Unia Europejska

Branka Bebić Giganci Programowania
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość


9 minut czytania

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w Chorwacji – i to już pod koniec lutego 2021 roku! Branka Bebić – właścicielka licencji na rynek chorwacki ­– zdradza, w jaki sposób trafiła do Gigantów i co szczególnie przyciągnęło ją do tej niezwykłej koncepcji.

Dlaczego akurat programowanie dla dzieci?

To nie przypadek, że Branka Bebić zdecydowała się na franczyzę właśnie w dziedzinie programowania. Całą karierę spędziłam w „digitalu”! – tak zaczyna się historia Branki – bizneswoman, która kilka miesięcy temu została odbiorcą franczyzy polskiej szkoły programowania dla dzieci i młodzieży na rynek chorwacki. Branka zdobywała doświadczenie i rozwijała się zawodowo przez ponad 10 lat, pracując dla Google w Irlandii, Autoryzowanego Partnera Sprzedaży Facebooka – Httpool, A1 i MojPosao w Chorwacji.

Okres pracy w wielkich korporacjach dla Branki Bebić zakończył się pod koniec lata 2020 roku, kiedy po raz pierwszy pomyślała, że ​​może czas zacząć „coś własnego”. Chciała, jak sama opowiada, zbudować swój biznes i na jego grunt przenieść najlepsze przykłady kultury korporacyjnej.

Być na swoim, ale ze wsparciem partnera!

Częściowo winny tej śmiałej decyzji mógł być rodzinny „gen” przedsiębiorczości.

Moja rodzina całe życie prowadzi prywatne interesy i bardzo im to wychodzi. Właściwie tylko ja pracowałam w korporacjach, ale kiedy patrzę wstecz, widzę, że zawsze w tych korporacjach funkcjonowałam jak przedsiębiorca, dążąc za wszelką cenę do polepszenia sytuacji firmy. - wyjaśnia Bebić. Start w przedsiębiorczość jawił się Brance Bebić nie tyle jako szczególnie odważne posunięcie, ile jako naturalna kolej rzeczyTo rodzice wychowali mnie w takim duchu, nauczyli mnie, że nikt nie da ci nic na talerzu. Samemu trzeba sobie stworzyć szansę!

Rozważając różne pomysły na biznes, Branka postanowiła posłuchać rad znajomych i obejrzeć prezentację szkoły programowania dla dzieci Giganci Programowania (Coding Giants). Właśnie w ten sposób dowiedziała się, że ta polska firma oferuje franczyzę i szuka partnera właśnie na rynek chorwacki. Niemal natychmiast i bez cienia wahania wysłała zapytanie.

Bardzo spodobało mi się, że w tej pracy będę mogła po pierwsze pozostać w swoim „digitalowym” świecie, a po drugie pracować z dziećmi. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, jakie może przynieść biznes, myślę, że najpiękniejszą rzeczą jest to, że edukacja dzieci i młodzieży przyczynia się na dłuższą metę całemu społeczeństwu. Na zajęciach Coding Giants dzieci uczą się nie tylko programowania, które jest dziś poszukiwaną i cenioną umiejętnością, ale są szkolone, aby żyć i pracować w świecie, w którym umiejętności cyfrowe stały się równie ważne jak pisanie, liczenie, znajomość angielskiego... Nie wspominając o tym, jak bardzo takie kursy sprzyjają rozwojowi kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, cierpliwości, konsekwencji! – w ten sposób Branka Bebić wyjaśnia, dlaczego nie wahała się ani chwili, gdy skontaktowali się z nią Giganci Programowania i już po pierwszych rozmowach zaproponowała współpracę.

Partnerstwo i otwartość jako podstawa dobrej współpracy

Ze względu na swoje bogate doświadczenie, wiedzę i optymizm, z którymi rozpoczynała nowe przedsięwzięcie biznesowe, Branka Bebić, jak żartuje, była „idealnym” kandydatem do tej franczyzy! W dużej mierze potwierdza to łatwość, z jaką obie strony uzgodniły warunki, podpisały umowę i nakreśliły współpracę polskich i chorwackich partnerów. Wiara w dobry wynik przedsięwzięcia nie została osłabiona nawet przez pandemię COVID-19, a co za tym idzie – brak wyjazdów do Polski i bezpośredniego kontaktu z franczyzodawcami. Okoliczności po prostu wymagały tego, aby wszystko odbywało się online.

W relacjach pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą najważniejsze jest to, aby w komunikacji obie strony były całkowicie otwarte. Cieszę się, że w tym przypadku tak było. Codziennie byliśmy „online”, w ten sposób zrealizowałam całe szkolenie. W gruncie rzeczy czułam się tak, jakbym siedziała w ich biurze w Polsce. Brakowało tylko tej natychmiastowości, bezpośredniego kontaktu społecznego – mówi Bebić i dodaje, że mogła w pełni polegać na doświadczeniu Gigantów, a więc wdrożyć te elementy, które w nauczaniu programowania dzieci w Polsce sprawdziły się najlepiej.

Mogłam zadawać różnorodne pytania ze wszystkich sfer biznesowych, więc ani razu nie miałam wrażenia, że ​​jestem w tym wszystkim sama. Giganci byli gotowi pomóc, odpowiedzieć na pytania, doradzić, co robić i jak tym zarządzać – czy chodzi o biznes, czy o sprawy techniczne, marketing, relacje z klientami… Naprawdę mogę powiedzieć, że są odpowiednimi partnerami! – zwraca uwagę Branka, opowiadając o tym, na jakie wsparcie mogą liczyć franczyzobiorcy Gigantów Programowania.

Przede wszystkim – szkoła internetowa!

Zgodnie z pierwotną umową franczyzobiorca powinien otworzyć szkołę stacjonarną (mieć do dyspozycji salę, wyposażenie, sprzęt), do której dzieci będą przychodzić raz w tygodniu. Jednak pandemia istotnie utrudniła tę kwestię, ale jednocześnie pokazała, że odpowiednio poprowadzone lekcje zdalne przynoszą tak samo dobre efekty! Franczyzodawcy rozważyli więc propozycję Branki i ostatecznie wsparli ją w zorganizowaniu warsztatów w formie online – przynajmniej do czasu, gdy spotykanie się „twarzą w twarz” będzie już bezpieczne.

Pomyślałam, że jeśli dziecko może robić jakąkolwiek aktywność w sieci, to nie ma potrzeby fizycznego otwierania klas – mówi Branka. – Mamy świadomość, że dzieci przeważnie spędzają dużo czasu przy komputerze i internecie, ale często mają kontakt z treściami, które nie dają im żadnej wartości. W ten sposób dzieci będą robić to, do czego są przyzwyczajone, ale dostaną wysokiej jakości wiedzę i doświadczenie, które może przynieść im wiele korzyści.

Z drugiej strony właśnie dzięki kursom online mamy znacznie większą możliwość nauczania programowania dzieci z całej Chorwacji, zwłaszcza tych mieszkających na wyspach. Ważne, żeby jakość nauczania się nie zmieniła – dzieci będą pracować w małych grupach, a warsztaty poprowadzą nasi wykwalifikowani „supernauczyciele” z indywidualnym podejściem do każdego ucznia. - podkreśla Bebić.

Nasza rozmówczyni, odkąd podpisała umowę z polskim franczyzodawcą, co prawda może, ale nie ma wyraźnego obowiązku poszukiwania nowych franczyzobiorców na rynku chorwackim. Na razie uzgodniła z polskimi dostawcami, że przez następny rok będzie pracować sama i że jej szkoła internetowa będzie jedyną w całej Chorwacji. – Przynajmniej do momentu, gdy biznes zostanie w pełni ugruntowany i dopóki nie zdobędę wystarczającej wiedzy, aby wprowadzić kolejną osobę w jego tajniki! - dodaje.

Dlaczego warto zostać „Gigantem Programowania”?

Myśląc o tym, czym Giganci Programowania będą się wyróżniać na tle innych tego typu szkół, nasza rozmówczyni wyjaśnia, że zaletą polskiego pomysłu jest to, by organizować wiele kursów, na które uczęszcza się „poziomami”.

Oznacza to, że duża liczba kursów jest kontynuowana dopiero po ukończeniu poprzedniego. Na przykład szkoła Coding Giants w Chorwacji zaczyna się od czterech podstawowych, początkujących poziomów, po jednym dla każdej z czterech grup wiekowych uczestników, a oferta będzie się rozszerzać wtedy, gdy dzieci będą kończyć każdy poziom kursu - wyjaśnia Bebić i dodaje, że Giganci Programowania oferują nawet do 20-30 kursów, ale oferta ta ciągle się zmienia, uzupełnia, dostosowuje do uczestników oraz aktualnych trendów i popytu.

Jak każdy przedsiębiorca rozpoczynający nowy projekt, Branka uważnie wsłuchiwała się w puls rynku. Od razu zdała sobie sprawę, że w Chorwacji brakuje takich szkół programowania. Jak zauważa, przeważnie istnieją szkoły typu „łączonego”, oparte na programie STEM i robotyce. Jednak wszystkie z nich, w przeciwieństwie do Gigantów Programowania, utrzymują praktykę prowadzenia kursów w klasie.

Nie ma praktycznie żadnych szkół, które oferują wyłącznie naukę programowania i które całkowicie przeszły na nauczanie online. To z pewnością może być naszą zaletą, ale konkurencja musi istnieć! Ponieważ im więcej nas jest, tym większa świadomość potrzeby edukacji w zakresie umiejętności cyfrowych. To po prostu umiejętności XXI wieku, których każde dziecko powinno się nauczyć, opanowując je w stopniu biegłym. - uważa Branka Bebić.

Pierwsza grupa uczniów w Chorwacji rozpocznie zajęcia 27 lutego. Branka Bebić zaprasza wcześniej na otwarte, bezpłatne warsztaty, które odbędą się 20 i 21 lutego. W trakcie ich trwania wszystkie zainteresowane dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat będą mogły osobiście przekonać się, jak wyglądają zajęcia z programowania u Gigantów i wskoczyć do świata tworzenia gier, aplikacji mobilnych i stron internetowych.

Źródło: portal Franchishing.hr

FAQ:

Co to jest franczyza edukacyjna?

To sprawdzone, biznesowe know-how działalności edukacyjnej dla dzieci, np. szkoły programowania. Przykładowo franczyzobiorca Gigantów Programowania na rynku zagranicznym otrzymuje pełne wsparcie, gotowe pomysły i rzetelne doradztwo – buduje swoją działalność na kanwie wypracowanych, przetestowanych rozwiązań.

Jak uzyskać franczyzę na szkołę Gigantów Programowania za granicą?

Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszystkich potrzebnych informacji.

Gdzie poza Polską dzieci uczą się z Gigantami Programowania?

Między innymi w Hiszpanii, Słowacji, a od niedawna także w Chorwacji. W niektórych krajach zajęcia dla dzieci wyłącznie programistyczne nie są realizowane, a nauka programowania jest jedynie elementem nauczania STEM, stąd pomysł na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych.


Poprzedni Następny

Ocena użytkowników: 5 / 5

Oceń artykuł

Gigantki franczyzy Giganci Programowania
Blog

Giganci Programowania - biznes franczyzowy z perspektywy kobiet

W niespełna 8 lat szkoła Giganci Programowania otworzyła ponad 50 placówek własnych i ponad 70 placówek franczyzowych. Pod nazwą Coding...

Czytaj więcej
Nauka programowania pomoże Twojemu dziecku w szkole - sprawdź jak!
Blog

Nauka programowania pomoże Twojemu dziecku w szkole - sprawdź jak!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakie korzyści może przynieść Twojemu dziecku nauka programowania? W głowach wielu z nas utrwalił się...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs