałe doświadczenie w zarządzaniu czasem i zadaniami, przydaje się również w szkole podczas planowania harmonogramu nauki i realizacji projektów klasowych. Po takim przygotowaniu, twoje prace domowe z pewnością zaskoczą niejednego nauczyciela, a może nawet otworzą drogę do udziału w konkursach. 

Ucz się wykorzystując ulubione gry 

Pamiętaj, że nauka kodowania nie musi być nudna. Obecnie kursy programowania dla dzieci i młodzieży opierają się na znanych środowiskach, takich jak Minecraft czy Scratch. Wykorzystywane podczas zajęć narzędzia oferują interfejsy oparte na graficznej reprezentacji kodu. Taka forma sprawia, że nauka staje się bardziej intuicyjna, a ty stopniowo przygotowujesz swoją wyobraźnię i sposób myślenia na spotkanie z długimi linijkami kodu. Nawet nie zorientujesz się, kiedy przeciąganie i upuszczanie klocków stanie się zabawą i nauką w jednym. 

Programowanie dalej brzmi strasznie? Spróbuj grafiki albo matematyki z Minecraftem!

Istnieją również pokrewne zajęcia, które mogą bardziej przemawiać do Twoich zainteresowań. Jednymi z nich są kursy grafiki komputerowej, które stanowią doskonały sposób na wykorzystanie umiejętności artystycznych i rozwijanie kreatywności oraz myślenia abstrakcyjnego. Co ważne, coraz więcej narzędzi wykorzystywanych podczas zajęć opiera się na sztucznej inteligencji. Dzięki temu będziesz na bieżąco z rozwojem technologii, czym zaskoczysz kolegów, a w przyszłości z pewnością wykorzystasz w pracy. Jeśli jednak szukasz czegoś innego, co bezpośrednio poprawi Twoje oceny w szkole, spróbuj Matematyki z Minecraftem. Podczas tych zajęć uczniowie, stając przed kolejnymi wyzwaniami w świecie Minecrafta, poznają operacje matematyczne w przyjaznym i interaktywnym środowisku.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Ćwiczenia na koncentrację u dzieci
Blog

Ćwiczenia na koncentrację – jak poprawić koncentrację u dziecka?

Umiejętność koncentracji uwagi jest kluczowa dla edukacji i rozwoju i wręcz niezbędna w codziennym życiu. To podstawa efektywnej pracy...

Czytaj więcej
Gigathon nauka programowania
Blog

5 powodów, dla których Gigathon to doskonała okazja do rozwoju umiejętności programistycznych

Największe programistyczne wyzwanie 2023 roku właśnie się rozpoczęło! Gigathonowy konkurs to nie tylko szansa na zdobycie wyjątkowych...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs