Matematyka z Minecraftem dla klasy trzeciej to niezwykła możliwość poznania świata matematyki poprzez jedną z najpopularniejszych gier wśród dzieci. Podczas kursu podstawa programowa z matematyki dla klasy trzeciej jest realizowana przy wykorzystaniu wirtualnych klas w Minecrafcie. Stając przed różnymi wyzwaniami takimi jak Wielki Labirynt Matematyczny czy też mini-escape roomy i tory przeszkód uczestnicy zajęć poznają różne zagadnienia matematyczne takie jak m.in. parzystość liczb, porównywanie liczb oraz dokonują podstawowych i zaawansowanych obliczeń matematycznych. Ponadto pojawiają się tematy związane z uniwersalnymi elementami szkolnymi takimi jak praca z kalendarzem, zegarem, obliczenia pieniężne i wagowe. Każda lekcja składa się z teoretycznego wstępu oraz praktycznego wykorzystania wiedzy w Minecrafcie. Po ukończeniu kursu uczniowie otrzymują certyfikat poświadczający zdobytą wiedzę.

Dzięki niesamowitemu światu Minecrafta stworzyliśmy platformę do nauki liczenia i nazywania liczb. Sprawdźmy czy uczestnicy poradzą sobie z podstawowymi obliczeniami. Na szczęście Minecraft przychodzi z pomocą i dzięki niecodziennej tabliczce mnożenia będziemy w stanie rozwiązać wszystkie zadania.
Znajomość kalendarza, zegara czy też wagi i miar to podstawa nie tylko w świecie rzeczywistym ale również w Minecrafcie. Dziś skupimy się na wielkim kalendarzu stworzonym przez starożytną rasę Minecrafteków.
Trzecie zajęcia to kontynuacja obliczeń pieniężnych. Musimy dostać się do skarbca jednak drogi do niego pilnują strażnicy, którzy przepuszczają tylko najlepszych matematyków. Sprawdźmy czy poznając podstawy obliczeń z wykorzystaniem pieniędzy jesteśmy w stanie przedostać się przez wszystkich strażników i zdobyć starożytny skarb.
Robi się ciemno, a przecież na zegarze jeszcze nie ma 17:30. Niestety o 18:47 mają pojawić się Creepery i Endermany. Ile czasu więc mamy na zbudowanie schronienia? Dzięki profesjonalnemu nauczycielowi uczestnicy poznają metody obliczeń zegarowych i będą w stanie zbudować schronienie na czas.
Co jest cięższe? Blok diamentu czy blok złota? Jak zamieniać jednostki wagi z kilogramów na dekagramy i odwrotnie? Po poznaniu podstawowych zasad przeliczania jednostek wagi uczestnicy w każdej sytuacji będą mogli sobie z tym poradzić.
Zamieszkaliśmy w biomie pustynnym, gdzie temperatury są bardzo wysokie. Niestety musimy odwiedzić przyjaciela w biomie zimowym. Jak zimno tam będzie? Koniecznie zabierzmy ze sobą termometr tylko najpierw nauczmy się go obsługiwać. W przeciwnym razie możemy ubrać się nieodpowiednio do pogody a wtedy przeziębienie gwarantowane. Przygotuj Steve’a do wędrówki i poznaj zasady przeliczania temperatur i odczytywanie pomiarów z termometru.
Wielki Labirynt Matematyczny powoli zaczyna się otwierać. W pierwszych jego komnatach będziemy musieli wykonać proste zadania matematyczne w oparciu o wiedzę na temat układów pozycyjnych liczb dwucyfrowych. Tylko prawidłowe rozwiązywanie zadań pomoże nam przejść dalej.
Udało nam się przejść do kolejnych komnat Wielkiego Labiryntu Matematycznego. Niestety pojawiły się kolejne problemy na naszej trasie. Strażnik Kluczy prosi nas o dodawanie większych liczb do siebie sposobem pisemnym. Czy podołamy temu zadaniu? Wasz nauczyciel z pewnością przygotuje Was do tego zadania.
Uffff. To zadanie było trudne. Jednak okazuje się, że to nie koniec. Po drugiej stronie komnaty znajduje się następna, która odwraca wymiary. W tym momencie Strażnik Kluczy stawia przed nami inne wyzwanie - odejmowanie sposobem pisemnym. Czy jesteśmy gotowi by stawić temu czoła?
Chwilowa przerwa od labiryntu pozwoli nam zebrać siły na kolejne jego wyzwania. W tym momencie musimy nauczyć się porównywać liczby stosując dziwne znaki. Czy to są runy? Czy to są jakieś tajemnicze symbole z zaginionego wymiaru? Mogą to być też znaki matematyczne - spróbujmy z nauczycielem rozwiązać tę tajemnicę.
Ostatni raz wracamy do Wielkiego Labiryntu Matematycznego. Tym razem musimy stawić czoła parzystości liczb. Poznajmy zasady tego pojęcia w finałowej komnacie naszego labiryntu.
Lekcja dwunasta to przejście do świata figur geometrycznych. Mimo, że Minecraft kojarzy nam się tylko z bloczkami to można z nich zbudować naprawdę wielkie konstrukcje i kształty. Nauczymy się je rozpoznawać i dowiemy się jak tworzyć je biorąc pod uwagę odpowiednie warunki.
Kolejna lekcja związana ze światem figur geometrycznych. Czym jest obwód figury? Jak go obliczyć? Ćwiczenia z szablonami światów Minecraft Education pozwolą nam wykształcić wszystkie potrzebne umiejętności.
Ostatnia lekcja to wstęp do świata liczb trzycyfrowych. Sprawdźmy czy poradzimy sobie z budową takich potężnych liczb, a także ich nazywaniem. Dzięki temu będziemy mogli wskoczyć w następny semestr niczym Enderman. Powodzenia!