Unia Europejska

Najpopularniejsze języki programowania na 2022
Blog

Najpopularniejsze języki programowania na 2022 rok


8 minut czytania

Czy warto uczyć się programowania? Oczywiście! Nie tylko rozwija się w ten sposób umysł, ale również zyskuje perspektywy dobrze płatnej pracy w branży IT. Przed podjęciem nauki konkretnego języka trzeba jednak przeanalizować m.in. potrzebę rynku i popularność w danym okresie. Jakie są najpopularniejsze języki programowania na 2022 rok? Sprawdźcie nasze prognozy!

Python

Chyba nikogo, kto interesuje się programowaniem, nie dziwi, że pierwszy język programowania, jakiego warto nauczyć się w 2022 roku to Python. Jego znaczenie wzrasta od wielu lat i dawno przekroczyło oczekiwania programisty, który go opracował. Python jako najpopularniejszy język programowania w 2022 r. posiada szeroki zasób bibliotek takich jak Panda, Scikit-Learn, NumPy czy SciPy. Obecnie Python to główny język dla ok. 80% programistów, w związku z czym wielu specjalistów uważa go za przyszłość kodowania. Umożliwia uczenie maszynowe, programowanie gier i nieskończenie wiele innych operacji.

Zalety Pythona to:

 • prostota nauki programowania,
 • rozbudowane biblioteki i frameworki,
 • uniwersalność,
 • duża społeczność programistów,
 • szybki rozwój języka.

Sprawdź nasze kursy programowania

Java

Język programowania, który warto znać w 2022 r. to z pewnością Java. Czy wiecie, że to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany język w korporacjach w Polsce? Dzięki wysokiej kompatybilności z aplikacjami biznesowymi jest powszechnie używany przy prowadzeniu wielu przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że podstawy programowania na kursach czy studiach przeważnie oznaczają naukę Javy. Język wykorzystuje się do tworzenia aplikacji mobilnych na Androida, webowych i desktopowych, a nawet naukowych.

Do zalet Javy należą:

 • uniwersalność (możliwość uruchamiania jej na każdym systemie i sprzęcie),
 • duża liczba gotowych bibliotek,
 • szybkość programowania,
 • programowanie obiektowe,
 • bezpieczeństwo platformy.

JavaScript

Wśród najpopularniejszych języków programowania na 2022 rok nie może zabraknąć JavaScript. To język stosowany do tworzenia skryptów na interaktywnych stronach internetowych. Obecnie każdy profesjonalny programista powinien go znać, niezależnie od specjalizacji. JavaScript działa już po załadowaniu strony i sprawia, że witryna wygląda na bardziej dynamiczną (np. obrazki przekształcają się w animacje, a filmy rozpoczynają odtwarzanie). Jest wyjątkowo popularny w aplikacjach webowych oraz backendowych.

Główne zalety JavaScript to:

 • współpraca z innymi językami,
 • łatwość programowania,
 • wysokie zapotrzebowanie na programistów JavaScript.

 

C i C++

C to jeden z najstarszych języków kodowania strukturalnego, który w połączeniu z Pythonem i Javą tworzy podstawę nauki programowania. Co ciekawe, C był bazą do stworzenia nowszych języków, jak Ruby czy PHP. Z kolei C++ stanowi swego rodzaju uzupełnienie C i świetnie nadaje się do programowania obiektowego. Umożliwia tworzenie stron internetowych, szerokiej gamy aplikacji (desktopowych, webowych i innych), a jest nawet wykorzystywany przy eksploracji Marsa! Dzięki nim obsłużycie systemy na wielu platformach oraz aplikacje na różnorodnych urządzeniach.

Zalety C i C++ to np.:

 • szybkość operacji,
 • intuicyjność,
 • różnorodność zastosowań.

Kotlin

Kotlin to stosunkowo nowy język programowania – powstał w 2011 roku jako język obiektowy do współdziałania z Javą. Z tego względu jeśli rozważacie jego naukę, warto poznać go równocześnie z Javą. Ponadto pod niektórymi względami przypomina język Apple Swift. Kotlin najczęściej kojarzony jest z aplikacjami na Androida.

Zalety Kotlina:

 • odporność na błędy,
 • niedrogie utrzymanie,
 • bezpieczeństwo.

PHP

PHP to kolejny język o bardzo szerokim zastosowaniu – mimo upływu lat jego popularność i zapotrzebowanie na programistów nie słabnie. Specjaliści szacują, że PHP obejmuje ok. 75% domen internetowych, wykorzystuje się go jednak także do generowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. Skrypty tworzone w PHP umieszcza się w plikach tekstowych razem z kodem HTML. Plusem korzystania z tego języka jest wielka grupa użytkowników tworzących biblioteki i frameworki, a także udzielających porad oraz inspirujących mniej doświadczonych programistów.

Do zalet PHP należą:

 • prostota nauki,
 • szybkość programowania,
 • open source,
 • łatwość wykrywania i usuwania błędów.

C#

Kolejny język programowania, którego warto uczyć się w 2022 roku to zorientowany obiektowo C#. Opracowany przez Microsoft kod jest szybszy i bezpieczniejszy niż podstawowy wariant C. Oprócz tego dzięki integracji z frameworkiem .NET (oraz jego przedłużeniem Mono) można tworzyć aplikacje na Windowsa, wtyczki do przeglądarek, aplikacje mobilne i gry.

Zalety C# to m.in.:

 • łatwość zrozumienia i nauki,
 • możliwość stosowania na różnych platformach,
 • prosta składnia na bazie tradycyjnych rozwiązań.

Inne języki programowania – czego uczyć się w 2022 roku?

Chociaż najpopularniejsze języki programowania w 2022 r. przedstawiliśmy powyżej, nie oznacza to, że nie możecie rozpocząć nauki innych. Programowanie to wyjątkowo użyteczne hobby, które może przydać Wam się w miejscu pracy czy szkole, dlatego przygotowaliśmy krótką listę innych języków wartych rozważenia.

Scratch

Scratch to najlepszy i obecnie najpopularniejszy język do nauki kodowania dla dzieci. Jest prosty, a zarazem atrakcyjny wizualnie, zatem młodzi ludzie nie mają problemu z poznaniem zasad programowania. Kody w nim przypominają klocki, które można ułożyć w takiej kolejności, aby rozwiązać dany problem. Dzięki przyjaznemu środowisku, jakie tworzy Scratch, podstaw języka uczą się dzieci już od 3 roku życia.

Ruby

Popularność języka programowania Ruby szybko wzrasta, dlatego nauka kodowania za jego pomocą może przynieść zaskakujące rezultaty. Opisywany język opiera się m.in. na Pythonie, ma naturalną składnię i, co równie ważne, jest darmowy. Jego prostota i obiektowość sprawiają, że świetnie sprawdza się u początkujących programistów. Framework Ruby on Rails umożliwia tworzenie aplikacji internetowych takich jak np. Twitter.

Scala

Do nauki języka Scala zachęca jego intuicyjna obsługa – kodowanie zachodzi tu wyjątkowo szybko. Możecie go zastosować zarówno do krótkich skryptów, jak i dużych aplikacji czy rozbudowanych systemów sieciowych. Język opiera się na bibliotekach, dzięki czemu ma nieograniczone opcje rozwoju. Programiści z powodzeniem uzupełniają Scalę innymi językami, jak C+, C# czy Java.

Który język programowania na 2022 rok wybrać?

Wybór odpowiedniego języka na start jest bardzo ważny i niełatwy. W końcu poznajecie nie tylko komendy, ale całe systemy z frameworkami oraz bibliotekami, które mogą skutecznie wpłynąć na sposób kodowania danego języka. Warto też pamiętać, że stosowanie wszystkich języków jest praktycznie niemożliwe.

Dzieciom polecamy Scratcha, Pythona lub Javę. Młodzież z pewnością skorzysta ze znajomości JavaScript, PHP albo Kotlina do tworzenia aplikacji mobilnych. Z reguły C+ i C# lepiej sprawdzają się dla nieco bardziej doświadczonych programistów. To jednak tylko nasze propozycje – zastanówcie się, jak chcecie wykorzystać znajomość języka i na tej podstawie wybierzcie odpowiednią opcję.

Najpopularniejsze języki programowania – 2022 rok z Gigantami Programowania

Chociaż w artykule przedstawiamy jeden język stricte przeznaczony do nauki programowania przez dzieci, w rzeczywistości młodzi ludzie z powodzeniem mogą uczyć się dowolnego języka z listy. Kluczem do wzbudzenia w nich zainteresowania jest przedstawienie nauki w atrakcyjny sposób, np. z Gigantami Programowania.

Przeprowadzamy kursy programowania dla dzieci czy młodzieży w różnym wieku – zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie. Zachęcamy rodziców oraz nauczycieli do zapoznania się z naszą ofertą albo kontaktu z biurem obsługi klienta. Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w doborze idealnego kursu.

FAQ

Jakie są 3 języki programowania, które warto znać w 2022 roku?

Najpopularniejszym językiem programowania na 2022 rok jest Python, ale oprócz niego warto rozpocząć naukę programowania za pomocą Javy oraz JavaScript.

Jaki język programowania na 2022 rok wybrać?

To zależy, jak planuje się wykorzystać dany język! Na początku przygody z programowaniem zawsze warto poznać jeden z najbardziej uniwersalnych języków, jak Scratch lub Python. Pod uwagę trzeba wziąć także preferowany sposób nauki.

Jak nauczyć się programowania?

Do nauki programowania najczęściej stosuje się książki, samodzielną pracę w oparciu o źródła internetowe albo kursy online. Kursy Gigantów Programowania to świetny sposób na zainteresowanie programowaniem dzieci i młodzieży.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 3 / 5

Oceń artykuł

Programowanie dla przedszkolaków
Blog

Programowanie dla przedszkolaków - na jakie zajęcia postawić?

Rodzice chcą wpływać na rozwój swoich pociech od ich najmłodszych lat życia. Do tej pory najczęściej wybieranymi kierunkami rozwojowymi...

Czytaj więcej
nauka programowania dla dzieci
Blog

Jak zacząć przygodę z programowaniem gier?

Skuteczna nauka programowania jest możliwa w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli pomyślnie rozpoczynają zgłębianie tajników...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs