Unia Europejska

Najpopularniejsze jezyki programowania w 2023
Blog

Najpopularniejsze języki programowania w 2023 roku


7 minut czytania

Nauka programowania bez wątpienia otwiera jedne z najbardziej opłacalnych ścieżek kariery zawodowej. Dlatego też rozpoczynając naukę kodowania warto zapoznać się z najpopularniejszymi językami programowania, które wyróżniają się na tle wszystkich pozostałych. Ich wybór będzie świetną opcją zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie programowania, jak i bardziej zaawansowanych koderów. Jakie z nich zatem wybrać w 2023 roku? 

Python - język na samym szczycie 

 

Python to jeden z najbardziej wszechstronnych języków programowania, który wykorzystywany jest w wielu różnych branżach. Jego cechą szczególną jest fakt, że jest on prosty do nauczenia. Dlatego też rekomenduje się go osobom, które dopiero zaczynają uczyć się programowania. 

To jednak nie wszystko - Python posiada też potężne wsparcie w postaci rozbudowanej biblioteki danych i zaangażowanej społeczności koderów. Z jego pomocą zaprogramujemy aplikacje, strony internetowe czy sztuczną inteligencję. Możliwości jest tutaj mnóstwo, a w zasadzie jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność i umiejętności. 
Szacuje się, że z Pythona korzysta nawet do 80% programistów na całym świecie. Niektórzy wprost stwierdzają, że jest to jeden z języków przyszłości, który z czasem pozwoli zaprogramować dosłownie wszystko. 

Zalety Pythona to:

 • nieskomplikowany proces nauki,
 • szybkie przyswajanie wiedzy,
 • rozbudowane biblioteki i frameworki,
 • uniwersalność,
 • ogromna społeczność programistów,
 • dynamiczny rozwój języka.

JavaScript - od lat w czołówce 

Innym przykładem języka programowania, którego warto się uczyć w 2023 roku, jest JavaScript. Ten język wykorzystują profesjonalni programiści w tworzeniu zaawansowanych aplikacji internetowych. Cechuje się on jednak prostotą i jest dość łatwy do opanowania. 

Co więcej, JavaScript jest językiem niezwykle uniwersalnym - pozwala m.in. budować strony i sklepy internetowe. Obecnie każdy profesjonalny programista powinien go znać, niezależnie od specjalizacji. JavaScript działa już po załadowaniu strony i sprawia, że witryna wygląda na bardziej interaktywną i dynamiczną. Podobnie, jak Python odznacza się ogromną społecznością programistów i tysiącami dostępnych w sieci tutoriali. 

Zalety JavaScript to:

 • współpraca z innymi językami,
 • łatwość programowania,
 • wysokie zapotrzebowanie na programistów JavaScript,
 • możliwość tworzenia naprawdę zaawansowanych projektów. 

C++ do podboju kosmosu! 

Początkiem języka C++ był język C - jeden z najstarszych języków programowania strukturalnego. Co więcej, język stanowi do dziś fundament takich języków, jak PHP czy Ruby. C++ pozwala tworzyć strony internetowe, zaawansowane aplikacje (zarówno desktopowe, jak i mobilne) i wiele więcej. Dość wiedzieć, że znalazł on nawet zastosowanie podczas misji badawczych na Marsie! 

Zalety C++ to m.in.:

 • szybkość obliczeniowa
 • prostota programowania,
 • intuicyjność,
 • ogromna różnorodność zastosowań. 

PHP - szerokie zastosowanie i możliwości 

PHP to również jeden z tych języków kodowania, którymi warto się zainteresować w 2023 roku. Obecnie korzysta z niego blisko 75% domen internetowych, a liczba ta stale rośnie. Poza tym, język PHP znajduje zastosowanie w generowaniu aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Korzystają z niego tysiące programistów na całym świecie, co przekłada się na potężną bibliotekę adnych i frameworków. 

Do zalet PHP należą:

 • intuicyjność i łatwość nauki,
 • open source, czyli szerokie możliwości modyfikacyjne kodu,
 • niemal bezproblemowe wykrywanie błędów,
 • duża społeczność programistów. 

C# - do gier mniejszych i większych 

C# jest językiem programowania, który powstał z inicjatywy Microsoftu. Jest to język bezpieczny i szybki, który został zintegrowany z frameworkiem .NET. Pozwala on tworzyć aplikacje na Windowsa, wtyczki przeglądarkowe oraz gry mobilne i na PC. Korzysta z niego m.in. środowisko Unity, w którym możecie tworzyć (i to bezpłatnie!) własne unikatowe produkcje gamingowe! 

Zalety C# to:

 • prostota i szybkość nauki, 
 • szybkie efekty i gwarantowana satysfakcja, 
 • prosta składnia i wsparcie społeczności, 
 • możliwość stworzenia własnych gier i aplikacji w bardzo krótkim czasie. 

Inne języki programowania – czego uczyć się w 2023 roku?

W 2023 roku z całą pewnością warto też poznać inne języki programowania. Na liście znalazły się zarówno te dedykowane najmłodszym adeptom sztuki kodowania, jak i te przeznaczone dla bardziej zaawansowanych uczniów. 

Scratch

Scratch to najlepszy i obecnie najpopularniejszy język do nauki kodowania dla dzieci. Jest prosty, a zarazem atrakcyjny wizualnie - programowanie polega tutaj na łączeniu i przesuwaniu odpowiednich bloków z kodem. Całość przypomina zabawę w układanie klocków. Języka Scratch mogą się uczyć dzieci już od 3. roku życia, choć w naszej szkole zapraszamy na zajęcia uczniów w wieku od 7 lat.  

Kotlin

Kotlin to w zasadzie nowość na rynku programistycznym, bo język ten ma zaledwie 12 lat. Najczęściej łączy się go z innymi językiem programowania - Javą. Wykorzystuje się go najczęściej do tworzenia aplikacji na Androida. Język ten słynie z odporności na błędy, bezpieczeństwa i intuicyjności. 

Który język programowania na 2023 rok wybrać?

Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniego języka programowania na początku może przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak wiedzieć, że nie da się ich wszystkich zastosować jednocześnie. Dlatego też lepiej jest się skupić na poszczególnych krokach i stopniowo poznawać kolejne środowiska. 

Dzieciom polecamy w szczególności Scratcha i Pythona. To świetny pomysł na rozpoczęcie nauki kodowania całkowicie od zera. Osoby nieco bardziej zaawansowane powinny zwrócić uwagę na języki C++, C#, JavaScript oraz PHP. 

Najpopularniejsze języki programowania – 2023 rok z Gigantami Programowania

Nauka wybranego języka programowania wymaga przede wszystkim cierpliwości i systematyczności. Kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów jest wzbudzenie zainteresowania danych językiem. Dlatego też w Gigantach Programowania stawiamy przede wszystkim na dobrą zabawę, miłą atmosferę i sukcesywne poszerzanie wiedzy. 

Prowadzimy kursy programowania dla dzieci czy młodzieży w różnym wieku – zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Zapraszamy na nasze zajęcia osoby w wieku od 7. do 18. roku życia!  Zachęcamy też rodziców oraz nauczycieli do zapoznania się z naszą ofertą albo kontaktu z biurem obsługi klienta. Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w doborze idealnego kursu.

Zapisz się na nasze kursy programistyczne!

 

FAQ

Jakie są 3 języki programowania, które warto znać w 2023 roku?

Najpopularniejszym językiem programowania na 2023 rok jest Python, ale oprócz niego warto rozpocząć naukę programowania za pomocą JavaScript czy C++. 

Jaki język programowania na 2023 rok wybrać?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz stopnia zaawansowania danego ucznia. Dobrze jednak zacząć od propozycji sprawdzonych i polecanych, takich jak Scratch i Python.

Jak nauczyć się programowania?

Nauka programowania na własną rękę to wybitnie trudne zadanie. W zdobywaniu wiedzy warto posiłkować się książkami, źródłami internetowymi i zajęciami online. Kursy Gigantów Programowania to idealny sposób na zainteresowanie programowaniem dzieci i młodzieży.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 4 / 5

Oceń artykuł

konkursy programowania dla dzieci
Blog

Konkursy programistyczne dla dzieci - gdzie warto zgłosić dziecko?

Nasza rzeczywistość staje się nieodzownie związana z nowymi technologiami. W świecie wirtualnym pracujemy, spędzamy czas wolny, a także...

Czytaj więcej
gry karciane dla dzieci
Blog

Gry karciane dla dzieci. Sprawdź i zagraj ze swoim dzieckiem!

Pierwsze gry karciane powstały już ponad 1000 lat temu, a z czasem rozprzestrzeniły się na cały świat, stając się jedną z ulubionych...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs