Unia Europejska

Blog

Jak dzieci uczą się dziś języka angielskiego? - sprawdź najlepsze metody


6 minut czytania

O tym, że w obecnych czasach angielski trzeba znać, wie już każdy. O tym, że najlepiej zacząć tę naukę od dziecka też powszechnie wiadomo. Pierwsze angielskie słówka pojawiają się już podczas zajęć przedszkolnych, a nauka angielskiego — języka, który używany jest przez ponad miliard ludzi na całym świecie — przewija się na wszystkich etapach edukacji szkolnej. Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego w dzisiejszych czasach?

Aplikacje do nauki języka angielskiego

Szturmem popularność zdobywają dziś aplikacje do nauki języka angielskiego i to zarówno te dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czemu ta metoda staje się jedną z częściej wybieranych także przez rodziców nawet najmłodszych dzieci? 

Przede wszystkim w znakomitej większości to rodzic lub dziecko sami dobierają sobie czas, w jakim chcą się uczyć i to ile mogą go poświęcić na naukę języka. Dzięki temu, że nauka odbywa się online, nie trzeba tracić czasu na dowożenie dziecka na zajęcia — czas ten można spędzić wspólnie na robieniu czegoś fajnego.

W aplikacji widzimy materiał, dostosowujemy do siebie poziom nauki oraz kategorie, które nas interesują. Ogromnym plusem jest także to, że większość aplikacji pokazuje postęp w nauce, cyklicznie powtarza przerobiony wcześniej materiał i rozszerza go o nowe zasoby. Wchodząc w aplikację, rodzic na bieżąco widzi, jak przebiega nauka dziecka i czego się ono obecnie uczy.

Coraz więcej aplikacji oferuje także na żywo spotkania online z tutorami języka angielskiego, którzy najczęściej są native speakerami. Dzięki temu nauka wzbogacona jest o możliwość konwersacji i osłuchania się z wymową poznawanych słówek. Jak jeszcze technologia pomaga w nauce języka angielskiego?

Nauka programowania a język angielski

Tak, jak istnieje wiele powodów, aby rozpocząć naukę języka angielskiego od najmłodszych lat. Tyczy się to zarówno wczesnej nauki programowania jak i edukacji cyfrowej. 

W nauce tej dziedziny, rodzice dostrzegają nie tylko rozwój umiejętności cyfrowych, ale także możliwość rozwinięcia innych umiejętności, które są bardzo przydatne również w nauce języka angielskiego. Jakich?

  • Kreatywność i ćwiczenie wyobraźni

Nauka programowania, z uwagi na ciągłą konieczność poszukiwania rozwiązań niezwykle pozytywnie wpływa na rozwój kreatywności i wyobraźni, co z kolei bardzo przydaje się w nauce języków obcych, w tym języka angielskiego. 

Dzięki kreatywnym metodom uczenia możemy zapamiętywać nowe słowa poprzez tworzenie łańcuchów skojarzeniowych. Łączymy wówczas nowe słowa w jakąś historyjkę i ją wizualizujemy w głowie. Ciekawą metodą jest też budowanie skojarzeń obcych słów z podobnymi, występującymi w języku ojczystym.

Kreatywność pomaga również w przyswajaniu gramatyki języka angielskiego, np. poprzez tworzenie obrazkowych historyjek czy memów, które w zabawny sposób ilustrują trudne do zapamiętania  konstrukcje warunkowe czy odpowiednie użycie któregoś z czasów.

  • Rozwinięcie logicznego i analitycznego myślenia

Programowanie rozwija logiczne i analityczne myślenie. Tworzenie kodu to ciąg logicznych połączeń, które sprawiają, że dana funkcja wywołuje konkretne działanie, a sprawdzanie kodu wymaga dogłębnej analizy, umiejętności przewidywania i wyciągania wniosków. 

Te umiejętności są niezwykle przydatne także w przypadku nauki języka angielskiego, zwłaszcza jeśli chodzi o gramatykę i zapamiętywanie konstrukcji zdań. 

  • Samodzielność i umiejętność rozwiązywania problemów

Zajęcia z programowania mają dobry wpływ również na umiejętność samodzielnego radzenia sobie z problemami. Programiści często spędzają dużo czasu na „rewizji” kodu i metodą prób i błędów, poszukują rozwiązań, gdy coś działa nie tak, jak powinno. W czym to pomaga, jeśli chodzi o naukę języka angielskiego?

Przede wszystkim takie cechy i umiejętności pomagają pokonywać bariery, jakie często mamy np. w mówieniu w obcym języku, a także wspomagają rozumienie sensu zdania czy wypowiedzi z kontekstu. 

Jak widać nauka programowania od dziecka to nie tylko zdobywanie wiedzy programistycznej, ale także rozwijanie od najmłodszych lat wielu innych obszarów i umiejętności, które wspomagają również naukę innych przedmiotów.

Wiodącą szkołą w Polsce, która oferuje zajęcia z programowania dla dzieci w wieku od 7 do 19 lat, są Giganci Programowania. Na ponad 40 autorskich kursach dzieci i młodzież uczą się m.in. programowania gier, tworzenia aplikacji mobilnych czy pisania kodu w oparciu o języki programowania używane przez specjalistów IT. Co najważniejsze zajęcia odbywają się online oraz stacjonarnie, więc każdy może wybrać dogodną dla siebie i dziecka formę nauki. Ogromnym plusem są zajęcia w małych i podzielonych według kategorii wiekowych grupach zajęciowych.

Poznaj Gigantów Programowania

Angielski i programowanie idą w parze

Jeśli już teraz widzisz u swojego dziecka zainteresowanie nową technologią i komputerami, tym bardziej zadbaj o to, aby świetnie posługiwało się językiem angielskim. Czemu jest to takie ważne? 

Teoretycznie znajomość języka angielskiego nie jest warunkiem koniecznym, aby programować. Jednak to tylko teoria. W każdym bowiem języku programowania językiem komend jest angielski, więc przynajmniej podstawowa znajomość tego języka może znacznie ułatwić życie zwłaszcza początkującemu programiście. Dodatkowo większość wartościowych kursów czy tutoriali dotyczących programowania, także występuje głównie w wersji anglojęzycznej. 

Zdobycie tych umiejętności to z pewnością lepszy start na ścieżce zawodowej. Biegła znajomość języka angielskiego plus wiedza programistyczna na wysokim poziomie to połączenie, które gwarantuje świetną pracę w branży IT w najlepszych międzynarodowych firmach.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Języki programowania na 2021
Blog

Najpopularniejsze języki programowania na 2021

Branża programowania jest dalej jedną z najbardziej ekspansywnych i rozwijających się branż na rynku. Z każdym rokiem pojawiają się nowe...

Czytaj więcej
Python Developer - ogromne możliwości i świetne zarobki
Blog

Python Developer - ogromne możliwości i świetne zarobki

Popularność Pythona wynika przede wszystkim z prostej i intuicyjnej składni, która znacząco przyspiesza proces wdrażania wszelkich...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs