Programowanie

Programowanie wcale nie musi być nudne! Poznaj tajniki efektywnej nauki programowania


5 minut czytania

Wiele osób, zaczynających naukę programowania, szybko się zniechęca. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest... nuda. Niestety, ale zanim opanujesz podstawy, pozwalające Ci stworzyć własnę grę czy aplikację, musi minąć trochę czasu. Zamknięcie się we własnym pokoju przed komputerem i nauka na własną rękę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepiej sprawdzą się kursy prowadzone w kilkuosobowych grupach, gdzie każde zagadnienie i problem są na bieżąco omawiane i rozwiązywane z nauczycielem. 

Kilka rad na początek

Przede wszystkim, zastanów się wraz z dzieckiem nad celem, który chce ono osiągnąć. Pamiętaj, że chcąc nauczyć się wszystkiego - najprawdopodobniej nauczy się niczego. Nauka to w dużej mierze zadaniowość, więc zanim Twoje dziecko zacznie naukę, powinno określić, co je interesuje i w jakich obszarach chciałoby się kształcić.  

W podjęciu decyzji mogą pomóc darmowe warsztaty Koduj z Gigantami organizowane przez naszą szkołę dwa razy do roku - we wrześniu i lutym - zaraz przed rozpoczęciem nowego semestru nauki. Zajęcia pozwolą dziecku przekonać się, czy programowanie sprawia mu radość i w jakim kierunku chce się ono rozwijać. 

Warto pamiętać, żeby podczas pierwszych zajęć nie porywać się z motyką na słońce. Naukę należy zacząć od najprostszych projektów, których ukończenie doda dziecku wiary we własne umiejętności. 

Lekcje w grupach najlepszym sposobem na efektywną naukę?

Metod nauczania jest całe mnóstwo, ale w przypadku programowania, nie wszystkie są tak samo skuteczne i - w zależności od rodzaju -  wymagają od dziecka nieco innych predyspozycji. 

Przykładowo, nauka programowania na własną rękę wymaga ogromu motywacji, samodyscypliny i setek godzin spędzonych na oglądaniu niezliczonej liczby poradników. 

W przypadku osoby dorosłej, w pełni świadomej wysiłku, który musi włożyć, by osiągnąć swój cel - ma to jak najbardziej swoje uzasadnienie. Sytuacja jest jednak zupełnie inna w przypadku dziecka, które szybko traci cierpliwość i nieustannie się nudzi. Jak temu zaradzić?

Doskonałym rozwiązaniem może się okazać nauka w grupie. Pierwszą zaletą takich zajęć, jest spora oszczędność czasu i nakładu pracy. W końcu lekcje, na których nauczyciel na bieżąco omawia wszelkie zagadnienia i pomaga w rozwiązywaniu poszczególnych problemów, są znacznie bardziej efektywne. 

Poza tym, podczas zajęć grupowych dzieci mogą rozmawiać i naradzać się między sobą, co z kolei przekłada się na lepsze zapamiętywanie informacji, większą motywację do nauki i budowanie więzi społecznych. 

Jak urozmaicić naukę programowania?

Jeśli Twoje dziecko zna już podstawy programowania i szuka sposobów, by dalej się rozwijać, dobrym pomysłem mogą być tzw. projekty open source

Projekty open source, to nic innego jak otwarte projekty o zazwyczaj międzynarodowym zasięgu. Łączą one ludzi z różnych części świata i o różnym poziomie umiejętności, by wspólnie tworzyć i się uczyć. 

Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych - liczą się chęci i nawet minimalne umiejętności. Tego typu projekty, to także świetny sposób na naukę języka angielskiego, którego znajomość jest w dzisiejszych czasach po prostu niezbędna. 

Praktyka czyni mistrza!

W nauce programowania liczy się praktyka! Oczywiście, bez znajomości podstawowych pojęć może być trudniej zrozumieć, jak działają poszczególne mechanizmy i narzędzia, ale to ćwiczenia praktycznie pozwolą dziecku utrwalić zebraną wiedzę i rozwinąć zdolność logicznego myślenia!

Uczenie się na pamięć linijek kodu nie tylko szybko się nudzi, ale też potwornie męczy. Dlatego zdecydowanie lepiej jest uczyć się poprzez tworzenie prostych projektów w postaci gier czy aplikacji. Jest tylko jedno “ale”...

Czasami warto odpuścić!

Początki przygody z programowaniem bywają burzliwe. Po pierwszych kilku odniesionych sukcesach, apetyt na więcej rośnie wprost proporcjonalnie do ambicji. Problem w tym, że nie zawsze da się wykonać tak duży krok naprzód, w tak krótkim czasie.

W trakcie nauki dziecko napotka na mnóstwo problemów, które uniemożliwia mu dalszą naukę. W takiej sytuacji może poprosić o pomoc nauczyciela (jeśli uczy się w jakiejś szkole bądź uczęszcza na kurs) albo po prostu odpuścić, zebrać więcej doświadczenia i wrócić do projektu po jakimś czasie, kiedy będzie w stanie pchnąć go dalej. Dzięki temu nie tylko nie zniechęci się porażką, ale także szybciej zgromadzi potrzebną wiedzę i zrealizuje swój cel. 

Pamiętaj, że Twoje dziecko nie musi być tytanem pracy albo posiadać wybitnych zdolności, żeby nauczyć się programować! Najważniejsze, żeby programowanie zaczęło sprawiać mu przyjemność i dawać satysfakcję - wtedy ani chwilowe znudzenie, ani żadna z napotkanych podczas nauki przeszkód, nie będzie nie do pokonania!


Poprzedni

Ocena użytkowników: 5 / 5

Podobne artykuły

Python - jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie
Blog

Python - jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie

Python został zaprojektowany na początku lat 90’ przez wybitnego programistę Guido van Rossum . W zasadzie można go określić mianem...

Czytaj więcej
Branka Bebić Giganci Programowania
Blog

Branka Bebić - właścicielka franczyzy Gigantów Programowania w Chorwacji o inwestycji w przyszłość

Szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania (Coding Giants) rozpocznie działalność w formie franczyzy także w...

Czytaj więcej

Zaprogramuj swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na kurs