Unia Europejska

Sposoby na nudę w domu dla dzieci
Blog

Zajęcia dla dzieci w domu - 7 sposobów na nudę!


8 minut czytania

Ciekawe świata i pełne energii dzieci nie cierpią nudy! Gdy pogoda nie dopisuje albo epidemiczne obostrzenia nie pozwalają na rekreację na świeżym powietrzu, pozostaje spędzanie wolnego czasu w domu. To jednak nie musi oznaczać godzin spędzonych przed telewizorem! A jeśli przed komputerem, to w sposób pożyteczny i produktywny. Poznaj siedem sprawdzonych sposobów na nudę u dzieci - kreatywnych zajęć, które będą wspierać ich rozwój i dobry start w dorosłe życie!

#1 Wyzwalamy kreatywność w domowym teatrzyku!

Na pewno zauważyłeś, jak często dzieci podczas swoich zabaw wchodzą w czyjąś rolę. Nauczyciela, lekarza, sprzedawcy, mamy, superbohatera, maga, gwiazdy estrady! Odgrywanie ról pozwala dzieciom poznać nieznane i nauczyć się nowych umiejętności! Wyobraźnia młodych ludzi jest ogromna – to ona umożliwia tak różnorodną, porywającą, niczym nieskrępowaną zabawę we własnym wymyślonym świecie.

Domowy teatrzyk to jeden z najlepszych sposobów na nudę, a w takie przedstawienie warto zaangażować całą rodzinę. Scenę zaaranżujcie w dowolny sposób – w roli kurtyny świetnie sprawdzi się koc czy stara zasłona. Wymyślcie wspólnie porywającą historię, albo… pozwól dzieciom Cię zaskoczyć! Przebrania i gadżety, a także elementy scenografii przygotujcie, wykorzystując to, co dostępne jest w domu. Na końcu odegrajcie wspólnie spektakl lub jako rodzice zasiądźcie honorowo na widowni i owacją na stojąco nagrodźcie wysiłek Waszych pociech. Następnym razem możecie spróbować swoich sił w spektaklu kukiełkowym lub w teatrze cieni – wszystkie chwyty dozwolone! Koniecznie nagraj domowe przedstawienie – po latach wspólnie wrócicie do tej rodzinnej pamiątki ze łzami wzruszenia.

#2 Aktywna zabawa nie tylko na świeżym powietrzu!

Czy wiesz, że dzieci potrzebują około 60 minut intensywnej lub umiarkowanej aktywności dziennie? To sporo, ale przecież w grę wchodzi ich prawidłowy rozwój – nie tylko fizyczny, ale też psychiczny, emocjonalny. Przy czym nie tyle chodzi tu o morderczy trening, ile o ruchową zabawę, która możliwa jest także w domu!

Do dobrej zabawy, nawet jeśli oznacza bieganie, skoki czy stanie na jednej nodze, dzieci nie trzeba długo namawiać! W tym celu zbudujcie tor przeszkód lub labirynt, możecie wykorzystać w nim także elementy tzw. ścieżki sensorycznej. Zaangażujcie meble, pufy, krzesła, koce, piłki, zabawki, klocki. Na podłodze możecie ułożyć tekturowe plansze, do których przykleicie różne materiały i przedmioty (kulki z folii aluminiowej, watę, folię bąbelkową, a nawet produkty spożywcze – ryż, makaron, groch). Chodzi o to, by dziecko jak najczęściej stykało się z różnymi fakturami i kształtami – w ten sposób jego mózg będzie pracował nad właściwą organizacją bodźców i ich zamianą na odpowiednie reakcje.

Tor przeszkód gotowy? Teraz zastanówcie się, które jego elementy będą faktycznie przeszkodami – których nie można dotknąć, przejść po nich, czy nawet się do nich zbliżyć! A może to podłoga będzie „lawą”? Cała zabawa polega oczywiście na tym, by bezpiecznie pokonać tor czy wydostać się z ułożonego labiryntu, ale można pójść o krok dalej!

#3 Tor przeszkód i labirynt z elementami kodowania!

Zaproponuj dziecku, by „zakodowało” przejście przez tor przeszkód lub wyjście z labiryntu. Niech młody człowiek wydaje Ci polecenia – jak w zabawie “Simon says”! Idź dwa kroki w przód, przeskocz przez „bąbelkowy zakątek”, schyl się i przełóż piłki na prawą stronę. Po sznurku możesz stąpać, ale tylko tyłem – obróć się, zrób dwa kroki w tył… i tak dalej. W ten sposób aktywna zabawa w domu będzie z perspektywy dziecka jeszcze ciekawsza. Młody człowiek będzie czuł się ważny, wyróżniony, spełniony. Nawet się nie zorientuje, że przy okazji uczy się podstaw programowania – projektuje sekwencję komend, by uzyskać konkretny cel. Uczy się logicznie, ale też twórczo myśleć, łączyć skutek z przyczyną. Te umiejętności przydadzą mu się w całym przyszłym życiu i pomogą lepiej zrozumieć świat otaczających go technologii.

#4 Budujemy i programujemy nowy świat!

Kolejnym sposobem na domową nudę u dziecka jest budowanie z klocków. To tak ogromny sektor zabawek, że spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego małego konstruktora. Poza klasycznymi klockami możesz podarować dziecku elementy konstrukcyjne magnetyczne, wpinane, łączone na rzepy, w pełni konfigurowalne, a nawet elektroniczne. Budowanie z klocków tak angażuje dziecięcą wyobraźnię, że nierzadko ogromne, skomplikowane budowle powstają nawet przez kilka dni. W ten sposób dziecko projektuje własny świat – nawet jeśli finalnie zbudowany z klocków nie wygląda dokładnie tak samo, jak ten w jego głowie.

Zbudować nowy świat to jedno, ale zaprogramować jego elementy? Brzmi ekscytująco! Wiele z dostępnych na rynku klocków umożliwia nadanie funkcji zbudowanym obiektom. To może być pojazd, robot, zwierzę czy maszyna. Budowa modelu to w tym przypadku tylko wstęp do właściwej zabawy. Następnie młody człowiek za pomocą specjalnego panelu lub dedykowanej aplikacji programuje nową zabawkę. Dzięki temu obiekty z klocków mogą się poruszać, często nawet w skomplikowanych sekwencjach ruchów (np. choreografia taneczna) i wydawać określone dźwięki (np. śpiewać piosenki).

#5 Tworzymy gry i uczymy się programowania z Gigantami

Najmłodsi spędzają coraz więcej czasu przed komputerem, co na pewno trapi wielu rodziców. Oczywiście warto ograniczyć dziecku czas spędzony przed ekranem i zaproponować alternatywną zabawę w świecie rzeczywistym. Jednak jeśli dziecko wyraźnie ciągnie w stronę świata cyfrowego, warto zapisać je zajęcia dodatkowe, które będą nie tylko atrakcyjne, ale też pożyteczne.

Jednym z nich jest kurs programowania online z Gigantami Programowania! Podczas zajęć, w zależności od wieku i zainteresowań dziecka, młodzi ludzie uczą się zasad i mechanizmów programowania, a także podstawowych jego języków - a wszystko to podczas porywającej zabawy. Te często skomplikowane informacje przekazywane są najmłodszym na przyjemnym przykładzie. Dzieci tworzą własne gry lub projektują i programują elementy światów swoich ulubionych pozycji (np. Minecrafta). Kurs realizowany jest w konwencji ciekawych wyzwań, zdrowej rywalizacji i pod okiem doświadczonego nauczyciela Gigantów Programowania.

#6 Magia kolorów i kreatywne malowanie

Niektóre dzieci nie przepadają za pracami plastycznymi, innym wystarczy tylko kartka papieru i kolorowe kredki, by przepadły w otchłani swej wyobraźni. Jednak nawet tych nieprzekonanych bardzo łatwo namówić do wspólnej zabawy. Musisz tylko przygotować się na „odrobinę” bałaganu i zaproponować młodym ludziom zabawę połączoną z doświadczeniami. Zobaczysz, z jaką uwagą dzieci będą tworzyć nowe barwy, mieszając kolorowe farby. Podczas zabawy możesz wykorzystać barwniki spożywcze, oliwę i słoik. Potrząśniesz nim i barwniki zmieszają się, a po chwili wrócą na swoje miejsce, tworząc dwukolorową zawiesinę. Poczytaj o kolorowych eksperymentach typu „tęcza na talerzu” czy „kolorowy deszcz”. To proste, ale wciągające zabawy, dzięki którym zachęcisz dzieci do zgłębiania tajników sztuki plastycznej.

#7 Eksperymentujemy – młodzi naukowcy odkrywają świat

Eksperymenty dla dzieci w domu są proste i bezpieczne, nie wymagają specjalnych gadżetów i substancji. Choć oczywiście możesz kupić młodemu człowiekowi gotowy zestaw „małego naukowca”, dzięki któremu odkryje inspirujący świat fizyki czy chemii. Z powodzeniem jednak przeprowadzisz je we własnym zakresie. Koniecznie spróbuj eksperymentów typu:

  • „wulkan”, „lawa”, „chemiczne jojo”, „sztuczny śnieg”,
  • kuchenne doświadczenia (np. z jajkiem świeżym i nieświeżym, jajkiem w occie, domową galaretką),
  • krystalizacja soli (kryształkowe rzeźby!),
  • naelektryzowane cząstki (poruszanie puszką za pomocą plastikowej rury).

Są to znane eksperymenty dla dzieci, których opisy znajdziesz w internecie. Pamiętaj, by zawsze wytłumaczyć dziecku, jakie zjawisko obrazuje eksperyment i w jaki sposób występuje ono naturalnie w przyrodzie bądź jak można wykorzystać je w codziennych życiu. Bądź gotów na masę pytań i zniechęcaj się! Czasem nieudane doświadczenie daje więcej zabawy i radości niż eksperyment przeprowadzony z precyzją chemika.

FAQ:

Jak zorganizować ciekawe zajęcia dla dzieci w domu?

Wyzwól kreatywność, pamiętaj o naturalnych potrzebach dzieci: odkrywaniu świata, ruchu i aktywności, pracy wyobraźni. Pomyśl o eksperymentach, teatrzyku, torach przeszkód i labiryntach, budowaniu z elementami robotyki lub o zajęciach online z Gigantami Programowania.

Czego potrzebuję, by zorganizować ciekawe gry i zabawy dla dzieci w domu?

Pomysłowości, zaangażowania i nieco wolnego czasu. Wykorzystaj dostępne w domu przedmioty i materiały – dziecięca wyobraźnia zamieni je, w co tylko zechce.

Czy kurs programowania jest dobrym sposobem na nudę u dzieci?

Oczywiście! Młodzi ludzie uczą się programowania podczas zabawy, np. tworząc własne gry. Lekcje pod okiem doświadczonych nauczycieli zamieniają się w questy do zrealizowania, a dziecko spełnia się i doświadcza ogromnej satysfakcji.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Koduj z Gigantami
Blog

Jak zachęcić dziecko do nauki szkolnej?

W XXI wieku nauka szkolna stanowi dla wielu dzieci poważne wyzwanie. W otaczającym świecie technologii i postępującej cyfryzacji młody...

Czytaj więcej
Zajęcia z grafiki komputerowej
Blog

Nauka grafiki 2D i 3D. Od czego warto zacząć?

Grafika komputerowa to możliwość tworzenia wyjątkowych obrazów i animacji zarówno w formie 2D, jak i 3D. W dobie wszechobecnej...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs