Kurs jest przeznaczony dla dzieci, które są zainteresowane technologią i chcą eksplorować możliwości sztucznej inteligencji. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania ani technologii AI.

• 5 spotkań (raz lub kilka razy w tygodniu)

Kurs “Narzędzia AI w praktyce” to emocjonująca przygoda dla dzieci, w której będą miały okazję poznać fascynujący świat narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI). Podczas kursu dzieci będą eksperymentować, tworzyć i odkrywać różne narzędzia AI, rozwijając swoją kreatywność i umiejętności w interakcji z technologią. Każde spotkanie będzie skupione na innym narzędziu AI, zapewniając wszechstronne doświadczenie.

Na pierwszych zajęciach dowiemy się czym jest sztuczna inteligencja, do czego jest używana oraz na czym polega jej tak zwana "inteligencja". Poprzez serię ćwiczeń uczniowie poznają bliżej proces uczenia maszynowego. Ponadto obalimy niektóre mity związane z AI i przybliżymy kilka z nich, które poprzez zabawę mogą nas wiele nauczyć w tym znanego dobrze Akinatora.
Celem zajęć będzie zrozumienie czym właściwie jest znany z mediów ChatGPT, jak działa i do czego można go używać. Nauczymy się na jakiej zasadzie operuje on tekstem oraz tego jak nie popełniać błędów podczas posługiwania się nim. Dodatkowo nauczymy go kilku nowych rzeczy i sprawdzimy jak radzi sobie w porównaniu z Akinatorem.
Na zajęciach omówimy koncept działania sieci neuronowych, które zrozumiemy dzięki eksperymentowi myślowemu. Następnie użyjemy portalu thispersondoesnotexist by zrozumieć jak powstają obrazy dzięki sztucznej inteligencji oraz przetestujemy uwagę uczestników ucząc ich jak je rozpoznać spośród zwykłych zdjęć. Następnie powtórzymy ten sam proces dla grafik tworzonych przez playgroundai i wzbogacimy go o interakcję z ChatemGPT.
Celem lekcji jest poznanie procesu tworzenia muzyki i dźwięku dzięki AI. Użyjemy w tym celu Boomy i ElevenLabs. Nauczymy się jak bronić się przed niebezpieczeństwem związanym z podrabianiem głosu i w jaki sposób można stworzyć własną treść i użyć jej w projekcie.
W ramach tej lekcji będziemy eksperymentować z ruchomymi formami twórczości AI. Dowiemy się też czemu niechętnie nazywamy część z niej video. Użyjemy też wszystkich dotychczasowych umiejętności by stworzyć własny filmik w Canvie.